53 ilde 545 sınıfta çocuklar ilk adımlarını Vodafone ile atacak

Türkiye Vodafone Vakfı tarafından Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) işbirliğiyle, Türkiye’de okul öncesi eğitime erişimin artırılmasına katkıda bulunmak hedefiyle hayata geçirilen İlk Adım Projesi; Anadolu’da açtığı 24 yeni anasınıfı ile etki alanını genişletiyor. İlk Adım Projesi kapsamında 2011 eğitim yılının sonunda Bitlis, Siirt, Kilis, Çankırı, Aksaray, Osmaniye, Bingöl, Kocaeli, Malatya, Erzincan, Gümüşhane, Aydın, Manisa, Balıkesir, Düzce, Bolu, Edirne, Antalya, Sakarya,  Eskişehir,  Kırklareli, Elazığ, Trabzon ve Samsun olmak üzere toplam 24 ilde açılan yeni anasınıfları ile daha fazla çocuğa okul öncesi eğitim imkanı sağlanıyor olacak.

Türkiye Vodafone Vakfı, okul öncesi eğitime erişimin düşük olduğu bölgelerde, çocukların hayata eşit fırsatlarla başlayabilmeleri için nitelikli bir okul öncesi eğitimi sağlamayı hedeflediği bu proje kapsamında, yurdun dört bir yanında en ideal araçlarla donatılmış anasınıfları açarken; görev alan öğretmenlere okul öncesi eğitim konusunda uygulamalarını güçlendirecek eğitimler sağlıyor ve ebeveynler için destekleyici aile eğitimleri düzenliyor. Sınıf donanımı, veli eğitimi, öğrenci eğitimi ve öğretmen eğitimi olmak üzere toplam dört fazdan oluşan proje kapsamında, bugüne kadar 29 ilde 420 anasınıfı oluşturularak 53.000 anne, çocuk ve eğitmene ulaşıldı. Bu eğitim yılı sonunda ise 53 ilde 545 anasınıfı ile 75.500 anne, çocuk ve eğitmene ulaşması hedefleniyor.

İlk Adım Programı, çocukların zihinsel, sosyal, duygusal ve fiziksel alanlardaki becerilerinin ve yaratıcılıklarının tam olarak geliştirilmesi hedefi doğrultusunda, aynı zamanda Eğitici Eğitimi Seminerleri de düzenliyor. İlk Adım Projesi’nin en önemli ayaklarından birini oluşturan bu eğitimlerle, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından görevlendirilen öğretmenlerin alanlarında daha donanımlı hale gelmeleri, uygulamalarını birebir etkileyecek bilgi ve beceriler kazanmaları hedefleniyor. AÇEV merkezi eğitimcileri, uzmanlar ve akademisyenler tarafından verilen eğitimlerde; okul öncesi veli çocuk eğitim programı eğitimi, sınıf donanımı eğitimi, aile katılımı ve uygulamaları, sınıf yönetimi, anasınıflarında ölçme ve değerlendirme ve etkin öğrenme gibi konularda bilgi veriliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu