Ana sayfa BT Gündem 7 milyarlık dünyada 1.4 trilyon internet kullanıcısı!…

7 milyarlık dünyada 1.4 trilyon internet kullanıcısı!…

76
0

Dünya nüfusu ne kadar? Yaklaşık 7 milyar kişi. Dünya üzerinde internet kullanan kaç kişi bulunuyor?
Çeşitli kaynaklara göre 1 milyarın üzerinde.

Ancak IBM Türkiye ofisi çalışanlarına göre bu rakam 1.4 trilyon.

IBM’in geçtiğimiz ay başında İstanbul’da gerçekleştirdiğ Küresel İnovasyon toplantısının raporu yayımlandı. Pekçok dünya devi şirketin üst düzey yöneticileri ve IBM CEO’su Palmisano’nun da katılmış olduğu bu toplantının ardından hazırlanan rapor yayımlandı.

Raporun özeti de kamuoyu ile Türkçe olarak paylaşıldı.
Raporun Türkçesinde dünyadaki Internet kullanıcısı sayısı 1.4 trilyon olarak yer alıyor.

Milyar ve trilyon arasında bu kadar “0”ın farkını göremeyeyen metin yazarı arkadaşların ve bunu okuyup onaylayan IBM Türk çalışanlarının niteliklerini de gözler önüne seriyor bu dikkatsizlik.

IBM Türk Genel Müdürü Eray Yüksek ANKA ajansına verdiği demeçte “Buradan açık davetiye çıkarıyorum. İyi tanıdığız, bildiğiniz insanlar, varsa gönderin” demiş.

Haklı.

Elinin altında milyar ve trilyon rakamlarını ayırt edemeyecek bir kadrosu olduğu buradan açıkça görülüyor.

Milyar ve trilyonu ayırt edebilen insanları tanıyorsanız IBM Türk’e yönlendirin. Gerçekten ihtiyaçları var.

IBM Türk’te neler oluyor?

IBM Türk’teki sendikalaşma çalışmalarını buradan sizlere duyurmaya çalıştık. IBM Türk bu çabaların karşısına sendikalaşma konusunda “UZMAN” bir insan kaynakları müdürünü işe aldı. Yapılan ilk icraat sendikalaşma çalışmalarının önderlerini işten çıkarmak oldu. Hem de “şirketin huzurunu bozmak” sebebi ile.

Şirketin 70’inci yılı geldi geçti. IBM Türk bu konuda hiçbir şey yapmadı. Aynı tarihlerde IBM CEO’su Palmisano Türkiye’yi ziyaret etti Küresel İnovasyon Toplantısı için. Bir dünya şirketi gösterin. CEO’su Türkiye’ye gelmiş. Türkiye’deki çalışanlarına görünmede ülkeden çekmiş gitmiş.
Adam tatil için geliyorsa bunda bir gariplik yok. Ancak iş için geliyorsa ve buna rağmen şimdiye kadar hiç gelmemiş olduğu Türkiye’de çalışanlarına görünmeden kalkıp gidiyorsa bu şirketin vizyonunda bir sorun var.

İşte IBM’in Küresel İnovasyon Raporu’ndan dikkat çeken noktalar

Küresel İnovasyon Raporu’nda (Global Innovation Outlook) ise sanal dünyada daha güvenli ortamlara kavuşulması için önerilere yer verildi. Raporda, son 20 yılda güvenlik ve toplum arasındaki ilişkinin giderek daha karmaşık hale geldiğinin altı çizilerek, günümüzün koşullarına uygun güvenlik stratejileri sunuldu.

Rapora göre; geçtiğimiz yıl 127 milyon kişinin kişisel bilgilerinin çalındığı sanal dünyada, halen 1.4 milyar kişi internet kullanıyor. Koruma sistemine sahip olmayan kişisel bir bilgisayarın internet üzerinde virüs kapması ise 20 dakikadan az sürüyor. Kablosuz aygıtların yüzde 83’ü mutlaka virüs kaparken, kullanıcı şifrelerinin yüzde 40’ı yalnızca 1 saat içinde kırılabiliyor. Buna rağmen internet kullanıcılarının yüzde 63’ü, tüm erişimlerinde aynı şifreyi kullanmaya devam ediyor. Her 26.4 saniyede bir, bir otomobilin güvenlik sistemlerine sızılarak soygun gerçekleştiriliyor.

Ağ saldırılarının yüzde 84’ünün basit güvenlik önlemleriyle engellenebildiği belirtilen raporda, şirketlerin güvenlik sistemleri konusunda hayata geçirdiği yeni ve inovatif örneklere de yer veriliyor. Bunlardan biri olan Tokyo Bankası, müşterilerinin tanımasını ve ATM’den güvenli şekilde yüksek tutarda nakit çekmesini sağlayan “el damarı” görüntüleme sistemini kullanıyor. Pek çok kuruluş, güvenlik sistemlerinde, katrilyonda bir (0,000000000001) yanılma payına sahip parmak izi, iris tanıma, ses tanıma, yüz tanıma gibi biyometrik yöntemlere yer veriyor. Bazı şirketler de, insanların aynı DNA profiline sahip olma ihtimalinin yüz milyarda 1’den az olduğu gerçeğinden hareketle, yeni geliştirilen DNA tanıma yöntemini kullanıyor.

Suçların fiziksel dünyadan dijital dünyaya doğru kaydığı belirtilen raporda değinilen konular arasında; güvenlik risklerinin izlenmesi ve ortadan kaldırılması sorumluluğun, özel sektörle devlet arasında paylaşılması gerektiği de yer alıyor. Ayrıca; tehditlerin zararının ölçümlenme biçimi ve güvenlik ve gizlilik arasındaki ilişki konu ediliyor. Küreselleşme ve yaygınlaşan dijital teknolojilerin toplumun kökten değişmesine neden olduğu belirtilirken, bu durumun güvenliğe yönelik tüm kabul edilmiş yaklaşımları tehdit ettiği de vurgulanıyor.