5 dolara ABD borsalarında yatırım dönemi, hem de kripto parayla

Dünyanın en yenilikçi kripto para alım-satım uygulaması ABRA, silikon vadisinin en gözde hisse senetlerine, 5 dolarlık dilimler halinde yatırım yapma olanağı tanıyor.2014 yılında kurulan ABRA, Bitcoin, LiteCoin, Etherium ve Bitcoin Cash gibi kripto paralara yatırım yapma özelliğinin yanında, ABD borsalarında işlem gören çeşitli şirketlerin hisse senetlerine de yatırım yapma özelliğini devreye soktu. Abra isimli cep telefonu uygulamasını kullananlar, sadece 5’er dolarlık yatırım dilimleri halinde, borsada işlem fiyatı bin doları geçen hisse senetlerine istedikleri miktarlarda yatırım yapabilecek.
Türkiye’den herhangi bir banka veya aracı kurum ile Uluslar arası borsalarda işlem yapmak için binlerce dolarlık hesaplar açılması ve işlem başına 10 ile 25 dolar arası minimum işlem komisyonları ödemek gerekirken, ABRA kullanıcıları ayın kripto paralara yatırım yaptıkları şekilde, hisse senedinin borsada minimum işlem fiyatı ne olursa olsun sadece 5 dolarlık yatırımlara bile olanak tanıyor.
Aralarında yeni nesil dijital şirketler Spotify, Netflix’in de bulunduğu Silikon Vadisi’nin teknoloji devleri Apple, Google, Microsoft, Facebook gibi şirketlere 5 dolar ile ortak olunabiliyor. Abra’nın alım-satıma izin verdiği hisse senetleri arasında Exxon Mobil, General Electric, CocaCola gibi geleneksel şirketler de bulunuyor. Şimdilik, ABD borsalarında işlem gören 29 şirketin hisse senetleri ABRA ile alınıp satılıyor.

Tek Cüzdanda 20 kripto para
Tek bir dijital cüzdan içerisinde 20 farklı kripto para birimini barındırabilme özelliği ile dikkat çeken Abra, dünya üzerinde Türk Lirası da dahil olmak üzere 50 farklı para birimini de destekliyor. 2014 yılında kurulan ve toplam beş turda, aralarında American Express ve Foxconn Technology gibi şirketlerden 35.5 milyon doların üzerinde yatırım toplayan Abra, yeni özelliği kripto paralarla hisse alım satım özelliğini devreye aldı. Abra ile aralarında, AliBaba, Apple, Google, Microsoft, Netflix ve Tesla gibi teknoloji dünyasının parlayan yıldızlarının da bulunduğu pek çok hisse senedine, minimum 5 dolarlık bütçelerle yatırım yapmak, bu şirketlerin hisse senetlerini satın almak mümkün hale geliyor.
Daha önce 50 farklı para birimine yatırım özelliği de getiren ABRA’da, piyasada bulunan neredeyse tüm kripto paralara (Bitcoin, Bitcoin Cash, Etherium, Lite Coin vs) yatırım yapılabilen uygulamada, mevcut kıymetlerinizi istediğiniz an başka bir para birimi ile takas edebiliyorsunuz. Daha önce kripto paralara yatırım yapmış olan yatırımcılar, mevcut yatırımlarını, diğer kripto para cüzdanlarında bulunan kıymetlerini, herhangi bir komisyon ödemeden ABRA’ya aktarabildiği gibi ABRA’daki yatırımlarını da diledikleri an başka cüzdanlara aktarabiliyorlar. Ayrıca, Abra kullanıcıları, zaman ve mekan bağımsız olarak, herhangi bir Abra kullanıcısına komisyonsuz, masrafsız para transferinde de bulunabiliyor.
Güvenli
Non-Custodial Wallet, yani sorumluluğun ve söz hakkının sadece kullanıcıda olduğu bir cüzdan olarak tasarlanan Abra, kullanıcıların kendi yatırımları ve varlıkları üzerinde tam kontrole sahip olmasını sağlıyor. Mevcut bankacılık sistemi ve kripto para cüzdanlarından farklı olarak tüm yatırımlarınız, sizin elinizdeki cep telefonu veya tablette korunuyor. Yani, son dönemlerde sık sık karşılaştığımız şekilde, bitcoin alım satımı yapılan merkezlerin sunucularına sızılıp, mevcut varlıklarınızın başka bir kullanıcıya aktarılması, çalınması mümkün değil. Sizin paranız her an cebinizdeki cüzdanda. Tek yapmanız gereken, uygulamayı kurduğunuz cihazı kaybetmemek. Uygulamayı cihazınıza kurarken size verilen, güvenlik cümlesini bir yerlere not ettiğiniz takdirde, telefonunuzu kaybetseniz, çaldırsanız bile bu güvenlik cümlesini kullanarak, dünyanın herhangi bir noktasında, herhangi bir cihazda, mevcut cüzdanınızı kurtarabilir, yatırımlarınızı koruyabilirsiniz.
