3 PC üreticisi pazardan çekilecek!..

2005 yılı PC üreticileri için son bahar olacak. Gartner isimli araştırma kuruluşu geleceğe yönelik öngörülerinde dünya PC pazarının ürün yenileme eğilimleri ile 2005 yılında da parlak bir yıl geçireceğini buna rağmen 2006 yılından itibaren PC satışlarındaki atış oranının tek haneli büyüme rakamlarına gerileyeceğini savunuyor. 2003-2005 yılları arasında ortalama yüzde 11.7 büyümesi öngörülen PC pazarının 2006-2008 yılları arasında sadece yüzde 5.7’lik büyüme rakamı gerçekleştirecek.

Gartner’a göre büyüme hızının gerilemesi ve PC satışlaında karlılığın düşmesi sonucunda dünyanın en büyük PC markaları Dell, HP, IBM, Fujitsu, Fujitsu Siemens, Toshiba, NEC, Apple, Lenovo Group (Çin’in en büyük üreticisi) ve Gateway şirketlerinden üç tanesi PC işini bırakmak zorunda kalacak.

Pazarı yerli üreticiler ele geçirecek

Dünya genelinde PC satış rakamlarının düşmesine karşılık, Türkiye’nin de içinde bulunduğu gelişmekte olan ülkelerde satış rakamları artmaya devam edecek. Rusya, Hindistan ve Çin pazarları en çok büyümesi beklenilen pazarlar. PC penetrasyonunun düşük olduğu bu pazarlarda uluslararası markalar pazar paylarını yerli üreticilere kaptıracaklar. Bunun paralelinde Lenovo gibi yerel üreticilerin uluslararası veya bölgesel marka olma olasıılğı da gündeme gelecek. Ancak yerel üreticilerin özellikle ev pazarında konumlarını güçlendirmek için kendi aralarında evliliklere gidebileceği de bir gerçek.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu