Ana sayfa BT Gündem Geleceğin teknolojileri daha bilinçli üretilecek

Geleceğin teknolojileri daha bilinçli üretilecek

6
0

Intel, elektronik ürünlerin, daha akıllı, daha güvenli olması ve dünyanın her yerindeki insanların kullanabileceği bir şekle uyarlanabilmesini sağlayacak uzun vadeli bir çalışmayı açıkladı. Bu “kullanıcının farkında olan” platform teknolojileri, insanlara ve onların sürekli değişen ihtiyaçlarına yanıt verecek sistemlerin oluşturulması için kullanılabilecek.Intel Kurumsal Teknoloji Grubu Direktörü Justin Rattner, Intel Developer Forum’daki konuşmasında, şu anki elektronik ürünlerin, nasıl ve kimler tarafından kullanıldığını ve her hareketlerini yönlendiren biri olmaksızın kullanıcının neyi gerçekleştirmek istediğini bilmesini sağlayan özelliklere sahip olmadığını söyledi. Bu da, insanların teknolojiyi yönetmek için yapmak zorunda oldukları şeyler nedeniyle boşuna vakit kaybetmelerine yol açıyor. Elektroniğin geleceği, insanların yapmak istedikleriklerine yardım eden teknolojilerle baş edebilmeleri için daha basit ve sezgisel yollara olan ihtiyaç tarafından şekillendirilecek. Bunu başarmak için de, kullanıcıların farkında olan platform teknolojilerinin yeni bir kuşağına ihtiyaç var.

Rattner, “Kullanıcıların farkında olan platform, kim olduğumuzu, nerde olduğumuzu bilen, ne yapmak istediğimizi tahmin etmeye çalışan ve kendini kollayabilen bir cihaz olacaktır. Çevrelerinin ve yaptıkları şeyin farkında olmak için dijital duyulara ihtiyaçları olacak. Prosese zarar vermeden, bizim yanımızda yer alarak harekete geçmek, diğer elektronik cihazlarla işbirliği yapmak ve bizim ihtiyaçlarımızı anlamak için yeni akıl seviyelerine de ihtiyaçları olacak” diye belirtti.

Kullanıcıların farkında olan sistemler, yeni akıl seviyeleri gerektirecek
Kullanıcının ihtiyacının farkında olan platformlar, endüstrinin donanım, yazılım, servis ve arabirim geliştirme yolu konusunda yeni talepler doğuracak. Intel, her bir işlemcide birden fazla işlemci çekirdeği kullanarak (bir bilgisayara birden fazla “beyin” eklemek gibi), işlemci mimarilerini süper bilgisayara yakın bir performansa doğru geliştiriyor. Intel, platformların insanların daha fazla farkına varmasına ve gelecekteki ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olmasını sağlamak için, tek bir işlemci içine enerji tasarrufu sağlayan onlarca, hatta yüzlerce çekirdek yerleştirmeyi planlıyor.

Her bir yonga, görme, dinleme, ağ güvenliği, oyun ve komutları anlama gibi özel görevlere gerekli bellek ve bant genişliği ile birlikte, işlemci çekirdeklerini tek başına veya grup olarak atanmasını gerçekleştirebilecek özellikte olacak. Bu gelecek platformlar, bilgi işlem kaynakları dilimlerine ayrılmış her bir görevin etrafında koruyucu duvarlar oluşturmak için sanallaştırma yazılımını kullanacak, böylece komutlar daha iyi çalışabilecek ve diğer uygulamalarla karışmayacak.

Kullanıcının farkında olan platformlar, birden fazla görevi ve giriş kaynaklarını (görmek için video, işitmek ve konuşmak için ses, hissetmek için algılayıcılar, hatırlamak için depolama, Internet’e ve diğer cihazlara bağlanmak için ağ ve radyo bağlantısı) yönetmek için bu yeni akıl seviyesini kullanacak ve sonra da yaşamımızı basitleştirmek için makineyi eğitmeye çalışacak. Bunu göstermek için Rattner, Intel ve Carnegie Mellon Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından geliştirilmekte olan daha sezgisel bir görüntü arama uygulaması olan Diamond adlı bir araştırma projesinin demosunu yaptı.

