5 kişiden birisini şifrelerini “cep”te taşıyor

Araştırma şirketi O+K Research tarafından Kaspersky Lab için yapılan bir araştırmaya göre, kullanıcıların %30’u, içinde sosyal ağ hesapları ve diğer çevrimiçi hizmetler için şifrelerin de bulunduğu gizli bilgilerini akıllı telefonlarında saklıyorlar. Dünya genelinde 11,000 kişinin katıldığı araştırma, akıllı telefon ve tablet kullanımındaki diğer trendlere de vurgu yapıyor.

HER 5 KİŞİDEN BİRİNİN HASSAS ŞİFRELERİ CEPLERİNDE

Bilindiği üzere akıllı telefonların standart özellikleri, depolanmış bilginin en yaygın biçimlerini içeriyor; adres defteri, SMS arşivleri, vs. Bunların dışında akıllı telefon kullanıcılarının %50’si, mobil cihazlarını, kişisel fotoğraflarını ve videolarını depolamak için de kullandıklarını açıklıyor. Şaşırtıcı olan ise, katılımcıların %21’inin kredi kartı numaraları ya da banka hesabı erişim detayları gibi hassas bilgileri de akıllı telefonlarının hafızalarında saklıyor olması. Tablet bilgisayarlar söz konusu olduğunda bu oran daha da yükselerek, %28’e ulaşıyor. Bu sonuç aynı zamanda, kullanıcıların tablet bilgisayarları, akıllı telefonlarından farklı olarak klasik bir bilgisayar mantığıyla kullandıklarını da ortaya seriyor.

 

DAHA ÇOK OYUN OYNUYOR; DAHA AZ KİTAP OKUYORUZ

Aynı araştırma, mobil cihazların hangi diğer amaçlarla kullanıldığını gösteren rakamları da içeriyor. Mesela iPad kullanıcılarının %52’ si ve diğer tablet kullanıcılarının %51’i, cihazlarına çevrimiçi oynanabilen oyunlar yüklemeyi tercih ediyor. Modern akıllı telefon kullanıcılarının da telefonlarından oyun yükleme yüzdesi neredeyse aynı. Ancak söz konusu BlackBerry kullanıcıları olduğunda kural bozuluyor. BlackBerry kullanıcılarının sadece %34’ ü telefonlarını oyun oynamak için kullanıyor.

Ne yazık ki tablet kullanıcıları kitap okumak konusunda oyun oynamak kadar ısrarcı değiller. Ankete katılanların %47’si tabletlerinden kitap okuduklarını belirtiyor. Yine de oranın yüksek olması, tabletlerin elektronik kitaplar için son derece popüler bir depolama aracı olduğunu da gösteriyor.

TABLETLERİNİZE NE KADAR GÜVENİYORSUNUZ?

Araştırma, çoğu kullanıcının, geleneksel bir masaüstü bilgisayarla tablet bilgisayar arasında büyük farklar görmediğini ortaya koyuyor. Kullanıcılar, banka hesaplarına erişim ve çevrimiçi ödemeler gerçekleştirmek gibi önem arz eden işlemleri, tabletlerinden gerçekleştirmekte hiçbir sakınca görmüyorlar. Bu nedenle Kaspersky Lab yetkilileri, tüm cihazların komple bir biçimde güvenliğini sağlamak konusunda tüketicileri uyarıyor. Bunun için en iyi çözümler arasında gösterilen Kaspersky ONE ve Kaspersky İnternet Güvenliği çözümleri, mobil ve masaüstü tüm popüler platformlara kurulabiliyor ve hangi cihazda depolanmış olursa olsun, verilerinizin bütünlüğü ve güvenliği ile ilgili endişe etmemenizi garanti ediyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.