Ana sayfa BT Gündem 1045’i tuşlayanlar en çok Almanya’yı aradı

1045’i tuşlayanlar en çok Almanya’yı aradı

112
0

1045’i tuşlayarak yapılan her 5 uluslararası aramanın biri mutlaka Almanya. Almanya’yı ABD takip ediyor. 1045’i tuşlayarak bu ülkeler dahil diğer tüm Avrupa Birliği ülkeleri, Rusya, Çin, Kanada ile de dakikası sadece 7 Kuruş’a konuşmak ve yüzde 37 tasarruf sağlamak mümkün. Üstelik 1045’ten yararlanmak için abone olmaya, herhangi bir sözleşme ya da başvuru yapmaya da gerek duyulmuyor. HesaplıHATT ve YazlıkHATT dışındaki tüm aboneler 1045’le ucuza konuşmaya hemen başlayabiliyor.
13.07.2009, İstanbul

Sabit hatlardan çok daha ucuza konuşmanın yolunu sunan Türkiye’nin ilk arama bazında operatör seçimi hizmeti (call by call) 1045, yurtdışı aramalarda aranan ülkeye göre yüzde 80’lere varan avantaj sağlıyor. Bugüne kadar hesabını bilen 2 milyondan fazla sabit hat kullanıcısı, sadece “arayacağı numaradan önce 1045’i tuşlayarak” tasarrufun en kolay yolunu seçti, telefon faturasını küçülttü.

1045 hizmetinin sunulmaya başladığı 2007 Eylül ayından beri en çok aranan ülke Almanya oldu. 1045’i tuşlayarak gerçekleştirilen her 5 uluslararası aramanın biri Almanya ile yapıldı ve arayanlar yüzde 37 oranında tasarruf elde etti. 1045 kullanıcılarının en çok aradığı bir diğer ülke ise ABD. Almanya ve ABD, en çok aranan ülkeler sıralamasında açık farkla önde bulunuyor. Bu ülkeler dahil diğer tüm Avrupa Birliği ülkeleri, Rusya, Çin, Kanada ile şehiriçi fiyatına yani dakikası sadece 7 Kuruş’a konuşuluyor. Örneğin, 1045 kullanarak Almanya aranırken telefon numarası 1045 0049
şeklinde tuşlanıyor. 1045 kullanmak ve telefon faturasında yüzde 80’e varan oranında tasarruf sağlamak için abonelik ya da herhangi bir sözleşme veya başvuru yapmak gerekmiyor.

Millenicom Türkiye Genel Müdürü Tuğrul Cora şu bilgileri veriyor: “Sabit telefon hizmetleri pazarının 2004 yılında rekabete açılmasından önce Almanya aramalarının dakikası yaklaşık 1,2 TL’den ücretlendirilirken bugün bu tutar sadece 7 Kuruş’a indi. Dolayısıyla eskiden çekinerek yaptığımız ve çoğunlukla kısa kesmek zorunda hissettiğimiz yurtdışı aramalarımızın dakikası artık şehiriçi arama seviyesinde. Alternatif işletmecilerin uzak mesafe telefon hizmeti sunmaya başlaması şehirlerarası, uluslararası ve cep telefonu aramalarında önemli oranlarda indirimler yapılmasına neden oldu. Ne yazık ki aynı avantajlı tarifeleri halen rekabete açık olmayan şehiriçi görüşme hizmetlerinde görmek mümkün değil. 2006 yılında toplam sabit telefon trafiğinin sadece yüzde 0,9’unu oluşturan uluslararası aramalar, rekabet ortamının getirdiği avantajlı tarifelerin etkisiyle 2008 yılı sonunda iki katından daha fazla bir artış göstererek yüzde 2’ye ulaştı. Özellikle 2008 yılı son 3 aylık dönemde bizim gibi alternatif işletmecilerin yurtdışı aramalardaki pazar payı yüzde 11 oranında bir artış göstermiş bulunuyor.”