Ana sayfa BT Gündem 2010’a mektup

2010’a mektup

111
0

Taraf Gazetesi’nin 3 Ocak 2010 tarihli sayısında QTube köşesinde yayımlanmıştır+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Adettendir. 2010 yılındaki beklentiler, öngörüler yazılır çizilir. Dilek ve temenniler dile getirilir.

2010’un ilk yazısında ben bir değişiklik yaparak, 2010 yılına mektup yazdım. Kendisinden teknoloji dünyası, bilişim politikaları üzerine beklentilerimi sıraladım.

Sevgili 2010,

Öncelikle aramıza hoş geldin diyor, önümüzdeki bir yıl boyunca birbirimizi kırmadan, sakin bir hayat sürmeyi temenni ediyorum.
Malumunuz. Ağabeyiniz 2009 ile aramız çok iyi değildi. Umarım aynı tatsızlıkları sizinle de yaşamayız.
Sizin şahsen bizden beklentileriniz nedir? Bilmiyorum. Müsaadenizle size kendi isteklerimi, temennilerimi sıralayayım.
Hükümetimiz 2013 yılında Türkiye’yi Bilgi Toplumu’na dönüştürmek için bir hedef koymuştu. 2009’da yayımlanan raporlar, istatistikler bu hedefi pek yakalayamayacağımızı söyledi bize. Umarım sen bu konuda bize yardımcı olursun. Arapların bile gerisinde düştüğümüz e-devlet hizmetlerinde muhasır medeniyetler seviyesine ulaşabilmemiz için gerekli bazı düzenlemeler var. Bunlar zaten meclis gündemindeki konular. Bunların bir an önce çıkması için bize biraz torpil yaparsan sevinirim.

1- Türk Ticaret Kanunu. Uzun süredir yasalaşması beklenilen bu kanun tasarı ivedilikle yürürlüğe konulsun. İçinde yeni dünya düzeninin bir gereği olan e-ticarete ilişkin düzenlemeleri de dahil ederseniz sevinirim.
2- Bilgi Toplumu Ajansı. Başbakanımızın talimatı ile tüm konuları bünyesinde toplayacak bir oluşum için hazırlıklar başladı. Daha önce Bilgi Toplumu Genel Müdürlüğü gibi çalışmalar da vardı ama olmadı. Bununla ilgili de çok acil bir karar bekliyoruz sizden.
3- Kişisel verilerin güvenliği. Tüm dünya bireylerin sahip olduğu verilerin hangilerine, kimlerin erişebileceği, bu konuda neler yapılmalı gibi konulara kafa yoruyor. Bizim de kendimize ait verilerin nasıl korunacağı, sanatçıların telif hakları bile korunurken vatandaşın neredeyse tüm kamu kurum ve kuruluşlarında bölük pörçük, herkesin erişebildiği verilerinin korunması için bir kanuna ihtiyacımız var. Bunu da araya sıkıştırabilirsen ne mutlu bize.

Hazır bu konuda dileklerimi iletirken sana bir de 5651 sayılı kanunun (hani şu web sitelerine erişimi engelleten) yeniden ele alınması talebimi iletmek isterim. Ülkemizi tüm dünyada komik hallere düşüren uygulamaları ortadan kaldıracak bir düzenlemeyi de yaptırabilirsen inanılmaz mutlu olacağız.
ADSL taşınabilirliği, yalın ADSL, WiMAX ihalesi gibi uzun süredir beklediğimiz gelişmeleri de ajandana alabilirsen mutlu oluruz.

Sevgilerimle