5G’li ilk PC Qualcomm teknoloji, Lenovo markasıyla geliyor

Qualcomm ve Lenovo işortaklığı ile geliştirilen dünyanın ilk 5G PC’si Tavan Computex fuarında tanıtıldı.

Güçlü ve kapsamlı bir teknoloji işbirliğine imza atan Qualcomm ve Lenovo, Tayvan’da düzenlenen COMPUTEX fuarında dünyanın ilk 5G bilgisayarı ‘Project Limitless’ı duyurdu. Project Limitless, 5G bağlantılı bilgisayarlar için özel üretilen ilk 7nm platform olma özelliğine sahip Snapdragon 8cx 5G’den güç alıyor.

Snapdragon 5G

Qualcomm Technologies Kıdemli Başkan Yardımcısı Alex Katouzian platformla ilgili “Lenovo’yla işbirliğimiz dönüştürücü PC deneyimleri sunacak. Platformun performansı sayesinde hem tüketiciler hem de girişimler 5G’nin mümkün kıldığı yüksek hızlı ve düşük gecikmeli bağlantıyı deneyimleyebilecekler. Kablosuz bağlantıda büyük dosyaları indirme ve yollama gibi bant genişliği yüksek görevler daha hızlı yapılabilirken; uzaktan depolama da yerel depolama kadar rahat olacak” dedi.

Snapdragon 8cx 5G; performans, pil ömrü ve bağlantı açısından Snapdragon platformunu uç noktalara götürüyor. Multi-gigabit LTE bağlantısı, bir günü aşkın pil ömrü, girişim uygulamaları ve bağlantısıyla kapsayıcı kullanıcı deneyimlerini destekliyor. Aynı zamanda Snapdragon X55 5G modemi de içeren platform sayesinde, orijinal ekipman üreticileri Qualcomm’un arayüzüyle 5G bağlantısını yeni PC’lere getirebilecek.

Project Limitless

Category 22’yi entegre eden Snapdragon X55 5G modem günümüzün en hızlı 4G bağlantısı için 2.5 Gbps’ye ulaşan indirme hızı sunuyor. Hemen her bölgede küresel operatörlerin kullandığı tüm bantlarla uyumlu olan platform sayesinde kullanıcılar her daim açık ve bağlı bilgisayarlarıyla dünyanın neredeyse her yerinde bağlantıda kalabilecek. Lenovo’yla 5G etkin Project Limitless işbirliği; Qualcomm’un ürettiği çağ atlatan teknolojilerin en son örneği. Qualcomm ve Lenovo 2020’nin başında kullanıcılarına yeni gelişmeler sunacak.

Yukarıdaki bilgilere ek olarak bilgisayarın kullanım süresinin 20 saat olacağı ve tüm Windows uygulamaları ile uyumlu bir şekilde çalışacağı ifade ediliyor.  Doğrudan 5G bağlantı kullanılacak olan dizüstü bilgisayarda kullanıcıların 5G bağlantılarının zayıflaması ya da kopması halinde dizüstü bilgisayar otomatik olarak 4G bağlantısına geçecek. 5G bağlantısı kurulduğu zaman dizüstü bilgisayarın internet hızı 4G bağlantıya göre 10 kat güçlü olabilecek. Ürünün fiyatı ile ilgili olarak ise henüz bir açıklama yapılmış değil.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu