ABD BTK’sı ülke çapında mobil genişbant performansını ölçecek

Amerika Birleşik Devletleri’nin Türkiye’deki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu’na eşdeğer organizasyonu Federal Communications Comission – FCC halen evlerdeki genişbant hızını ölçtüğü programını ülke çapına taşımaya hazırlanıyor. FCC’den geçtiğimiz hafta sonu yapılan açıklamada genişbant internetin önemine vurgu yapılarak yeni program ile ülke çapındaki mobil internet bağlantı hızlarının tespit edileceği açıklandı. FCC bu çalışmayı gerçekleştirirken ABD’de faaliyet gösteren mobil telefon operatörleri, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşların desteğini almayı amaçlıyor. Konuyla ilgili olarak ilgili kurum ve kuruluşların katılacağı bir “Beyin Fırtınası” toplantısı ile programın nasıl yürütüleceği 21 Eylül’de tartışılacak.

FCC’nin halen yürüttüğü “Measuring Broadband America” programı ile sabit internet bağlantılarındaki hızlar tespit ediliyor ve genişbant internetin ülke çapında gelişmesine yardımcı oluyor.

Türkiye’de BTK Ne Yapıyor?

ABD’de eşdeğer kuruluş genişbant internetin yaygınlaşması için çeşitli kurum ve kuruluşlarla performans ölçümleri yapmaya çalışırken Türkiye’de Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu ise düzenlemek ve denetlemekle mükellef olduğu telekomünikasyon sektöründeki şirketlere soruşturma açmak ve ceza kesmekle meşgul. BTK’nın son iki yıl içinde aldığı kurul kararlarının üçte birisi ya telekomünikasyon operatörlerine soruşturma açılması veya idari para cezaları ile ilgili.

Geçtiğimiz aylarda bağımsız bir yayının gerçekleştirmiş olduğu mobil internet hız testi sonrasında gelen şikayetler üzerine ilgili operatöre ceza veren BTK, bununla da yetinmeyerek 3G kapsama alanı ile ilgili olarak yapılacak her türlü reklamın yasaklanmasına da karar vermişti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.