Ana sayfa BT Gündem 3G olsaydı böyle olmazdı

3G olsaydı böyle olmazdı

119
0

Geçtiğimiz hafta ANKA haber ajansı kaynaklı bir haber çoğumuzun dikkatini fazlaca çekmedi. Birkaç gazete bu haberi kullandı. TürkSat AŞ’nin kırsal kesimdeki okullara uydu internet hizmeti sunacağına yönelikti bu haber. Haberin kaynak malzemesi de MEB Müsteşar Yardımcısı Sabri Çelik imzasıyla okullara yollanılan genelge. Valiliklere gönderilen “e-Dönüşüm Uygulamaları ve MEB İnternet Erişim Projesi” başlıklı genelgede, ADSL internet erişim hizmeti götürülemeyecek olar okullar için uydu üzerinden internet erişimi sağlanması konusundaki çalışmaların bitmek üzere olduğu bildirildi. Genelgede, ADSL hizmeti götürülemeyecek olan okulların uydu aracılığıyla internete bağlanabileceğini kaydeden Çelik, uydu üzerinden internet erişiminin ise ADSL internet erişimine göre yüksek maliyette olduğuna dikkat çekti. Çelik, Türk Telekomünikasyon A.Ş. bölge müdürlükleri ile valiliklerin ortak çalışarak ADSL götürülebilecek yerlere uydu sisteminin kurulmamasını istedi.

Aynı hafta, Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi web sitesinde de konuyla ilgili bir açıklama göze çarptı. Okullara Internet bağlanmasıyla ilgili olarak dünden bugüne kadar yapılan çalışmalar anlatılıyordu.

MEB sitesindeki açıklamalara göre

Bakanlığımız ile Ulaştırma Bakanlığı arasında yapılan Bakanlığımız kurumlarının internet bağlantıları görüşmeleri sonucunda, Türk Telekomünikasyon A.Ş. ile 5 Aralık 2003 tarihinde protokol imzalanmıştır. Bu kapsamda 31 Ekim 2004 tarihine kadar 20.000 okul/kurumumuza 2007 yılı sonuna kadarda da yaklaşık 29.000 adet okul/kurumumuza ADSL internet erişimi sağlanmıştır.

Buna bağlı olarak;

Lise ve dengi okulların % 95′ inin (Lise ve dengi okulların öğrencilerinin %99’u),
İlköğretim okulların % 59’unun (İlköğretim okullarının öğrencilerinin %93’ü) olmak üzere yaklaşık 12 milyon öğrencinin ve 400.000 bilgisayarın İNTERNET erişimi sağlanmış bulunmaktadır.

Bağlantısı gerçekleştirilemeyen;

ADSL internet erişimi sağlanması mümkün olmayan 5.274 okul/kurumumuza Uydu İnternet erişimi sağlanması amacıyla Türksat A.Ş. tarafından çalışmalar başlatılmış olup 2008 yılı sonuna kadar tamamlanacaktır.

ADSL internet erişimi sağlanması mümkün olan 9.142 okul/kurumumuza da Türk Telekominikasyon A.Ş. tarafından ADSL alt yapı çalışmaları başlatılmış olup 2008 yılı sonuna kadar ADSL internet erişimi sağlanması planlanmaktadır.

denildi.

2003 yılında MEB ile Türk Telekom arasında imzalanan protokolde tüm okulların internet erişimine bağlanması öngörülüyordu. Hem de 2005 yılı sonuna kadar. 2005 yılı sonunda tabii ki bu tamamlanamadı. Türk Telekom kırsal kesim santrallerinden ADSL desteği bulunmadığı için kırsal bölgedeki okullara internet erişimi götüremedi.

Bırakın ADSL’i bazı okullarda telefon hattı bile yok daha. Bakanlık Intel ile bu bölgelere WiMax ile interneti taşımayı düşündü önce. Hatta Intel Yönetim Kurulu Başkanı Craig Barret ülkeyi ziyaret etti. Yozgat’ta bir demo sistem kuruldu.

Ama gel gelelim 2008’i yarıladık. Hala kırsal kesimde internet erişimi yok okullarımızda.

Şimdi bakanlık bu okullara uydudan internet indirmeye hazırlanıyor. Genelgede de belirtildiği üzere oldukça maliyetli bir sistem bu.

Benim aklıma hemen mobil genişbant çözümü geliverdi. Hani 2007 eylül ayında yapılan ama sonra iptal edilen üçüncü nesil telefon ihalesi.

3G veri transferi ve interrnet erişiminde 7,2 Mbps bağlantı hızı sunuyor. bazı noktalarda bu 14.4 Mbps’a kadar çıkıyor. Türkiye’de Türk Telekom’un sunmuş olduğu ADSL hizmeti ise maksimum 4 Mbps. Uydudan gelecek olan internetin hızının da ADSL’in çok fazla üzerine çıkamayacağı malum.

Eğer 3G ihalesi yapılmış olsaydı ve şuan Türkiye’de mobil genişbant hizmetleri başlamış olsaydı Milli Eğitim Bakanlığı “kırsal kesimdeki okullara nasıl internet götüreceğiz?” diye kara kara düşünmez, Uydu Internet Erişimi gibi çok yüksek maliyetlere de katlanmak zorunda kalmazdı.

Bu noktada Türkiye üç defa üst üste kaybetmiştir.

1- 3G ihalesinden alınacak olan lisans bedelini
2- Türksat AŞ’ye ödenecek olan yüksek erişim bedelini
3- Bu dönemde bunun gibi kaçan bir çok fırsatı