Ana sayfa BT Gündem ABD’de ses trafiği cep telefonuna kaydı

ABD’de ses trafiği cep telefonuna kaydı

88
0

Research and Markets, her yıl geleneksel olarak yayımladığı 3G’ye Doğru Küresel Mobil İletişim raporunun 2005 sürümünü yayımladı. Rapor’da Afrika’daki talebe rağmen büyüme oranının yüzde 20’ye sabitlendiği, gümüzde 1.5 millyar cep telefonu abonesinin 2007’de sayılarının 2 milyara ulaşması bekleniyor. Konuşma ücretleri düşüyor

Bunun yanında cep telefonlarındaki konuşma ücretlerinin yıllık olarak yüzde 15-20 seviyesinde düştüğü raporda yer alıyor. Birçok ülke yeni abone kazanımında büyümeler gösterse de bu ülkelerdeki toplam ciro da konuşma ücretlerindeki düşüşlerden kaynaklanarak geriliyor. Rapor’da yeni cep telefonu abonelerinin düşük kullanım potansiyeline sahip kullanıcılar olduğuna dikkat çekiyor.

ABD ve Kuzey’de ses trafiği cebe taşındı

Amerika ve İskandinav ülkelerinde mobil haberleşme sonrasında genel ses trafiğinin yüzde 50’sinden fazlasının cep telefonlarına kaydığı raporda yer alan diğer verilerden. Avrupa’da ise evlerin yüzde 10-15’inde sadece cep telefonu kullanılıyor. Bu ülkelerde artan cirolar ise sunulan katma değerli hizmetlerle açıklanıyor.

3G’nin gelişimi, kurulumu, 3G servisleri ve mevcut 2.5 G uygulamalar arasındaki farklar ve yeni oyuncular için çeşitli stratejilerin yer aldığı rapor Research and Markets’ın web sitesinden satın alınabiliyor.