Ana sayfa BT Gündem Yerli 4G teknolojisine engel olduğu iddia edilen BTK’ya ağır ithamlar

Yerli 4G teknolojisine engel olduğu iddia edilen BTK’ya ağır ithamlar

Yerli dördüncü nesil 4G haberleşme teknolojisi projesi ULAK için, GSM operatörleri ile işbirliği anlaşmasında Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı BTK’yı hainlikle suçladı.  BTK yazılı açıklama ile SSM’yi yalanladı.Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Yetkilendirme Dairesi Başkanı Yavuz Şahin’in de hazır bulunduğu törende konuşan Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Orhan Öğe, “Bu projenin önündeki en büyük engel BTK’dir. Devletten maaş alıp hainlik yapanlar var” dedi. Türkiye’de hâlâ herkesin dinlendiğini söyleyen Öğe, “Türkiye’nin milli bir şebekesi yok. Yani ülkemizde 20 kilometre uzaklıktan bir baz istasyonu trafiğini istediği gibi herkes çekebilir. Herkes dinlenebilir, Başbakan dahil herkes dinleniyor. Bu ülkede eğer bilgi güvenliğinden bahsediyorsak yerli yazılım ve yerli donanım lazım. Kriptolu bir şebeke olmadan güvenlikten söz etmek mümkün değil ” dedi. 46.8 milyon dolar kaynak ayrılan 4G projesi için 26 Mayıs’ta BTK tarafından ihale gerçekleştirilecek. Cep telefonunda 10 kat daha fazla hız getirecek proje ULAK için, GSM operatörleri Turkcell, Avea ve Vodafone ile işbirliği anlaşması imzalandı.

‘Yazıklar olsun’

BTK Yetkilendirme Dairesi Başkanı Şahin’in de katıldığı İstanbul’daki törende konuşan Öğe, “Bu projenin önündeki en büyük engel BTK’dir. Sadece yabancıların kucağında olduğu için yapıyor. BTK’yi şu anda yabancı vendorlar yönetiyor. Yazıklar olsun onlara” dedi.

Öğe, “BTK’nin her yıl gelirlerinin yüzde 20’sini Ar-Ge’ye ayırması gerekir. Yıllık tutarı 200 milyon dolar. Ama BTK kendine yakışanı yaptı. Ne yapıyordu BTK bu dönemde. Bu ülkenin Başbakanı’nı dinleyip, dinletip yabancı ajanslara servis yapıyordu. Bugün de beni yanıltmadı aynı şeyi yaptı. Yerli teknolojilerle değil, yabancı teknolojiyle 4G lisanslarını veriyor. Hainler yok olacak. İhanet yalnızca dağda teröristlikle olmuyor. Devletten maaş alıp hainlik yapanlar var. Hesap sorulacak” diye konuştu.

‘BTK yerli üreticiye engel oldu’

BTK’yi ihale tarihini öne alıp yerli üreticiye engel olmakla suçlayan Öğe, “Kişisel olarak söylemiyorum ama Türkiye’de gizli bir el var, bir lobi var. Barselona’daki GSMA Zirvesi’nde Türk yetkililerden hiçbiri, Türkiye’de 4G lisansının verileceğini bilmezken, yabancılar bunun verilebileceğini söyledi, bu önemli. İhale tarihinin öne alınması tamamen yabancıyı destekleme amaçlı” dedi. Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Orhan Öğe’nin daha sonra bir soru üzerine, BTK yetkilisi salonda olmasına rağmen, “Bakın bu toplantıda onlardan kimse yok. Gelme cesaretini de gösteremezler” demesi dikkat çekti.

BTK Yalanladı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ise resmi internet sayfasından yazılı bir açıklama yaparak söz konusu iddiaları yalanladı.  Açıklamada

“Kurum çalışanlarını zan altında bırakan, hayal mahsulü, gerçeklerle uzaktan yakından alakası bulunmayan, hezeyan türü açıklamalardır. Bu açıklamaları kınıyor ve şiddetle reddediyoruz.”

denildi.

BTK’nın yazılı açıklamasının tam metni şöyle

Savunma Sanayi Müsteşarlığı Müsteşar Yardımcısı Orhan Öğe’nin 17 Nisan 2015 tarihinde basına yansıyan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nu hedef alan açıklamaları gerçekleri yansıtmayan, Kurumumuzu yıpratmaya yönelik açıklamalardır. Bu açıklamalar kamu görevi yerine getiren şahsa yakışmayacak, devlet geleneğine ve teamüllerine aykırı açıklamalardır.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Anayasa ve yasaların kendisine verdiği yetkiler çerçevesinde faaliyet gösteren, ülkemizin iletişim ve bilgi teknolojileri alanında geldiği göz kamaştırıcı durumun en önemli aktörlerinden birisidir.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun telefon dinlemesi yapmak gibi bir görevi bulunmamaktadır. Mevzuatlar çerçevesinde ve mahkeme kararları doğrultusunda telefon dinlemeleri Kanunda kendisine bu görev verilenler tarafından yapılmaktadır.

Basına yansıyan açıklamalarda yer alan BTK’nın yabancı teknolojilerle 4G lisanslarını vereceğine yönelik beyanlar gerçeği hiçbir suretle yansıtmamaktadır.

Bilindiği üzere, 5809 sayılı kanuna göre Bakanlık politikaları doğrultusunda 4G yetkilendirmesinde yerli ürün kullanımı ve AR-GE yükümlülükleri getirilmektedir.

İhale şartnamesine göre işletmeciler tarafından 4G sisteminde kullanılacak yazılım ve donanımın Türk firmalarından temin edilmesi zorunluluğu bulunmaktadır.

Buna ilaveten 3G ihalesinde olmayan yüzde 15 yerli ürün kullanma (baz istasyonu ve soft swicht vb.) zorunluluğu da getirilmiştir.

AR-GE’ye verilen önemin göstergesi olarak 4G lisansı alan işletmecilerin çalıştırmakla zorunlu oldukları AR-GE elmanı sayısı 750’ye çıkarılmıştır.

BTK tarafından 4G yetkilendirmesi kapsamında getirilen bu düzenlemeler ile yerli teknoloji üretimi yapan firmaların motive edilmesi ve yerli teknoloji üretiminin geliştirilmesi hedeflenmiştir.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na yönelik ‘yabancı vendorlar yönetiyor’ ithamı asla kabul edilemez, Kurum çalışanlarını zan altında bırakan, hayal mahsulü, gerçeklerle uzaktan yakından alakası bulunmayan, hezeyan türü açıklamalardır. Bu açıklamaları kınıyor ve şiddetle reddediyoruz. Bu açıklamalara karşı gerekli her türlü yasal yollara müracaat edilecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here