2010’da Türkiye’de liderliğini açıklayan Lenovo 2011’e yeni ürünlerle girdi

Lenovo, 13 Nisan’da gerçekleştirdiği basın toplantısında, ThinkPad Edge ürün serisini, yeni Thinkpad ve IdeaPad ürünlerini ve Microsoft’la birlikte Lenovo’ya özel olarak geliştirilen Windows 7 Lenovo Enhanced Experience 2.0 teknolojisini tanıttı. Basın toplantısında, Lenovo tarafından, Türkiye rakamları ile ilgili yapılan açıklamaya göre, 2010 yılının son çeyreğinde, Lenovo, toplam PC pazarında %8’lik pazar payına ulaşarak, 4. sıraya yerleşti. Bu oran ile Lenovo, geçen yıla gore, %62.1 büyüme kaydetti. Dizüstü bilgisayarlarda ise Lenovo, son çeyrekte elde ettiği %10,1’lik pazar payı ile 3. sıraya yerleşti. Böylece, dizüstü PC segmentinde geçen yıla göre %62,5’lik büyüme rakamına ulaştı.

2010 yılının son çeyreğinde toplam KOBİ bilgisayar pazarı ve KOBİ dizüstü pazarında liderliğini korumayı ve geliştirmeyi hedefleyen Lenovo Türkiye Genel Müdürü Faik Burhanoğlu konuyla ilgili şu açıklamada bulundu: “KOBİ’lerdeki profesyoneller, iş hedeflerini gerçekleştirirken özel yaşamlarını da aksatmayacakları esneklikte bilgisayarlar talep ediyor; performans ile uyumlu tasarımlara önem veriyorlar. Yeni ThinkPad Edge ürün serisi, kullanıcılara, dizüstü bilgisayarının özel tasarımıyla birleşmiş yüksek performansı, hem şık hem de ThinkPad kalitesinde sunuyor.”

Faik Burhanoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “2010 yılının 3. çeyreğinde, Lenovo’nun yenilikçiliğinin somut bir sonucu olarak, ThinkPad dizüstü bilgisayarımız, Technology Business Research araştırma şirketinin yaptığı “Şirketlerin Bilişim Teknolojileri Satın Alma Eğilimleri ve Müşteri Memnuniyeti” araştırmasında, art arda altı raporlama döneminin tümünde birinci oldu. Bu sıralamalar, donanım güvenilirliği/kalitesi, iş yapma kolaylığı, tamir süresi ve telefon yoluyla verilen destek gibi konulardaki somut verilerden yola çıkılarak yapıldı.”

KOBİ taleplerine premium seçim: ThinkPad Edge

ThinkPad Edge ürün ailesindeki E420s ve E220s modelleri, küçük detaylarda büyük farklar yaratıyor.

Özel tasarımı, performansı, taşınabilirliği ve şık tasarımı ile orta ve küçük ölçekli işletmelerdeki premium ürün taleplerini yerine getirecek olan ikinci nesil Intel Core işlemcili ThinkPad Edge ürün serisi Türkiye’de satışa sunuldu. E220s ve E420s modellerinin yer aldığı Edge ürün serisi, profesyonellerin ilgisini çekecek ileri teknolojiye sahip özellikler ile donatıldı.

Lenovo, 12 inç’lik ThinkPad E220s ve 14 inç’lik ThinkPad E420s’i, şık, modern ve zarif tasarımıyla baş döndürecek şekilde tasarladı. Dikkat çekici ölçülerde ince ve hafif olan ThinkPad E220s, mükemmel taşınabilirlik için 1’inç’ten az kalınlığa ve 1,6 kg’ın altında ağırlığa sahip. Ürünün 14” ekranlı modeli ThinkPad E420s modelinin kalınlığı sadece 1 inç iken, ağırlığı ise 1,8 kg’dan başlıyor.

Lenovo’nun KOBİ’leri hedef alan, en son teknolojiye sahip ThinkPad Edge ürün ailesi, lüks ve sofistike tasarımı ile ön plana çıkıyor. E420s ve E220s’deki infinity LED ekran, yumuşak dokunuşlu mat yüzey ve cihaza modern bir görünüm veren gerçek metal ayrıntılar, KOBİ’lerin büyük ilgisini çekecek.

Efsanevi ThinkPad klavyelerinde olduğu gibi modern görünümlü ve üstün yazım kolaylığı sağlayan ThinkPad Edge ürün serisi klavyelerinin iç yüzeyi, sıvı dökülmelerine karşı dayanıklı üretildi. Ayrıca, bu klavyelerin içerisinde ekstra büyük bir clickpad mevcut.

