Ana sayfa BT Gündem 2007 Teknoloji Medya ve Telekom raporu yayımlandı

2007 Teknoloji Medya ve Telekom raporu yayımlandı

120
0

Deloitte, 2007 yılında Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon (TMT) sektörlerinde yaşanabilecek gelişmelere dair öngörülerini içeren raporlarını yayımladı. Kuruluşun her yıl düzenli olarak yayımladığı raporlar, bu yılda da her üç sektörün önemli gelişmelere sahne olabileceğini gösteriyor. İklim değişikliği hakkındaki tartışmaların daha da yoğunlaşacağı 2007’de çevrenin ihtiyaçları teknolojiye damgasını vuracak. Sektör aynı zamanda tüketicinin daha kolay kullanacağı ürünler üretirken, insanın fiziksel performansını büyük oranda artıran yeni teknolojileri de devreye sokacak Bunlardan biri olan, normalin 200 katı daha fazla oksijeni tutabilen yapay alyuvarlar sayesinde suyun altında uzun süre tüpsüz kalmak mümkün olacak.

PC’ler üzerinden bağlanma kapasitesi sınırlarına yaklaşırken, 2007’de geniş bant İnternet erişimine sahip cihazlar daha fazla yaygınlaşacak ve İnternet kullanımı artacak. Mobil cihazların en büyük sorunlarından biri olan kısıtlı pil kapasitesi çevresindeki ısıyı, ışığı, titreşimleri, hareketleri, kısaca olası her enerji kaynağını kullanarak pilini şarj eden cihazlarla aşılacak.

5.000’i aşkın uzmanla görüşüldü

Her sene öngörülerini hazırlamak için dünya çapında TMT alanında uzmanlaşmış 5.000’i aşkın iş ortağı ve yönetici ile görüşen Deloitte, bu yıl da aynı geleneği sürdürürken, buna ek olarak TMT sektörlerinin önde gelen yöneticileri ile, farklı alan ve sektörlerin birbiriyle çakışması ve yakınlaşması konusunda röportajlar gerçekleştirdi.

Çevrenin teknoloji üzerindeki etkisi artacak

Deloitte’un 2007 öngörülerine göre, teknoloji sektörü birçok değişikliğe sahne olacak. Çevre ile ilgili kaygılar, taşınabilir cihazların geliştirilmesi, ürün tasarımlarının basitleştirilmesi ve süper insanın yaratılmasına yönelik çalışmalar sektörü meşgul edecek. Raporda sektörde yaşanması beklenen değişikliklerin bazıları şu şekilde sıralanıyor:

• 2007’de çevrenin, çeşitli teknolojilerin tasarımı, pazarlanması ve dağıtımı üzerindeki etkisi kilit bir önem taşıyacak. Bu çerçevede, çevre dostu ürün ve hizmetlerin tasarlanmasının yanı sıra, iş seyahatleri gibi faaliyetlere çevreye daha az zarar veren, teknolojiye dayanan alternatifler getirildiğini, şirketlerin sorumlu enerji tüketimi ile kendilerini farklılaştırdıklarını da göreceğiz.

• 2007’de, teknolojinin çevredeki enerji kaynaklarından en etkin bir şekilde yararlanması açısından da önemli ilerleme kaydedilmesi bekleniyor. Taşınabilir cihazların sayısında yaşanan patlama, sektörü en kritik sorunlarından biri olan enerji meselesine odaklanmaya itiyor. Tek kullanımlık pillerin 31 milyar dolar, şarj edilebilir pillerin ise 6 milyar dolarlık bir pazar büyüklüğüne eriştiği, her yıl 1 milyarı aşkın şarj edilebilir pilin yeni cihazlarla birlikte tüketiciye ulaştığı belirtiliyor. Tüketici, cihazların şarja ihtiyaç duymadan daha uzun süre kullanılabilmesi beklentisi içinde, ama Lityum-İyon pillerin de kapasitesinin üst sınırlarına yaklaşılmış durumda. Bu zorluğun aşılmasında, çevrelerindeki güneş ışığı, sıcaklık değişiklikleri, titreşim, hareket, ses ve basınç gibi çok çeşitli kaynaklardan enerji üretebilen taşınabilir cihazlar büyük rol oynayacak.

• Sektörün bu yıl çözümlemesi gereken sorunlardan bir diğeri ise ürünlerin kullanımının basitleştirilmesi olacak. Halen, perakendecilere iade edilen elektronik cihazların yarıdan fazlası bozuk olduğu için değil, kullanımı zor ve karmaşık oldukları için geri veriliyorlar. Ortalama bir tüketici aldığı ürünü çözmek için 20 dakika harcıyor. Bu süre sonunda, bozuk olduğunu düşünerek cihazı iade ediyor. Deloitte’a göre, 2007’de başarı elde edecek teknoloji firmaları en ileri teknolojiye sahip olanlar değil, ürünün karmaşıklığını asgari düzeye indirenler olacak.

• 2007’de teknoloji, insanın performansında büyük gelişmeler sağlamak için de kullanılacak. Örneğin protez teknolojisindeki ilerlemeler yapay uzuvlara sahip kişilerin, dünyanın en iyi atletlerinin performanslarını geride bırakmalarına olanak sağlayabilir. Normalin 200 katı oksijen depolayabilen yapay alyuvarlar ise tüpsüz dalışlarda su altında nefes tutma süresini dakikalardan saatlere çıkartabilir. Deloitte’a göre, 2007 insanın gelişiminde yeni bir dönemin, evrimin evriminin başladığı yıl olabilir.

