4G’de yerli teknoloji

Netaş, geliştirdiği yeni projelerle geleceğin iletişim teknolojilerini tasarlıyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın katılımıyla, 27 Temmuz Cuma günü gerçekleştirilen toplantıda, Türk mühendisler tarafından geliştirilen ülkemizin ilk 4G-LTE Mobil ve Sabit Kablosuz Geniş Bant Erişim Teknolojisi kamuoyuna tanıtıldı. Toplantıda ayrıca, Netaş’ın ultra geniş bant radar teknolojisiyle geliştirdiği Engel Arkası Algılama Sistemi’yle ilgili bilgiler de paylaşıldı.
 
Konu hakkında bir açıklama yapan Netaş CEO’su C. Müjdat Altay, “Netaş’ın 45. yaşını kutladığımız 2012’de, yine önemli ve ‘ilk’ niteliği taşıyan projelerle karşınızda olmaktan mutluluk duyuyoruz. Ulusal telekomünikasyon sanayisi oluşturma hedefiyle çıktığımız yolda, bugüne kadar bilgi ve iletişim teknolojileri alanında çok sayıda yeniliğe imza attık. ArGe tecrübemizle geliştirilen teknolojilerle, ülkemize 2 milyar doların üzerinde döviz tasarrufu sağladık. Bugün, yıllar önce aldığımız stratejik kararlar doğrultusunda ArGe’ye yaptığımız yatırımlarla, tamamen Türk mühendisler tarafından geliştirilen bu teknolojiyi size sunmaktan gurur duyuyoruz. 4G-LTE (Long Term Evolution), gerçek zamanlı mobil ve yüksek geniş bant veri iletişimi sağlamaya odaklanan bir teknoloji. Geliştirdiğimiz bu teknoloji sayesinde, dünyada telsiz iletişim alanında söz sahibi çokuluslu firmaların eriştiği noktadayız. Çok geniş bir uygulama alanına sahip LTE ile ülkemizde 3G’den 4G’ye geçiş sürecini yerli ürünlerle sağlayabilecek ve milyarlarca dolar döviz tasarrufu elde edebileceğiz. Bu teknoloji, kamu güvenliğinde daha hızlı, yüksek çözünürlükte ve gerçek zamanlı iletişime de olanak sağlayacak.” dedi.
 
Netaş’ın geliştirdiği Engel Arkası Algılama Sistemi hakkında da bilgi veren Altay, “Diğer projemiz ise kamu güvenliği operasyonlarında ve özel güvenlik uygulamalarında kullanılmak üzere tasarlanan “Engel Arkası Algılama Sistemi”… Duvar arkasındaki nesneleri detaylarıyla görüntüleyen bu sistem için, Netaş’ta tasarladığımız ve geliştirdiğimiz ultra geniş bant radar teknolojisi üzerinde, halen çok az sayıda ülkede, çok az sayıda uzman laboratuvar çalışıyor. ArGe, inovasyon ve yaratıcılıkla ortaya koyduğumuz bu teknolojilerin, kamu güvenliği ve savunmanın yanı sıra günlük yaşamın farklı alanlarında önemli avantajlar sağlayacağına inanıyoruz. Ülkemizin bu teknolojilere hâkimiyeti yüksek teknoloji ihracatımızı artırırken, 2023 hedefleri doğrultusunda, Netaş’ın küresel bir marka olarak ön plana çıkmasına zemin hazırlayacak.” dedi.
4G-LTE Mobil ve Sabit Kablosuz Geniş Bant Erişim Teknolojisi Hakkında
Netaş’ta Türk mühendisler tarafından geliştirilen bu teknoloji, istenilen bant genişliğinde, frekanstan bağımsız ve istenilen frekansta çalışma özelliğine sahip. LTE’nin çekirdek teknolojisi olan OFDM (Orthogonal Frequency Division Multiplex) modülasyonu ile geliştirilen bu teknolojinin hayata geçirilme aşamasında, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden danışmanlık desteği alındı. Proje, bu özelliğiyle üniversite ve sanayi işbirliğinin verimli bir örneğini oluşturuyor.
 
Bu teknolojiyle, bilhassa sınır ve kritik alan güvenliği gibi konularda, yüksek hızlı, kesintisiz ve güvenli iletişim ihtiyacı yerli teknolojiyle karşılanabilecek. Acil haberleşmede; mobil istasyonlar arası görüntü iletişimi ve sabit istasyonlardan kablosuz görüntü alımı; sayısal karasal yayıncılıkta, frekans bandının daha verimli kullanımı; hızlı trenlerle yapılacak demiryolu ulaşımında ise, güvenlik, gözetim, trafik yönetimi gibi alanlarda büyük avantajlar sağlıyor.
 
Engel Arkası Algılama Sistemi Hakkında
 “Ultra Geniş Bant Radar Teknolojisi” temelli bu sistem, kamu güvenliği operasyonlarında ve özel güvenlik uygulamalarında kullanılmak üzere tasarlandı.
 
Bu teknoloji, duvar arkasındaki nesneleri detaylarıyla görüntülemek, nesnenin canlı mı cansız mı olduğunu, metal, tahta, cam gibi hangi malzemeden yapıldığını anlamak, boyutlarını çıkartmak ve yerlerini cm hassasiyetinde belirlemek gibi olanaklar sağlıyor.
 
Ultra Geniş Bant Radar Teknolojisi’nin getirdiği bir diğer avantaj ise kullanılan sinyallerin tespit edilememesi, bozulamaması, dolayısıyla sağladığı yüksek gizlilik ve güvenilirlik… Sistemin ileri teknolojik yetenekleri arasında, saniyede 48 milyon adet, çok kısa süreli (200 picosaniye) darbe göndererek hedef tarama, saniyede alınan 40 milyar örneği işleyebilen özel tasarım işlemci donanımı, ileri işaret ve görüntü işleme algoritmaları bulunuyor. Rehine kurtarma ve özel amaçlı operasyonlarda kullanılabilen Engel Arkası Algılama Sistemi, değişik araç veya sistemlerle bütünleştirilerek silah, teçhizat ve mühimmat tespitinde, kar ya da enkaz altında arama kurtarma faaliyetlerinde de kullanılabiliyor. İTÜ ile Boğaziçi Üniversitesi’nden danışmanlık alınan proje çalışmaları sırasında elde edilen ilerlemeler, ulusal ve uluslararası konferanslarda Netaş tarafından bilim dünyasıyla paylaşıldı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.