Ana sayfa Kemalettin BULAMACI 4G ihalesini, kim, neden, nasıl iptal etti (Erteledi)?

4G ihalesini, kim, neden, nasıl iptal etti (Erteledi)?

223
0

TERS KÖŞE

4G ihalesinin 26 Mayıs’ta değil, 26 Ağustos’ta yapılacağı, erteleme olarak duyurulan ihalenin iptal edilmesini sahiplenen yok. Bakanlık topu BTK’ya, BTK toplu bakanlığa atıyor. 
Yazıya başlamadan önce “Tamam. Suçu birisine atmaya kalkmayın. Tek suçlu benim. 4G ihalesi benim yüzümden ertelendi” diyeyim de.. Taraflar, el bombası gibi patlamadan birbirleri üzerine attıkları İPTAL KARARI sonrasında derin bir nefes alsınlar. İptal diyorum çünkü, öne sürülen “ihaledeki şartların değiştirilmesi talebi üzerine, ERTELEME olmaz/olamaz. İhale şartnamesi değiştirilecekse bu bir İPTAL kararıdır.

4G İhalesi İPTAL Süreci
Herşey Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Orhan Öğe’nin, 4G ihalesinin erkene çekilmesiyle ilgili BTK’yı vatana ihanet’le suçlayacak kadar zehir zemberek açıklama yapmasıyla başladı.

Yerli 4G teknolojisine engel olduğu iddia edilen BTK’ya ağır ithamlar

Daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın

Gündemde 4G ihalesi var. Ama dünya 5G’yi konuşuyor. 4G’yle hiç zaman kaybetmeyelim. O zaman 3G’de 2 yıl daha sabredersek, 5G’ye geçeriz. Aksi takdirde 4G’ye geçersek Türkiye çöplük haline döner”

sözleriyle 26 Mayıs’ta yapılması beklenen 4G ihalesinin iptali ve ertelenmesi tartışılır oldu.

Konuyla ilgili olarak 15 Mayıs Cuma günü öğle saatlerinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan (UDHB) yapılan bir BASIN AÇIKLAMASI ile ihalenin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından 26 Ağustos’a ertelendiği kamuoyuna duyuruldu.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ise, 14 Mayıs 2015 tarihli KURUL KARARInı bakanlığın basın açıklaması sonra kamuoyu ile paylaştı.

Sizleri yormadan işin özünü anlatayım…

UDHB: “sektörde faaliyet gösteren mevcut işletmecilerle birlikte Bakanlığımızda yapılan değerlendirmeler sonucunda,  ihale Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nca 26 Ağustos 2015 tarihine ertelenmiştir” diyor.

Yani bakanlık topu doğrudan BTK’ya atmış. BTK erteledi ihaleyi diyor.

BTK’nın kurul kararında iseBakanlığı’nın 14.05.2015 tarihli ve 33528 sayılı yazısı ve ilgili ihale komisyonunun tutanağı çerçevesinde, ihale’nin yapılma tarihinin 26.08.2015 tarihine ertelenmesi” ifadesi geçiyor.
Açın, yukarıda linklerini verdiği hem bakanlık basın açıklamasını, hem de BTK Kurul Kararı’nı okuyun.

Yani BTK da topu bakanlığa atmış durumda. Biz yapacaktık ihaleyi ama bakanlık bize ihaleyi erteleyin diye bir yazı gönderdi, işte yazının tarih ve sayı numarası diyor.

Sanırım kimse bu ihaleyi iptal eden, erteleyen kurum olmak istemiyor. İhalenin iptal gerekçesi olarak öne sürülen, “isteklilerin (yani ihaleye girecek olan operatörler) şartnameye yönelik değişiklik taleplerinin değerlendirilmesi ve ihaleye katılacak isteklilerin teknik ve finansal hazırlıklarını tamamlayabilmek için ilave zaman talepleri üzerine” iptal gerekçesi de komik zaten.  Halk arasında “ihale üstüne kaldı” deyimi vardır ya.. İşte o hesap. Bu sefer ihale değil ama, ihale iptali operatörlerin üzerine kalmış durumda. Hepimiz iyi biliyoruz ki operatörlerin CEO’ları her fırsatta ihalenin yapılıyor olması ile ilgili duydukları heyecanı defalarca kamuoyu önünde dile getirdiler. İhalenin yapılacak olmasından bu kadar heyecan duyan şirketlerin, ihale şartnamesindeki bazı hususların değiştirilmesi için, ihaleye hazırlanmak için bakanlık ve BTK’dan izin istemiş olmaları sizce doğal mı? Bence değil..

Peki ihale neden ertelendi? 

İhalenin neden ertelendiği ile ilgili olarak herhangi bir kurum veya kuruluştan resmi bir açıklama almak, gerçeği duymak neredeyse imkansız. İhaleyi iptal eden kurum olarak görünmemek üzere topu birbirine atan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu’nun “İhale gerçekte şu sebepten ertelendi” demesi zor.
Bana soracak olursanız..İhalenin iptal edilmesinin “Haklı” bir gerekçesi var… Sadece 26 Ağustos’a kadar TTNET ve Avea’nın kurumsal kimliklerinin, Türk Şirketler Hukuku Mevzuatı çerçevesinde birleştirilmesini beklediğimi bilin. Bu tarihe kadar bu gelişme olmazsa… İhale bir 3 ay daha ertelenebilir, iptal edilebilir, “daş düşebülür, ayu çıkabülür”..
Bu, benim ihale iptalinin gerçek gerekçesiyle ilgili öngörüm. Yanılıyor olabilirim.
Benzer bir iddiayı Cem KIVIRCIK ta DIJITALGUNDEM.NET’te kaleme aldığı yazısında dile getirmişti.

Bekleyip göreceğiz.

Kalın sağlıcakla…