AB ilerleme raporunda sansürler ve telekom pazarı eleştirildi

Avrupa Birliği 2011 İlerleme raporu dün yayımlanırken raporda telekomünikasyon sektöründeki pazarın tam gelişememesi ve telekomünikasyon iliteşim başkanlığı tarafından uygulanan cezaların haksızlığına dikkat çekildi.

İŞTE AB İLERLEME RAPORU 2011’DE TELEKOM SEKTÖRÜ İLE İLGİLİ SAPTAMALAR

Internet yasakları ve güvenli internet

İnternet siteleri sık sık yasaklanmakta olup, bu yasaklar kapsam ve süre bakımından orantısızdır.Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB), Mayıs 2009’dan beri yasaklanan internet siteleri ile ilgili bir istatistik yayınlamamıştır. TİB’in, yasaklanan internet sitelerine ilişkin istatistik
sağlamamasının, Bilgi Edinme Hakkı Kanunu’na uygun olmaması gerekçesiyle TİB aleyhine bir dava açılmıştır. Youtube video paylaşım sitesi ve diğer internet “portal”leri aleyhine açılan davalar da devam etmektedir. İfade özgürlüğü ve vatandaşların bilgi edinme hakkını kısıtlayan
İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunun gözden geçirilmesi gerekmektedir. Nisan 2011’de TİB, 5651 sayılı Kanuna dayanarak, internet yer sağlayıcı şirketlerine bir yazı göndererek bunlardan,
potansiyel olarak kışkırtıcı olan bazı kelimeleri içeren internet sitelerine yer sağlama hizmetlerini sonlandırmalarını talep etmiştir. Bu durum yoğun eleştirilere neden olmuştur. TİB, bu eleştirilere verdiği cevapta, bahsedilen kelimeler listesi ile yasadışı olduğu iddia edilen internet içeriğinin belirlenmesinde yer sağlayıcı şirketlere yardımcı olmayı amaçlandığını belirtmiştir. Yoğun eleştiriler karşısında, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurulu (BTK), Şubat 2011’de İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslara ilişkin düzenlemede değişiklik yapmıştır.
Ağustos 2011’de kabul edilen gözden geçirilmiş düzenleme, özellikle internet filtrelerini açıkça tercihe bağlı hale getirmek suretiyle bazı endişeleri gidermektedir. Kasım 2011’de tamamlanacak deneme aşamasından sonra, sistem tüm kullanıcılara açık hale gelecektir. Avrupa standartları ile uyumlu bir uygulama büyük önem taşımaktadır.

Telekomünikasyon Sektörü

Telekomünikasyon piyasasındaki rekabet sınırlı düzeyde kalmıştır. Geniş bant ve sabit telefon piyasasındaki alternatif operatörlerin oranı düşük seviyededir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici kullandığınız için, içeriğimizi görüntüleyemiyorsunuz. Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. İçeriğimizi görüntülemek ve reklam gelirlerimizi artırmamıza yardımcı olmak için reklam engelleyici uygulamanızı kapatarak yeniden deneyin.