7 Mbit interneti olan TVyi internetten seyredecek

TTNET 610 gündür hazırlık çalışmalarını yürüttüğü IP televizyonu hizmetini başlattı. İstanbul, Ankara ve İzmir’de altyapısı hazır hale getirilen IPTivibu hizmetinden en az 7 Mbit internet bağlantısı bulunan aboneler yararlanabilecek. Altyapı çalışmalarının tamamlandığı diğer illerde de hizmet devreye sokularak abonelere hizmet verilecek. Türkiye’deki 6.5 milyon ADSL kullanıcısından 2.5 milyonunun yapılan testler sonucunda IP TV hizmetini alabilecek altyapıya sahip olduğunu söyleyen TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz “Türkiye bir çok teknoloji konusunda geç kalmış olabilir ancak IP TV’de geç kaldığımız söylenemez. Özellikle Avrupa ülkelerinde tercih edilen bu sistem bu ülkelerde de yeni yeni devreye alınıyor. Test aşmaları uzun sürdüğü için gecikmeli olarak devreye alınıyor. Biz de 2 yıla aşkın süredir hizmetin altyapısını oluşturmak için çalışıyorduk” diyor.

Aylık 29 TL karşılığında alınabilecek IPTV hizmetinden faydalanan kullanıcılar 102 TV kanalını izleyebilecek, dilerlerse sistemde bulunan filmleri kiralamak suretiyle izleyebilecek. Filmler kullanıcılara 1 – 5 TL arasından ücretle izlettirilecek. İsteyen aylık 7TL vererek film kulübüne de üye olabilecek. Hizmetin sunulması için gerekli olan Decoder cihazı ise abonelere ücretsiz sağlanacak.

Halen bilgisayarlardan internet bağlantısı olan heryerde TV izleme imkanı olan Tivibu hizmetinden farklı olarak IPTivibu internet kullanıcılarının internet kotalarını eritmeyecek. Hizmet almak isteyen kullanıcıların TTNET çağra merkezini arayarak hatlarının bu hizmeti kullanma kapasitesinde olup olmadığını öğrenmesi gerekiyor. Ancak Türkiye’deki mevcut telefon altyapısının olumsuzlukları gözönüne alındığında bu hizmetten yararlanmak için en iyi ihtimalle abonelerin 8 Mbit’e kadar internet tarifelerine geçmeleri ve 29 TL olan internet abonelik ücretini de ödemeleri gerekiyor. 8 Mbit bağlantı için aylık 49 TL 16 ve 32 Mbit’lik ADS bağlantısı için ise 100 TL’ye yakın ücret ödenmesi gerekiyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu