5G’yi ucuzlatacak Türk girişimciye 11 milyon dolar yatırım geldi

Vedat Eyuboglu'nun nisan ayında kurduğu Verana Networks'e, 11 Milyon dolar Seria A yatırımı yapıldı.

Bu yıl nisan ayında M. Vedat Eyüboğlu ve Amit Jain tarafından kurulan Verana Networks, Spark Capital öncülüğünde gerçekleştirilen Seri-A turunda Aspiro Capital, DC Investment Partners ve Bold Capital’den toplam 11 milyon dolar yatırım aldı. 8 Aralık 2020’de gerçekleştirilen yatırımcı turundan elde edilen kaynak mmWave olarak bilinen frekanslarda kurulacak olan 5G baz istasyonlarının onda bir fiyatına düşürülmesi için kaynak olarak kullanılacak.

Vedat Eyüboğlu, Motorola’da Başkan Yardımcılığına kadar yükseldi
Motorola’da Başkan Yardımcılığına yükseldi

İstanbul’da Alman Lisesinin ardından Boğaziçi Elektrik Mühendisliğini 1978 yılında bitiren Vedat Eyüboğlu, Master ve Doktorasını ABD’de Rensselaer Polytechnic Institute’da yaptı. 1983 yılında, doktorasının ardından çalışmaya başladığı Motorola’da Başkan yardımcılığı pozisyonuna kadar yükseldi. Ağırlıklı olarak Internet ve network alanında yaptığı çalışmalarla onlarca patentin sahibi oldu. 2000 yılında Motorola’dan ayrılarak Sanjeev Verma ile birlikte Airvana isimli şirketi kurdu.

Patentini ihlal eden Ericsson’a buluşunu sattı

3G altyapısı için EVDO yazılımı geliştiren Airvana 2007 yılında Nasdaq borsasında 58 milyon dolarlık hisse satışı ile halka açıldı. İki yıl içerisinde, halka açık hisseler 530 milyon dolara geri alınarak yeniden özel bir şirket haline getirildi. Airvana, 2012 yılında, Ericsson’u patent ihlalleri yüzünden suçlayarak 330 milyon dolar tazminat talep etti. Daha sonra Ericsson, tamamı hisse takasıyla olmak üzere, Airvana’nın ihlale söz konusu ürünü ve üreten birimini satın aldı. Şirket 2015 yılında CommScope tarafından satın alındı.

CommScope, Dragos ve Verana

Airvana’nın satışı sonrasında CommScope’da profesyonel yönetici olarak çalışmaya devam eden Eyüboğlu, 2016 yılında buradan ayrılarak güvenlik şirketi Dragos Networks’de başkanlık koltuğuna oturdu. Yaklaşık dört yıl burada çalışan Vedat Eyüboğlu, Nisan 2020’da Amit Jain ile birlikte Verana Networks’ü kurdu.

Şirket, kuruluşunun dokuzuncu ayında 11 milyon dolar yatırım alarak, 5G alanında dünyanın sayılı şirketleri arasında yer alacağının sinyallerini verdi.

Daha önceki şirket Airvana, 3G Femtocell pazarında pazar liderliği konumuna ulaşmıştı. Eyüboğlu’nun hem Motorola, hem Airvana hem de Verana Networks sürecinde başvurduğu ve sahip olduğu onlarca patenti bulunuyor.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu