Ana sayfa BT Gündem Yeni casusun adı PrsKey-A

Yeni casusun adı PrsKey-A

9
0

Sophos’un uluslararası virus, casus yazılımı, ve spam analiz merkezi olan SophosLabs’deki spam araştırmacıları, PrsKey-A isimli yeni bir casus solucan yazılımının internet üzerinden oynanan “Priston Tale”in oyuncularından kullanıcı adı, parola ve bilgi çaldığını ortaya çıkardı. Solucan arka planda kullanıcıların “Priston Tale”i çalıştırmalarını veya Yahoo’nun posta hizmetine giriş yapmalarını bekliyor. Daha sonra tuş girişlerini kaydetmeye başlayan program, böylece kullanıcı adlarını ve parolaları da çalmış oluyor.

Sophos teknoloji danışmanlarından Graham Cluley, “Gün geçtikçe sadece karmaşa yaratacak tehlikeli yazılımlar değil, aynı zamanda bilgisayar oyuncularından kayıt bilgilerini, parolaları ve bilgileri çalacak nitelikte yazılımlar yazılıyor.” diyor ve ekliyor: “Bu oyunları oynayabilmek için gerekli olan sanal para, silah ve zırhlar genellikle gerçek dünyada gerçek para karşılığında bu oyunun fanatiklerine satılıyor. Oyuncular sanal eşyaları internetten alırlarsa, interneti herkes için daha tehlikeli bir hale getiren bu internet suçlularından satın almamaya özen göstermeliler.”

Sophos ayrıca rakip internet oyuncuları ve zararlı kod yazarları arasında daha sıkı bir çekişme olduğuna dikkat çekiyor. Rahatsız edici bir şekilde, bu casus yazılım Yahoo’nun posta kullanıcılarından da bilgi çalarak hacker’lara kimlik çalmaları için de fırsat tanımış oluyor.

“Priston Tale,” 3 boyutlu ve çok oyunculu bir fantazi oyunu. Savaşan canavarların yer aldığı ve internet üzerinden oynanan oyunun çoğunluğunu gelişmiş bir internet altyapısı olan anavatanı Güney Kore’nin oluşturduğu birçok ülkeden milyonlarca üyesi bulunuyor. “Priston Tale”in Japonya, Çin, Tayvan, Tayland ve İngilizce konuşulan ülkelerden de birçok oyuncusu var. Bazı oyuncular kendilerini sanal dünyaya kaptırmış durumdalar ve bir seferde saatlerce bu oyunu oynayabiliyorlar.

Geçmişte virüs ve Trojan saldırılarına hedef olmuş oyunlar arasında “Lineage”, “Outwar” ve “Legend of Mir 2” bulunuyor. Sophos geçtiğimiz ay online oyunculardan parola çalan bir grubun Güney Kore’de tutuklandığını duyurmuştu. Bu solucan, ne kadar az raporlanmış olsa da Sophos, bilgisayar kullanıcılarının ve kurumların, hem spam hem de virüs saldırılarına karşı kendilerini güncel bir anti-virüs yazılımı ile korumalarını öneriyor.