20 yılda 76 milyon Thinkpad satıldı

Lenovo, üstün teknoloji, yüksek performans, sağlamlık ve şık tasarımı bir arada sunduğu ThinkPad ürün ailesinin 20’inci yaşını kutluyor. Japon mutfağına özel Bento-Bako kutusundan ilham alınarak tasarlanan ve IBM çalışanlarına üzerinde “Think” yazan hediye deri ajandalardan esinlenerek adına “ThinkPad” denilen seri, 20 yıla 20 çarpıcı özellik de sığdırmış. Teknolojideki tüm yenilikleri başarıyla uygulayan Lenovo ThinkPad serisi için değişmeyen tek gerçek ise, profesyonellerin en çok kullandıkları ve tercih ettikleri marka olması…

UZAYA ÇIKAN İLK DİZÜSTÜ

İlk üretilen orijinal ThinkPad aslında bir yazı tahtası tableti şeklinde tasarlanmıştı. 1992 yılında tanıtılan ThinkPad 700t, kullanıcıların üstüne yazı yazabilmeleri amacıyla düz ve tek parça olarak tasarlanmış; aynı zamanda yanında bir de kalemiyle pazara sunulmuştu. Oldukça tanıdık geliyor değil mi?

Tüketicilerin ve kurumların talepleri doğrultusunda yıllar içinde gelişen ThinkPad cihazlar, 20 yıl içinde birçok ilk ve yeniliğin öncüsü olurken, tam 76 milyon adetlik satışla da dünyada bir rekor kırdı. Everest Dağı’nın müthiş yüksekliğine erişen ilk dizüstü bilgisayar olan ThinkPad, deniz seviyesinden 15 bin fit yukarıda, yüzde 95 nem oranında, şok darbelere rağmen, 60 derece sıcaklıkta ve -20 derecede soğuklukta bile çalışabilmeyi başardı. ThinkPad, aynı zamanda “Uluslararası Uzay İstasyonu” yolculuğuna çıkan ilk dizüstü bilgisayar olarak, Lenovo’nun uzaydaki pazar payını da yüzde 100’e ulaştırdı. Uzay görevlerinde birden çok ThinkPad dizüstü bilgisayar kullanıldı. Amerika Uzay Mekiği ile 2 Aralık 1993’te Hubble Uzay teleskopunu onarmak için Shuttle Endeavour’s ile uçan da ThinkPad oldu..

F1 OTOMOBİLLERDEN ESİNLENDİ

1999 yılında ThinkPad, piyasadaki en küçük dizüstü bilgisayar oldu. Standart çıkışlarla ağırlığı 1.35 kilogramdan az olan cihazın klavyesi ile piyasadaki diğer cihazlardan sadece yüzde 5 oranında küçüktü. 2009 yılında tanıtılan, ThinkPad W700ds ise pazarın ilk çift ekranlı mobil iş istasyonu olarak tanındı..

Ancak Türkiye’nin nüfusuyla aynı sayıdaki satış rekoruna ulaşmasının arkasındaki nedenler bunlarla sınırlı değil. ThinkPad, 20 yıla sayısız farklı donanım ve teknolojik yenilikler de sığdırdı..

Bu özellikler arasında göze çarpanlar, cihazların araba tasarımından etkilenilerek oluşturulan hava yastığı ve güvenlik kafesi (roll cage). ThinkVantage® Aktif Koruma olarak adlandırılan bu sistem, hareketteki ani değişimleri algılayıp verileri korumak için sabit diski geçici olarak durdurur ve düşme anında diskin okuyucu kafa tarafından zedelenmesi ve dolayısıyla bilgilerinizin zarar görme olasılığı minimuma indiriyor. Sağlam magnezyum alaşımlı bu silindirik kafes, aynı zamanda uçakların dış yüzeyinde ve F1 arabalarında da kullanılıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.