20 yılda geçmiş 200 yıldan daha çok değişim yaşayacağız

Geçtiğimiz yıl, ilki düzenlenen Ericsson’un “Gelecekle Yüzleşmek” konferansının ikincisi bu yıl 17 Kasım tarihinde İş Kuleleri’nde gerçekleştirildi.Bağımsız çalışan bilim adamı ve “futurist” olan Joel Barker, “Paradigm Shift – Paradigma Dönüşümü” kavramının nasıl ortaya çıktığını ve süreçlerini anlattı. Barker, “Bir şeyi siz yapmadığınız takdirde mutlaka bir başkası sizin yerinize-yapacaktır” derken

Teknoloji odaklı iş yapma şekillerinde uzman bir futürist ve stratejist olan Peter Cochrane, teknolojinin gelişmesiyle birlikte iş yapma şeklinin tamamen değiştiğini ve çalışanlarda aranan niteliklerinin yeni iş yapma şekillerine göre yeniden tammlandığından bahsetti. Cochrane’in verdiği bilgilere göre, bugün Avrupa’da çalışanların yüzde 81’i her hafta en az bir gün ofis dışında çalışıyor, yüzde 20’si evden çalışıyor, İngiltere’de ise çalışanların yüzde 30’u herhangi bir ofise bağlı çalışmıyor.

Cochrane’e göre önümüzdeki 20 yıl içinde dünyada yaşayacağımız değişim ise son 200 yılda dünyanın yaşadığı değişimden çok daha büyük olacak.

İnovasyon konusunda dünyadaki gelişmeler ve Türkiye’deki yansımaları Doç.Dr. Cemil Arıkan ile tartışmaya açıldı. Arıkan, Türkiye’de faaliyetlerini sürdürüren, iş dünyasmdan ve akademi dünyasmdan birçok önemli isimin üyesi olduğu “Ulusal İnovasyon Girişimi”nin (UİG) amacını şöyle açıkladı: “Türkiye’de inovasyon politikalarının oluşturulması ve uygulaması safhalarında özel sektör-üniversite-sivil toplum işbirliğini pekiştirmek ve yönlendirmek; siyasi irade ve kamu kurumlarıyla diyaloğu geliştirerek ve görüş ve öneriler hazırlayarak inovasyon politikaları oluşturma sürecine katkıda bulunmak; ve inovasyon konusunda kamuoyunda bilinç oluşturmak.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.