ABank YTL’ye CA çözümleriyle geçti.

Computer Associates ile başarılı çalışmalar gerçekleştiren ABank (AlternatifBank), CA AllFusion Gen ürünlerini kullanarak bankacılık paketlerini YTL’ye uyarladı.Türkiye’de 24 şubesi ve 550 çalışanı ile ağırlıklı olarak kurumsal bankacılık konusunda hizmet veren ABank (AlternatifBank); 1997 yılında CA’nın AllFusion Gen ürünü ile ana bankacılık paketini geliştirdi. AllFusion Gen ile ana bankacılık dışında kalan diğer paketler, banka dışındaki birçok kuruluş ile online ve offline birçok değişik bağlantılı uygulama da sorunsuz şekilde çalıştırılabiliyor.

ABank Yazılım Müdürü Recai Erdoğan, bankanın mevcut bankacılık paketini kurum içinde geliştirmeye karar verdiklerinde, analiz ve geliştirme çalışmalarını yaptıklarını ve CA’nın AllFusion Gen ürününün bu tip büyük iş projelerini geliştirmek için çok uygun olduğuna karar verdiklerini söylüyor:

“Programların geliştirilmesi 2-3 yıl kadar sürdü. Aradan 7 yıl geçmesine rağmen; bu üründen çok iyi bir performans alıyoruz. Birçok özellik de yeni sürümlerde eklenmiş durumda. Önceki paketimizde, programlardaki değişikliği sadece o konunun uzmanları yapabiliyordu. Mevcut sistemde ise, en karmaşık işleri yapan programlar kolayca takip edilebiliyor ve isteklere göre programlardaki değişiklikleri rahatça yapabiliyoruz.

Yazılımcılarımızdan biri izinde olduğunda diğer konulara bakan başka bir yazılımcımız programları inceleyip acil değişiklikleri yapabiliyor. Bu nedenle iş gücümüzü son derece verimli kullanabiliyor ve herhangi bir konuda yeni istek geldiğinde, kısmen de olsa o tarafa kaynak aktarıp dengeli bir şekilde çalışabiliyoruz.”

Recai Erdoğan, YTL’ye geçiş çalışmalarında ise hazırlık aşamasında öncelikle değişikliğin etkisinin mevzuat ve uygulama yönünden incelendiğini; gerekecek kaynaklar ve kısıtların ortaya konduğunu ve bunlara göre alternatif yaklaşımlar belirlendiğini belirtiyor:

Buna ek olarak, CA çözümleriyle servis kalitemizi arttırmanın yanı sıra, operasyon ve yönetim maliyetlerimizi sabit tutabildik. Kritik servislerimizin sürekliliğini sağlarken; yeni istekleri karşılamayı da kadromuzda değişiklik yapmadan sürdürebiliyoruz. Kısaca özetlemek gerekirse; CA AllFusion Gen ürünleri ile YTL geçişi bütçemize herhangi bir ek kalem koymadan ve mevcut insan kaynağını arttırmadan tamamlamış bulunuyoruz. ”

ABank Yazılım Müdürü Recai Erdoğan; bu projenin kurum çalışanları açısından da önemli bir motivasyon kaynağı olduğu söylüyor:

“Proje ile çalışanlar, sisteme ne kadar hakim olduklarını ve en zor işleri bile başarabildiklerini anladılar. Bankamız için zamanında gerçekleştirilmemesi durumunda risk yaratacak bu kadar önemli bir konu, çok kısa bir sürede ve büyük rahatlıkla çözümlendi. Bu da çalışanlarımız için önemli bir motivasyon yarattı.”

Erdoğan; CA AllFusion çözümlerinin her sektördeki kurum için geçerli olan önemli bir özelliğinin altını çizerek sözlerini şöyle tamamlıyor:

“CA AllFusion ürün ve çözümlerinin en önemli özelliği donanım ve işletim sistemi ile veritabanı bağımsız olması. Yani veritabanınız için hangi programı kullanıyor olursanız olun; CA ürün ve çözümleri hepsine uyum gösterebiliyor. Bu da kurumlar için önemli bir avantaj sağlıyor.”

CA Ülke Müdür Hakan Turgut ise ABank’ta CA ürünleri ile gerçekleştirilen çalışmalar ile kendilerine iletilen sonuçları şu şekilde değerlendiriyor:

“CA olarak YTL’ye geçiş sürecini fazlasıyla önemsemekteydik. Müşterilerimizin bu süreci en kısa zaman ve en kolay şekilde tamamlayabilmeleri için her türlü ürün ve çözümü önceden geliştirmiştik. Özellikle bankalar için hayati önem taşıyan YTL’ye geçiş sürecinde, yazılımlarımızla geçişi en kısa sürede hatasız şekilde yaptıktan sonra; tüm sistemde kritik servislerin sürekliliğini de sağlayabilmek en önemli hedefimizdi. Bunu ürün ve çözümlerimiz ile çok rahat bir şekilde gerçekleştirmiş bulunuyoruz.

Müşterilerimizin bu çalışmalarından da anlaşılacağı gibi, doğru ürün ve çözümlerin kullanımı başarılı sonuçların alınmasında önemli bir rol oynuyor. Biz de CA olarak, hem kurumlar hem de kullanıcılar için BT ortamında onların hayatını kolaylaştıracak çözümleri üretmeye devam edeceğiz.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.