Ana sayfa BT Gündem 4G Avea’ya güzel

4G Avea’ya güzel

213
0

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, bakanlık görevini bırakmasına iki gün kala 4G ihalesi ile ilgili ihale sürecini ve ihale kapsamını açıkladı. 4G konusundaki “eşitlik” ilkesi en çok Avea’ya yarıyor. 4G ihalesi ile ilgili tüm detayları Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, sektör oyuncularının yoğun ilgi gösterdiği basın toplantısında açıkladı.

İhale ile ilgili olarak BTK yetkilendirilirken, ihalenin 2015 mayıs ayında yapılacağı, 4G hizmetlerinin ise yıl sonu gelmeden başlayacağı müjdesi verildi.

5 frekansta 390 MHz bant
4G ihalesi kapsamında 800, 900, 1800 2100 ve 2600 MHz frekanslarında toplam 390 MHz bant genişliği operatörlerin 4G hizmeti sunması için tahsis edilecek. Her frekans için ayrı ayrı ihale yapılacak. Her operatörün aynı bant genişliğinde sahip olabileceği maksimum frekans aralığı eşit olacak. 900 MHz frekans bandında operatörlerin sahip olacağı maksimum frekans aralığı 12.5 MHz. Halen bu bantta hizmet sunan Turkcell ve Vodafone 11 MHz, Avea ise 2.4 MHz bant genişliğine sahip. Yani bu ihalede Turkcell ve Vodafone 1.5 MHz, Avea ise 7 MHz frekans bandına sahip olacak. Toplamda Avea’nın sahip olduğu frekans bandı aralığı da 9.4 MHz’e ulaşacak.

1800 MHz frekans bant genişliğinde her işletmeci maksimum 35 MHz bant genişliğine sahip olacak. 1800 ve 2600 MHz bant genişliklerinde ise işletmecilerin sahip olabileceği maksimum bant genişliği miktarı 50 MHz olacak.  2.600 MHz bant genişliğinde dördüncü bir işletmeciye frekans tahsisi de gerçekleştirilecek. Bu da pazara giren yeni operatörün 2.600 MHz frekansında 50 MHz bant genişliği ile hizmet verebileceği anlamına geliyor.

Ortak altyapı

4G ihalesiyle ilgili en çarpıcı açıklamalardan birisi de altyapıların ortak kullanılacak olması. Nüfusu 10 binin altında olan yerleşim yerlerinde 4G hizmetini operatörler ortak altyapı kullanarak sunacaklar. Diğer bölgelerde de baz istasyonlarında kullanılan jeneratör, kule gibi pasif ekipmanlar için de ortak altyapı kullanım olanağı getiriliyor.

Tüm operatörlerin eşit frekans aralıklarına sahip olacağı, ortak altyapının kullanılacağı ihale ile 4G konusunda en şanslı konuma gelen operatör Avea olacak. 35 milyon abonesi bulunan Turkcell ile yarısı kadar aboneye sahip olan Avea (16.3 milyon) aynı frekanslar ile 4G hizmeti sunacak.