Rattner, “Kongre kütüphanesindeki bütün tıp kitaplarının tüm sayfalarının yere düşüp dağıldığını ve sizin de onların içinde bir kanser hücresinin özel bir görüntüsünü aramak zorunda olduğunuzu düşünün. Ne bir dosya ismi var ne de klasör ismi, sadece bir yığın resim var; buna indeksli olmayan verileri arama deniyor. Birkaç makineyi aynı anda çalıştıran Diamond, insanların yaptığı şekilde bir arama yapmak için, bilgisayarın görme ve makinenin öğrenebilme gücündeki gelişmeleri kullanıyor. Önce görüntünün neye benzediğini (şekil, renk ve içerik olarak) bulmaya çalışıyor, sonra da en uygun olanları bulmaya. Bu, elektronik tabloların çok sayıda rakamla yaptığını karmaşık veriler yapmanın ilk girişimidir” diyor.

Sistemlerin Kullanıcının Farkında Olmaları için Platformda Süren Yenilikler
Kullanıcının farkında olan platformun güvenli çalışabilmesi için, etrafını hissedebilmesi ve sonra da yeteneklerini tehlikeye atan tehditlere ve sorunlara yanıt vermesi gerekir. Bunu başarmak için Intel, sistemlerdeki özel mantıkla algılama teknolojilerini birleştirmenin yollarını araştırıyor. Bunun bir örneği, aşırı ısınmayı izlemek için sunuculara ısı algılayıcıları yerleştirmek. Veri kaybını veya sistemin arızaya geçmesini engellemek için, iş yükünün, bir veri merkezindeki yüzlerce sistem arasında akıllı bir şekilde yeniden dağıtılmasını sağlayabilirler.
Rattner, bağımsız cihazlara yerleştirilen ağın farkındalığının, virüs saldırılarını durdurmak için nasıl kullanılabileceğini de gösterdi. Bir virüs, insanların fiziksel olarak verecekleri tepkiden daha hızlı bir şekilde sistemden sisteme atlayarak bir ağ üzerinde yayılabilir. Devre Kırıcı (Circuit Breaker), her bir cihazın kendi ağ trafiğinin durumunu izlemesine izin vererek, görülen yeni virüsleri durduran Intel’in bir araştırma projesi. Devre Kırıcı, bir dizi sistem ağ davranışındaki anormallikleri arıyor ve bir saldırının ilk işareti alındığında sistemi ağdan izole ediyor. Böylece kendi kendini denetleyen sistemler, bir virüs yayılımına karşılık oluşturulan savunmada son noktayı oluşturabiliyor.

Belki de, sürekli değişen ihtiyaçlarımıza sezgisel olarak yanıt verecek sistemleri oluşturmanın en zorlu yanı, yaşamımızdaki ‘kim’ ‘ne’ ‘nerede’ gibi durumları anlamalarına yardım etmektir. Bulunulan yerin farkında olan bilgi işlem teknolojisi, sistemlerin taleplere daha sezgisel yanıt vermelerine yardımcı olabilir. Örneğin, aile otomobiline, mutfaktaki cihaza veya cep telefonuna bir kişinin zevkine göre farklı tipte müzik indirebilir. Diğer taraftan, bir fabrika çalışanını, çevreye, güvenlik koşullarına ve çalışanın eğitim seviyesine bağlı olarak farklı bir ekipmanın özel bakım ihtiyacı konusunda uyarabilir. Bunu da özel ve gizli bir şekilde yapabilir.

Intel, kullanıcının farkında olan bilgi işlem vizyonunu gerçekleştirmek ve dünyanın her yerindeki insanların yaşamlarında kullanabilecekleri daha iyi ve daha akıllı ürünleri sunmak için endüstri (OEM’ler – orijinal ekipman üreticileri, ISV’ler – bağımsız yazılım geliştiriciler) ile yakın bir ilişki içinde çalışıyor.