Artırılmış performansı, 2. Nesil Intel® Core™ işlemci teknolojisine entegre edilmiş grafikleri, Windows 7 Lenovo Enhanced Experience 2.0 teknolojisi ve bir dizi kablosuz bağlantı özellikleri ile ThinkPad Edge ürün serisi, adeta bir güç santralı olarak kullanıcıların beğenisine sunuldu. Edge bilgisayarlar, Dolby Home Theatre® ses, üstün performanslı hoparlörler, yüksek çözünürlüklü video konferans ve gürültü önleyici klavye yazılımı gibi önemli multimedya özelliklerine de sahip olarak üretildi. Ayrıca, medya içeriklerini oynatmak için fiziksel bir aygıta ihtiyaç duyan KOBİ’ler için de ThinkPad E420s’in içinde, gizlenmiş, ince ve uyumlu bir DVD oynatıcı/yazıcı bulunuyor.

Bunlara ilave olarak ThinkPad Edge ürün ailesi, WiFi, isteğe bağlı mobil geniş bant ve 4G/WiMAX gibi en son kablosuz bağlantı teknolojilerinin tümüne sahip bilgisayarlar olarak üretildi.

Lenovo 2011’e yepyeni bir teknoloji ile girdi: Lenovo Enhanced Experience 2.0

Windows’un Lenovo’ya özel ürettiği Enhanced Experience ilk sürümünden sonra, yeni sürümü olan Enhanced Experience 2.0, Lenovo’nun tüm kişisel bilgisayarlarında, çok daha hızlı açma ve kapama olanağı sağlamak üzere, RapidBoot teknolojisi ile pazara sunuldu. Bu teknoloji ile üretilen Lenovo bilgisayarları, Windows 7 işletim sistemli normal bir kişisel bilgisayardan 20 saniye daha kısa sürede açılabiliyor ve %28 oranında daha hızlı kapatma sürelerine olanak sağlıyor.

İsteğe bağlı RapidDrive SSD teknolojisine sahip olan Lenovo Enhanced Experience 2.0 özellikli bilgisayarlar, normal bir sabit disk yerine ya da bunun yanı sıra (modele göre değişkenlik gösteren) bir Solid State Drive (yarı-iletken sürücü) kullanarak daha da hızlı çalışıyor. RapidDrive SSD teknolojisi, belirli Idea kişisel bilgisayarlarında iki kat daha hızlı uygulama performansı ve 10 saniyeden daha hızlı başlatma süreleri de dahil, çok daha hızlı Windows 7 performansı sunuyor.

Enhanced Experience 2.0 özelliğine sahip olan Think markalı bilgisayarlar ise, güçlü güvenlik özellikleri ve zengin Web konferansı olanakları sağlıyor. Güvenlik araçları, kişisel bilgisayarları açmak için kullanılabilen parmak izi okuyucusu, isteğe bağlı olarak kendi kendini şifreleyen sabit disk sürücüleri, BIOS kilitleme ayarları ve güvenlik özelliklerinin bir grup kişisel bilgisayara dağıtılması için Hardware Password Manager gibi özellikleri içeriyor.

Lenovo, büyük kurumsal müşteriler pazarında %21’lik pazar payına ulaşarak, dünyada birinci sıraya yerleşti.

Lenovo, IDC tarafından yapılan büyük ve çok büyük kurumlar ile kamu ve eğitim alanındaki kurumsal müşterilerin yer aldığı segmentteki dizüstü bilgisayar satışlarında yıldan yıla %35’lik büyüme ile %21 pazar payına ulaşarak tüm rakiplerini geride bıraktı.

Pazar lideri olmak, Lenovo’nun pazara yenilikçi ürünler sunma, mükemmel bir kullanıcı deneyimi sağlama, sektörün en güvenilir markası olma ve toplam sahip olma maliyeti konularındaki olumlu çabalarının doğruluğunu onaylıyor.

Lenovo Türkiye Genel Müdürü Faik Burhanoğlu konu ile ilgili şunları söyledi: “Bu kategoride, bir numaraya yükselmek, bizim için büyük bir başarı. En son yapılan sıralama, Lenovo’nun en iyi şekilde tasarlanmış kişisel bilgisayarları, dünya standartlarında müşteri hizmetleri ve desteğinin yanı sıra ürünlerini piyasaya sunma yeteneğini gösteriyor. Ayrıca şu anda ticari dizüstü bilgisayar satışlarında dünya ikincisiyiz.” dedi. Faik Burhanoğlu sözlerini şöyle noktaladı: “Buna ilave olarak gelişmekte olan piyasalardaki güçlü performansımız ‘Koru ve Atak’ stratejimizin– gelişmiş pazarlarda durumu koruma ve gelişmekte olan pazarlarda atak davranma stratejisi– doğruluğunu kanıtlıyor ve bu strateji, büyümeye devam etmemize yardımcı olacak.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu