9’uncu e-TR ödülleri TBMM’de sahiplerini buldu

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) tarafından bu yıl 9’uncusu gerçekleştirilen ve Avea’nın ana sponsorluğunda düzenlenen  “eTürkiye (eTR) Ödülleri” sahiplerini buldu. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde düzenlenen törende  konuşan Avea CEO’su Erkan Akdemir, Türkiye’nin dijital çağda seyirci değil, oyun kurucu olması gerektiğini söyleyerek, bulut bilişim teknolojisi ile ilgili “Devleti bulutların üstüne çıkarmanın zamanı” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Tören Salonu’nda yapılan elektronik oylama sonucunda, Kamudan Vatandaşa e-Hizmetler kategorisinde Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü “Otokontrol 5664” projesiyle; Kamudan İş Dünyasına e-Hizmetler kategorisinde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) “BelgeNET” projesiyle; Kamudan Kamuya e-Hizmetler kategorisinde ise Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü “Kamu Personel Harcamaları Yönetim Sistemi” projesiyle ödüle değer görüldü.

Büyük Ölçekli Belediye ödülü, “Koski Mobil İş Takip” projesiyle Konya Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğüne (KOSKI); Orta Ölçekli Belediye ödülü

“Fatih Mobil” projesiyle Fatih Belediyesine; Küçük Ölçekli Belediye ödülü

“Karasu Akıllı Kent” projesiyle Karasu Belediyesine verildi.

Törende, modern devlet anlayışını destekleyen, şeffaflık, sosyal sorumluluk gibi ilkeleri benimsemiş uygulamalar arasından da Küçükçekmece Belediyesi “Küçük Kazanımlar” projesiyle; “Yeni Kart” projesiyle de Yeni Mahalle Belediyesi TÜSİAD-TBV eTR Yürütme Kurulu tarafından Özel Ödül verildi

“TÜSİAD-TBV 9. eTR Ödülleri” töreninde TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, TBV Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Eczacıbaşı, TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Teknoloji, İnovasyon ve Bilgi Toplumu Komisyonu Başkanı Erman Ilıcak ve Avea CEO’su Erkan Akdemir konuşma yaptı.

Avea CEO’su Erkan Akdemir, TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı’nın 9 yıl önce ektikleri “e-devlet tohumları”nın bugün meyvelerini verdiğine dikkat çekti. Avrupa’da kamu hizmetlerinde online erişilebilirlik seviyesinin %80’lere ulaştığını, Avrupa Birliği’ndeki her 10 işletmeden 7’sinin ise e-devlet hizmetlerinden yararlandığını söyleyen Akdemir, e-Devletin kapılarının  72 milyona açılması gerektiğini vurguladı.

Erkan Akdemir, e-Devlet hizmetlerinin, internet üzerinden daha ölçülebilir, hızlı, maliyet etkin ve güvenli bir şekilde verilebilmesi için bulut bilişim teknolojisinden yararlanılması gerektiğini vurgulayarak şöyle konuştu: “e-Devlet’e dahil olan her türlü bilgi, erişim kanalı ve uygulama arasında eş güdüm çok daha kolay sağlanacak. Yapıya yeni uygulama ve kurumların eklenme maliyeti ve işletme maliyetleri önemli ölçüde düşürülebilecektir. Bağlı bulunduğumuz telekom grubu ve Avea olarak; tüm kamu kurum ve kuruluşlarına “bulut bilişim” konusunda hiçbir ticari kaygı gütmeden destek olmaya, danışmanlık yapmaya hazırız. GSM sektörünün alanında ilk ve tek lisanslı Ar-Ge merkezimizin kapıları, işine teknoloji katmak isteyen her kurum ve kuruluşa açıktır. “Devleti bulutların üzerine çıkarmanın” zamanı şimdi diyoruz. Türkiye digital çağda seyirci değil oyun kurucu olarak yerini almalıdır.”

Avea CEO’su Erkan Akdemir’e konuşması sonrasında sponsorluk desteğinden dolayı TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Teknoloji, İnovasyon ve Bilgi Toplumu Komisyonu Başkanı Erman Ilıcak ve TBV Başkanı Faruk Eczacıbaşı teşekkür plaketi verdi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu