5 kişiden birisi e-alışveriş yapıyor

BKM Genel Müdürü Soner Canko, Eylül ayı sonu itibariyle yerli ve yabancı kredi kartları ile farklı e-ticaret sitelerinden yaptığımız harcamaların cirosunun, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 52 oranında artarak 16 milyar 971 milyon 250 bin TL’ye ulaştığını, aynı dönemde gerçekleşen işlem adetinin ise, geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 37 oranında artarak 91 milyon 735 bin 485 adedi bulduğu söyledi.

 

BKM Genel Müdürü Soner Canko: Genç nüfusumuz ve yaygın bilişim alt yapımız ile e-ticarette hızlı büyüyoruz.

 

Cardist Fuarı ve Zirvesi’nde 2011 yılı ilk dokuz aylık e-ticaret kullanım verilerini değerlendiren BKM Genel Müdürü Soner Canko, Türkiye’de her 5 kişiden birinin internet üzerinden alışveriş yaptığını belirtti. Türkiye’deki e-ticaret cirolarındaki artışın birçok uluslararası finans kuruluşu tarafından ilgiyle izlendiğini belirten Soner Canko, 2011’in ilk dokuz ayındaki büyüme oranı ile Türkiye’nin, dünyanın en hızlı büyüyen pazarlarından biri olduğunu söyledi. E-ticaret siteleri üzerinden gerçekleşen alışverişlerin, güvenlik önlemleri arttıkça daha da yaygınlaşacağının altını çizen Soner Canko, BKM olarak alt yapısını geliştirdikleri internette “Güvenli Alışveriş” sistemi ile e-ticarette, daha da güvenli bir ortam sunduklarını sözlerine ekledi.
 

Hizmet Sektörü %69 Artışla İlk Sıraya Yerleşti …

BKM verilerine göre, 2011 yılı ilk 9 ayında kredi kartları ile e-ticaret sitelerinden yapılan harcamalara bakıldığında ise hizmet sektörünün başı çektiği gözlendi. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre % 69 oranında artan hizmet sektörü cirosu 2 milyar 233 milyon 530 bin TL’ye ulaştı. Hizmet sektörü harcamaları ilk sırada gelirken, bu sektör içerisinde yer alan vergi ödemelerimizi de kredi kartlarımız ile evden kolayca yapmış olduk. Havayollarının cirosunda ise, 2010 yılının ilk 9 aylık dönemi ile kıyasladığımızda %57 oranında artış gerçekleşti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu