Ana sayfa BT Gündem 2007 yılında web aramasında yeni trendler

2007 yılında web aramasında yeni trendler

139
0

Web’in anlam esaslı arama motoru hakia’nın CEO’su, yapay zeka ve bulanık mantık uzmanlığına sahip nükleer bilim adamı Dr. Rıza Can Berkan, 2007’de arama teknolojisinde aşağıdaki değişimleri beklendiğini duyurdu. 1. İlk kez bir arama motoru indeksleme yerine, QDEXleme gibi, yeni bir alt yapı üzerine kurulacaktır.

2. İlk kez ontolojik semantik kullanılarak kelimelerin ötesinde kavramları algılayan ve anlam bakımından eşdeğer sonuçlar getiren bir arama motoru elde edilecektir.

3. İlk kez arama sonuçları, anahtar kelimelerin rastlanması (ve koyu renkle işaretlenmesi) esasına göre değil ilgili cümlenin semantik analizle saptanması (ve tüm cümlenin arka planının renklendirilmesi) prensibiyle sunulacaktır.

4. İlk kez tek bir sorgulama sonucunda aynı konunun anlamlı varyasyonları ile ilgili çok sayıda araştırmaya ait sonuçlar bir galeri gibi sunulacaktır.

5. İlk kez bir arama motorunun sundugu cevaplar kesintisiz ve cümlelerin yarıda kalmadığı alıntıları içererek kullanıcıların cevapları hızlı şekilde değerlendirmesine imkan verecek ve zaman kazanmasına yardımcı olacaktır.

6. İlk kez bir arama motoru en iyi cevapları işaretlemeye yardımcı olan diyalog bölümüne sahip olacak ve benzer arama deneyimi için bir galeri önerecektir.

7. İlk kez bir arama motorunun verileri yeni sayfa tespit edilmesine değil, yeni bilgi bulunmasına bağlı olarak genişleyecektir. Arama motorunun bilgi ile büyümesi 2007’de endüstri için yeni bir yönlenmedir.

Dr. Berkan; “2007’de, kullanıcılar ilk elden arama sektörünün çağ aşımına uğradığını görecektir. Bugün internette yoğun arama yapan kişiler için arama süresi ortalama 11 dakikadır ve arama yapan kişilerin %50’si aramayı yarıda bırakmaktadır.” dedi.