Basit
Abra’yı kullanmaya başlamak hem kolay, hem basit. Abra uygulamasını Google Play ve Appstore uygulamalarından indirdikten sonra, sadece cep telefonu, e-posta ve isim bilgilerinizi girerek uygulamayı kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Sizin telefonunuza gönderilecek olan bir kod ile uygulama aktive oluyor ve Abra kullanıcısı oluyorsunuz. İsterseniz mevcut kripto para yatırımlarınızı, Bitcoin, Bitcoin Cash, Etherium ve LiteCoin olarak uygulamada karşınıza çıkacak olan karedekodu okutarak veya adresi kopyalayıp mevcut cüzdanınıza yazarak Abra’ya transfer edebiliyorsunuz.
Henüz herhangi bir yatırımınız yoksa da kredi kartı ile Abra’ya kaynak aktarabiliyorsunuz. Halen ABD ve Filipinler’de yaşayan kullanıcılar, banka transferi ile de kaynak aktarabilmesine rağmen, Abra, genişleyen hizmet ağı ile yakında Avrupa ve Türkiye’deki kullanıcılara da banka havalesi ile para transferi olanağı sağlayacak. Simplex ile işbirliği yapan Abra’da kredi kartı ile de Bitcoin satın alabilir ve kaynak transferinde bulunabilirsiniz. Günlük olarak 20 bin dolara kadar kredi kartından işlem yapabilme olanağına sahip olduğunuz uygulama, kredi kartı transferlerinden yüzde 5 komisyon kesiyor ve bu komisyon 10 doların altında olamıyor.
Yatırım ve takas çok kolay
Cüzdanınıza kaynak transferi yapıldıktan sonra, bu kaynakları isterseniz 30 kripto para birimi, isterseniz 50 ülkenin para birimi ve isterseniz yeni başlayan hizmetle ABD borsalarına kote 29 şirketin hisse senedine yatırım yapmak için kullanabiliyorsunuz. Bu hisseler arasında Spotify, Netflix gibi yeni nesil şirketler olduğu gibi CocaCola, General Electric, Exxon Mobil gibi geleneksel şirketler de bulunuyor.
Sıradan bir borsa işlemi ile bu şirketlerin hisse senedini satın alabilmek için en az borsada işlem gördüğü fiyatları gözden çıkarmak gerekirken, Abra ile 5 dolarla dahi bu şirketlerin hisse senetlerine, aynı kripto paralarda olduğu gibi yatırım yapılabiliyor.
Borsada işlem gören hisse senetlerinin takas işlemleri, borsa işlem saatleri ile sınırlı iken yabancı paralar arasındaki alım-satım işlemleri ile kripto paralar günün 24 saati alınıp satılabiliyor.
Anında para transferi
Abra uygulamasında bulunan yatırımlarınızı başka bir yere transfer etmek de oldukça basit. Ancak burada unutulmaması gereken tek bir nokta var. Abra’nın kullanmış olduğu kripto paralardan dördüne varlıklarını çevirerek, veya desteklediği ABD Doları, Türk Lirası, Brezilya Reali, Çin Yuanı, Arjantin Pezosu ve Güney Afrika Randı gibi para birimlerine çevirerek transfer yapılabiliyor. İster adres defterinizde bulunan Abra Kullanıcılarına, isterseniz cep telefon numarasını bildiğiniz herhangi bir Abra kullanıcısına anında para aktarabiliyorsunuz. Dilerseniz de dört temel kripto para birimi ile başka kripto para cüzdanlarına para aktarabiliyorsunuz. ABD ve Filipinlerde kayıtlı bankalara havale yapabildiğiniz gibi, Avrupa’da ise destekleyen bankalara varlıklarını aktarıp çekebiliyorsunuz. Türkiye’de de yakın zamanda bankaların ABRA’yı desteklemesi bekleniyor.
ABRA Hakkında
Abra, ödeme sistemleri üzerinde 20 yılı aşkın tecrübesi bulunan, seri yatırımcı Bill Barhydt tarafından 2014 yılında ABD’de kuruldu. 2015 yılında, Android ve IOS için beta sürümleri yayımlanan Abra, aralarında American Express Ventures’un da bulunduğu pek çok yatırımcıdan Serie A yatırımı aldı. Abra, 2016 yılında, ABD ve Filipinler’deki kullanıcılar ile buluştu. 2017 yılında global pazara açılan marka, 50 değişik para birimi ve 30 kripto para birimi ile işlem yapılmasına olanak verdi. 2018’de tek bir uygulamada 20 kripto para birimini barındıran uygulama haline gelen Abra, Foxconn Technology de dahil olmak üzere pek çok yatırımcıdan destek alarak toplam yatırım miktarın 35.5 milyon dolara yükseltti, kredi kartı ile yatırım olanağını getirdi. 2019’da Abra, ABD borsalarında işlem gören, hisse senetlerini yatırım portföyüne dahil etti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici kullandığınız için, içeriğimizi görüntüleyemiyorsunuz. Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. İçeriğimizi görüntülemek ve reklam gelirlerimizi artırmamıza yardımcı olmak için reklam engelleyici uygulamanızı kapatarak yeniden deneyin.