Parayı veren mahremiyeti alacak

İnternet’e erişimin artması ile hızlı bir büyüme sergileyen medya sektörü de 2007’de geçmiş yıllarda yaşanan gelişmelerin oturtulması ve pazarın yeniden şekillendirilmesine ağırlık verecek. Özellikle ücretsiz verilen hizmetlerin geliştirilerek ücretlendirilmesi, dev basın kuruluşlarının blogların sunduğu potansiyeli keşfetmesi ve İnternet üzerinden yapılan film satışlarındaki büyüme yıl boyunca çokça konuşulacak. Deloitte’a göre medya sektöründe yaşanacak gelişmelerden bazıları şöyle:

• İnternet ortamında yoğun ilgi gören ve ücretsiz üyelik ve kısıtlı bir depolama alanı sunan sosyal ilişki siteleri, kullanıcılarına daha fazla mahremiyet karşılığında ücretli üyelik önerecekler. Bugüne kadar gençlere odaklanan siteler, pazarlarını büyütmek amacıyla mahremiyetlerini korumak için ücret ödemeye çok daha istekli olan üst yaş gruplarını da çekmek için yarışacaklar. Çocuklarının resimlerini İnternet’e koymak isteyen ebeveynler ya da evlilik ve balayı resimlerini yakınları ile paylaşmak isteyen çiftler gibi gruplar için bu çekici bir seçenek sunacak. Ücretli üyelikler, sesli mesajlardan grup sohbetlerine, İnternet üzerinde daha fazla bilgi depolamaktan Web sitesi tasarımına kadar birçok özelliği de bir araya getirebilir.

• Bu yıl, medya dünyası için birçok yeni fırsat da ortaya çıkacak. Bloglar, medya devlerinin yerini tehdit eden bir unsur olarak tanıtılmalarına rağmen, zaman içinde durumun böyle olmadığı anlaşıldı. Sıradan vatandaşların İnternet’te kendi haber ve entelektüel içeriklerini yaratmaları basını kösteklemek bir yana büyük ölçüde destekliyor. Medya kuruluşları, İnternet sitelerinde vatandaşlara kendi içeriklerini daha fazla kullanma fırsatını verebilirler. Hatta bloglar bu kuruluşlar için yeni yetenekleri keşfetmekte etkin şekilde kullanabilir.

• 2006 yılında başlayan ve 2007’de hızlı bir büyüme kaydetmesi bekleyen İnternet üzerinden film satışları bazı zorluklarla karşılaşacak. Yüksek kaliteli bir filmin İnternet üzerinden bilgisayara indirilmesi 2 Mbit/s hızında ADSL bağlantısı ile birlikte bile çok uzun süreler alabiliyor. Dolayısıyla, İnternet’ten indirmek yerine filmleri köşedeki dükkandan DVD olarak almak cazibesini bir süre daha koruyacak.

İnternet kullanımında patlama yaşanacak

Telekomünikasyondaki hızlı büyüme 2007’de yeni bir ivme kazanabilir. İnternet’e bağlanabilen el cihazları, artan trafiğin İnternet altyapısının kapasitesini zorlamaya başlaması, büyük dosyalar satmaya odaklanan şirketlerin küçük dosyaların muazzam potansiyelini göz ardı etmeleri 2007’de manşetleri meşgul edecek. Deloitte’un telekomünikasyon sektöründeki öngörülerinden bazıları şöyle sıralanıyor:

• Bilgisayar gerektirmeden İnternet’e doğrudan giren e-posta cihazları ve medya oynatıcıları gibi bir dizi küçük, basit ve ucuz cihaz İnternet kullanımında da önemli bir büyüme başlatacak. Ayrıca, teknoloji şirketleri İnternet radyo alıcıları, alışveriş terminalleri, el ansiklopedileri ve dijital mesajlaşma cihazları gibi, bilgisayarların maliyet ve karmaşıklığından uzak araçlarda da önemli fırsatlar yakalayabilirler.

• Ancak, İnternet’in yoğun kullanımı “İnternet tarafsızlığı” konusunun da bu yıl küresel gündeme girmesini sağlayacak. Tartışmanın merkezinde daha fazla devlet düzenlemesinin İnternet’in canlılığı ve potansiyelinin korunması açısından gerekli olup olmadığı yer alıyor. Bunun nedeni ise kimi İnternet Servis Sağlayıcıları ve telekom operatörlerinin kendi sundukları hizmet ve uygulamalara daha hızlı erişilmesini sağlarken diğer sitelere erişim hızını da düşürmek istemesi. Zira, İnternet trafiğindeki hızlı artış sınırları zorlamaya devam ediyor ve mevcut artış hızı korunduğu takdirde yüklü kapasite geliştirme yatırımları gerekecek. Her halükarda, İnternet erişim hızlarının sürekli arttığı ve fiyatların düştüğü günlerin sonuna yaklaşılıyor olabilir.

• Geniş bant çılgınlığına rağmen, asıl kârın, kolay indirilebilen en küçük dosyalara ve en dar bant genişliğine dayanan SMS mesajları ve cep telefonu melodileri gibi hizmetlerden gelecek. Ücreti ortalama 20 cent olan SMS mesajlarının 1 megabaytı 1,400 dolar, film satışları ise megabayt başına ancak 13 centlik bir gelir üretiyor. Küresel cep telefonu melodisi pazarı da 4,5 milyar dolarla tüm dijital müzik pazarından daha fazla gelir üretiyor. Buna karşılık, şirketler 2007’de de hemen yanı başlarında duran bu durumu muhtemelen yeterince değerlendiremeyecek ve büyük fırsatları kaçıracaklar.