6 milyon yeni telefon satılması bekleniyor

Kriz nedeniyle durgunluk yaşayan cep telefonu piyasasının 3G ile birlikte kayıplarını telafi edeceği düşünülüyor.Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Yönetim Kurulu Üyesi A. Caner Özgül, cep telefonlarının iletişimini 2G teknolojisine göre yaklaşık 60-70 kat daha yüksek hızda ve yüksek kalitede sağlayan bir GSM teknolojisi olarak tanımlanan 3G’nin faaliyete geçmesiyle cep telefonundan etkileşimli oyunlar, canlı radyo ve TV yayınlarına erişim, görüntülü konuşma, e-posta alıp gönderme gibi uygulamaların etkin bir şekilde kullanılacağını belirtti.

3G’nin bankacılık, e-devlet gibi uygulamalara önemli bir ivme kazandıracağını, sağlık hizmetleri, uzaktan eğitim, mobil-kütüphane, internet üzerinden bilimsel laboratuvarlara erişim, internet üzerinden dil eğitimi gibi uygulamalar ile eğitime önemli katkı sağlanacağını ifade eden Özgül, 3G şebekelerinde abonelerin bu hizmetleri alabilmesi için 3G sistemine uyumlu cep telefonu kullanmaları ve gerekli abonelik işlemlerini yerine getirmeleri gerekeceğini kaydetti.

Caner Özgül, bu uygulama ile kriz nedeniyle cep telefonu piyasasında devam eden durgunluğun bir derece de olsa hareket kazanacağını ve kayıpların telafi edileceğini düşündüklerini söyledi.

Maktu vergi geliyor.

Öte yandan cep telefonu ithalatınd düşük fatura ile gümrükten mal sokan telefon ithalatçılarına önlem olarak telefon başına en az 40 TL’lik vergi hazırlığı var. Bakanlar kurulu bu rakamı 120 TL’ye kadar çıkartabilecek.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.