Açık Kaynak Kodlu Yazılım Kullanmak

Çalışma hayatımının başlangıcında çalıştığım bilgisayar firmasında ilk 486 işlemcili bilgisayarı 27 bin dolara satmıştım. Aradan geçen bir yıl içinde aynı bilgisayarın satış fiyatı yarı yarıya düştüğünde, o müşterimi ziyaret etmekten çok korkmuştum.O dönemlerde çok kullanıcılı bilgisayarların işletim sistemi bedelleri bile bilgisayar fiyatlarına yaklaşıyordu. Örneğin Unix işletim sistemi 32 kullanıcı için 24 bin dolara satılıyordu. Günümüzde bilgisayar fiyatlarının 450 dolara kadar düşmesi sayesinde gelir düzeyi düşük olan kullanıcılar da bilgisayar sahibi olma şansını yakalamıştır. Ancak bu fiyatlara aldığınız bilgisayarlarda tüm dünyanın kullandığı ofis ve ev yazılımlarını kullanmak istediğinizde 350 dolara yakın bir bedel ödemek zorunda kalırsınız. Bu nedenle birçok ev ve ofis kullanıcısı geçtiğimiz yıllarda kopya yazılım kullanmak zorunda kalmıştır. Ancak kopya yazılımlar sürekli güncellenemediğinden İnternet üzerinden ciddi virüs saldırılarına karşı koyamamaktadır. Bu nedenle kullanıcılar sürekli sorun yaşayıp, bilgisayar karşısında gereksiz zaman harcamaktadır. Ancak Açık Kaynak Kodlu Yazılımların artık Türkçe versiyonlarının yaygınlaşması sayesinde ülkemizde yukardaki bahsettiğimiz sorunlar ortadan kalkmıştır.

Sevgili Kemalettin Bulamacı, yeni açtığımız işyerindeki bilgisayarlarımıza bu konuda yatırım yaparken bizi ziyaret edince gözlerimiz açılıverdi. Open Office yazılımını tüm bilgisayarlarımıza yükledik ve hiç zorlanmadan kullanmaya başladık. İşin güzel tarafı eski formatta olan belegelerin hepsi bu yazılım tarafından okunup, aynı formata çevrilebiliyor. Ancak yaygınlaşmasını sağlamak için medyanın tanıtıma ağırlık vermesi gerekiyor. Bu konuda Mustafa Hoca’mızın başlattığı girişimler maalesef reyting alan medyamızda yer alamıyor.

Bizler bu köşelerde tanıtmaya devam ettikçe, ülkemiz bilgisayar okur yazar oranını arttırmakta çok faydamız olmuyor. Bir gün medyatik yazarlarımız bu konuyu işlerse Türk Halkı daha çabuk öğrenecektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu