8 milyar dolarlık Fatih projesinde ilk ihale bu hafta

8 milyar dolarlık FATİH Projesi’nin ilk bölümü bu hafta ihaleye çıkılıyor. Sabah gazetesinden Hamdi Ateş’in haberine göre İhaleye yerli üretim şartı getirildi.

Sabah Gazetesi’nin haberinde şu unsurlara dikkat çekiliyor.

“Öğrencilere elektronik kitap verme ve akıllı sınıflar kurmak için ilk adım atılıyor. 8 milyar dolarlık FATİH Projesi’nde ilk ihaleye bu hafta çıkılıyor. Hükümet, ihaleye “yerli malı kullanalım” çağrısına uyarak yerli üretim şartı getirdi. Bölece yerli üretim yapan firmalar da korunacak. Kamu İhale Kanunu’nun 63. maddesi gereğince, yerli firmalar ihale sürecinde yabancı firmalara göre yüzde 15 oranında fiyat avantajına sahip olacak. Örneğin, yabancı üreticinin 1 milyar lira teklif verdiği ihaleyi yerli üretici 1 milyar 100 milyon lira teklif vererek alabilecek. İhalede yüzde 15’lik avantajdan, yerli firmalarla ortak giren yabancı şirketlerde yararlanacak. Ulaştırma Bakanlığı, 85 bini, içine bilgisayar yerleştirilmiş etkileşimli Led Panel (akıllı tahta) ile 3 bin 500’ü çok fonksiyonlu yazıcı, tarayıcı ve doküman kameradan oluşan ihaleyi kazanan firma, altı ay içinde akıllı tahtaları 85 bin dersliğe, diğer aparatları ise 3 bin 500 okula yerleştirmek zorunda.

PROJE DEĞERİ 8 MİLYAR $
İnternet alt yapısı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim sürecinde vatandaşa vaat ettiği tablet bilgisayarlarla birlikte projenin yaklaşık maliyeti 8 milyar doları buluyor. Projenin 4 yılda tamamlanması öngörülüyor. Proje liselerden başlayacak ve 2012’de 3 bin 500 sınıf ile 2013’te 3 bin 730 sınıf akıllı tahtalara kavuşacak.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.