Ana sayfa BT Gündem 150 araçta aylık 67 bin TL yakıt tasarrufu

150 araçta aylık 67 bin TL yakıt tasarrufu

109
0

Mobiliz tarafından geliştirilen mobil takip ve filo yönetim sistemleriyle pek çoğu kendi sektörlerinde lider 4.000’i aşkın firmada 55 bini aşkın araca hizmet veren FiloTürk, CANBus teknolojisi ile filo sahibi işletmelere yüksek verimlilik ve maliyet avantajları sunmaya devam ediyor. FiloTürk’ün birçok müşterisi CANBus teknolojisinin sunduğu olanaklar sayesinde filo araçlarının yakıt tüketiminden tasarruf ettiği gibi araçların performans bilgilerine de anında erişebiliyorlar. CANBus araçların üzerinde bulunan bir tür bilgisayar sistemidir ve araçların marka modeline göre değişen adette bilgiyi devamlı suretle takip eder, FiloTürk müşterilerine CANBus destekli ürünleri sayesinde araçlarındaki motor devir sayısı, toplam tüketilen yakıt, 100km’de tüketilen ortalama yakıt ve depo yakıt seviyesi vb. gibi çok sayıda bilgiyi online tüm diğer araç izleme fonksiyonları ile birlikte web tabanlı sistemi üzerinden sunar. Mobiliz’in uzaktan kontrol (telematik) uygulamaları arasında yer alan CANBus destekli ürünler, temel olarak sürücü davranışlarını analiz ederek sürüş tarzının düzeltilmesini sağlayan nihayetinde de daha az yakıt tüketimi daha düşük karbon salınımı sağlayan bir teknoloji olarak öne çıkıyor. Eğer sürücü yüksek devirde araç kullanmak, çok sık fren yapmak veya gereksiz vites değiştirmek gibi araçta yakıt tüketimine veya araç ömrüne olumsuz etki eden bir davranışı çok sık tekrarlıyorsa araca yerleştirilen CANBus destekli ürünler araç bilgisayar sisteminden aldıkları bilgileri FiloTürk web tabanlı uygulamasına online olarak iletir. Oluşturulan raporlar sayesinde filo yöneticileri sürücü davranışlarını düzeltecek önlemler alarak, araç ve sürüş güvenliğini kontrol altına alıyorlar. Ayrıca raporlanan araç sürüş detayları ile ortaya çıkan sürücü profilleri şirketlerin sürücü eğitimlerini yeniden düzenleme imkanı veriyor.
Araçların kullanım bilgilerinin takibini sağlayan CANBus, özellikle akaryakıt fiyatlarının her geçen gün yükseldiği bir ortamda şirketler için cankurtaran simidi işlevi görüyor. Örneğin, ayda 15.000 km yol kateden bir araç (ağır vasıta), CANBus verilerinin değerlendirilmesi sayesinde işletme yaklaşık aylık 450 TL tasarruf sağlayabiliyor. 150 araçlık bir filoda aylık yakıt tasarrufu 67.000 TL’nin üzerine çıkıyor.
Üstelik CANBus’ın sağladığı verimlilik sadece yakıt tasarrufu ile de sınırlı değil. Çünkü araç ömürleri kullanımdan kullanıma fark edebiliyor. CANBus ile filo geneline daha dikkatli ve özenli bir kullanım alışkanlığı yerleşirken tamir ve bakım masrafları da azalıyor.