64-bit ailesi büyüyor

Intel’in Truland adıyla orta ölçekli kurumsal pazara yönelik geliştirdiği yeni platform dört veya daha fazla işlemci kullanan sunucular için geliştirilmiş beş yeni işlemci ve yeni bir yonga setinden oluşuyor. Yeni platform, giriş seviyesini daha yüksek konfigürasyonlara ve Intel E8500 yonga setine bağlayan 64-bit Intel Xeon Processors MP’yi (çoklu işlemci) içeriyor. Çift çekirdekli teknoloji için tasarlanmış olan yeni yonga seti, müşterileri, Intel® Virtualization Technology gibi yeni teknolojilerin desteklenmesine ve birden fazla çekirdekli yapıya geçişe hazırlıyor.

Intel Başkan Yardımcısı ve Dijital Kurum Grubu Genel Müdürü Pat Gelsinger, “Intel Pentium işlemci ile başlayan çok işlemcili sunucu pazarına girişinin 10. yılını kutlayan Intel, bugün altıncı nesil Intel Xeon MP işlemciyi çıkarıyor. Son 10 yılda Intel, orta ölçekli sunucu pazarının, pahalı ve kapalı sistemlerden daha düşük maliyetli, güçlü ve standartlara dayalı yenilikçi sunuculara doğru gelişmesinde çok önemli bir rol oynadı. Intel, üstün bilgi işlem gücü ve yenilikçi çözümler sunma konusundaki liderliğini korudu” diyor.

Intel ilk kez çok işlemcili bir sunucu platformunda, Intel® Extended Memory 64 Teknolojisi, PCI Express, DDR2-400 Memory ve Enhanced Intel SpeedStep Teknolojisine sahip Demand Based Switching’i bir arada sunuyor.

64-bit Intel Xeon MP işlemci, tedarik zinciri yönetimi, kurumsal kaynak yönetimi (ERP), müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) ve KOBİ veritabanları gibi orta katman kurumsal uygulamalar için fiyat/performans avantajına sahip. Bu platform ailesi, Web ve e-mail gibi uygulamaları hedefleyen, çift işlemcili sunucular için geliştirilmiş Intel Xeon işlemcileri ve büyük veritabanları ve yüksek performanslı bilgi işlem uygulamalarını çalıştıran maliyetli RISC tabanlı sunucuları hedefleyen Intel® Itanium® işlemcileri tamamlar nitelikte.

Microsoft Sunucu ve Araçlar Pazarlama ve Çözümlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Andy Lees, “Intel gibi iş ortakları ile çalışan Microsoft, yeni Intel Xeon MP işlemci ve çift çekirdek teknolojisi gibi yenilikleri de destekleyerek, müşterilerin endüstrideki en iyi fiyat/performans oranına sahip yazılım platformunu kullanmalarını sağlıyor. Windows Server 2003 x64 sürümü ile Microsoft, 32-bit uygulamalar için yüksek kazanç ve 64-bit uygulamalar için mükemmel performans ve ölçeklenebilirliği bir arada sunan bir platform sunuyor. Bu, geniş bir donanım spektrumunda, masaüstünden kurumsal sunuculara kadar, en büyük 64-bit ürün portföyünü oluşturma konusunda Intel ile yaptığımız çalışmanın bir parçası” diyor.

Bu yeni platformlar, Intel’in bugün duyurduğu Intel® Software Network’ün avantajını kullanmaya hazırlar. Intel® Software Network, 64-bit ve çoklu çekirdek mimarilerini ve diğer gelecek teknolojileri kullanarak yazılım geliştirenler için geliştirme araçları, eğitim ve uzman önerileri sağlıyor. Ağ hakkında daha detaylı bilgileri ya da nasıl katılabileceğinizi www.intel.com/software adresinden öğrenebilirsiniz.

64-bit Intel Xeon MP işlemci platformu, önceki nesil Intel Xeon MP işlemciye göre, kurumsal ve bilimsel uygulamalarda yüzde 70’e varan performans artışı sağlıyor.1 Platform, 8 MB’lık Level 3 (L3) ön belleğe sahip .

Intel E8500 yonga seti, 667 MHz’lik çift, bağımsız FSB ve önceki nesildekinin üç katı büyüklüğünde 10.6 GB’lık sistem bant genişliği ile çalışmak üzere tasarlanmış durumda. Tüm bu özellikler 2006’nın ilk çeyreğinde çıkacak Paxville kod adlı çift çekirdekli Intel Xeon MP işlemci için de altyapı oluşturuyor.

4 yollu blade, raf tipi ve kaideli sunuculardan 32 yollu sistemlere kadar değişen geniş bir yelpazede yer alan 64-bit Intel Xeon MP işlemci sistemlerinin dünya çapındaki lider üreticiler tarafından sunulması bekleniyor. Bu üreticiler arasında Egenera, Dell, Fujitsu, Fujitsu Siemens, HCL Infosystems, HP, Hitachi, IBM, Kraftway, Langchao, Lenovo, NEC, Maxdata, Samsung, Stratus, Supermicro, Tyan, Toshiba, Unisys ve Wipro yer alıyorlar. Intel ayrıca, sistem üreticileri ve ürün entegratörleri için, Intel Xeon Processor MP sunucu platformunun, kaideli kullanım seçeneğine sahip, raf için optimize edilmiş halini de sağlayacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.