Adil Kullanım Kotası, bilinmezine BTK Başkanı son verdi

Adil Kullanım Noktası konusunda 1 Mayıs’tan bu yana devam eden tartışmalara BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan yaptığı açıklama ile son verdi. Kota aşımı sonrası ek ücret ödenmeyecek!..1 Mayıs’ta Adil Kullanım Kotası’na ilişkin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu’nun gece kullanılan kotaların, AKN’den sayılmayacağı ve hızların kademeli olarak düşürüleceğine yönelik uygulamaların devreye girmesinden sonra tüketicilerin kafalarında meydana gelen kafa karışıklığına, en yetkili isim, BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan son verdi. Kısaca, AKN aşıldıktan sonra, mevcut kullanıcılar ekstra herhangi bir kota aşım ücreti ödemeyecek. BTK, bu konudaki her türlü şikayeti dikkatle izleyerek, internet servis sağlayıcılar nezdinde işin takipçisi olacak.Açıklama Ankara’daki konferansta geldi
11. Uluslararası Elektronik Haberleşme Düzenleyiciler Konferansı ve Türkiye Bilişim Zirvesi’nde konuşan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, BTK tarafından gerçekleştirilen Adil Kullanım Noktası düzenlemesine ilişkin açıklamalarda bulundu.
BTK olarak, paketlerde sunulan kota miktarına ulaşıldığında, AKN sonrası hız değerinin ihtiyacı karşılamadığı yönünde gelen talep ve şikayetleri değerlendirerek, gerek mobil gerekse sabit internette AKN sonrası hız değerlerinde iyileştirme hakkında bir düzenleme yaptıklarını belirten Sayan gerçekleştirilen düzenleme hakkında şu bilgileri paylaştı:
1- BTK tarafından alınan kararla AKN sonrası veri indirme hızı mobil internet için asgari 128 Kbit/sn olarak belirlendi. Mobildeki bu düzenleme 1 Mart 2017 tarihinde uygulanmaya başlandı.
2- Sabit genişbant internet hizmetinde ise AKN’li tüm paketlerde, indirme hızı tek bir değer olarak 3 Mbit/sn şeklinde uygulanmakta iken yapılan düzenlemeyle paket hızına göre farklılaşan AKN sonrası indirme hızları belirlendi. Buna göre örneğin: 16 Mbit/s hızında AKN’li paketi bulunan bir abone, AKN veri miktarına ulaştığında indirme hızı asgari 5 Mbit/s olacak ve abone bu hızda fatura dönemi sonuna kadar internet hizmeti alabilecek.
3- AKN sonrası veri indirme hızının iyileştirilmesine yönelik düzenleme 1 Mayıs itibarıyla yürürlüğe girdi.
4- 1 Mayıs itibarıyla 02.00-08.00 saatleri arasında internet kullanımları Adil Kullanım Kotası’na dahil edilmeyecek.
5- AKN uygulaması, 31 Aralık 2018’de tamamen kaldırılacak.
Yeni düzenlemenin gerek AKN’li tarife kullanan aboneler gerek taahhüdü devam eden mevcut aboneler ve gerekse AKN’li tarifelere geçiş yapacak yeni aboneler için geçerli olacağını bildiren Sayan şunları söyledi: “Şu anki aboneler hiçbir ek ücret ödemeksizin yeni düzenlemeden yararlanacaklar. Ücretlendirme modelini yüksek hızlarda ve AKN’siz daha fazla kullanımı destekleyecek şekilde revize ettik. Bu model kapsamında işletmecilerin daha esnek tarifeler belirleme imkanları olacak ve tüketicilere daha fazla seçenek sunabilecekler. Yapılan düzenlemede AKN’nin 2018 yılı sonunda kaldırılması tüm operatörler için önemli bir vizyondur. Bu vizyona uygun, tüketiciler için avantajlı ve tercih edilebilir tarife seçenekleri  ve hizmet sunan işletmeciler kazanacaktır. Konuyu BTK olarak yakından takip ediyoruz. Bu uygulamalarda mevzuata aykırı bir durum olursa BTK olarak gereken yapılacaktır. Vatandaşlarımıza şimdiden AKN’li paketlerde yeni hızların tadını çıkarmalarını dileriz.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici kullandığınız için, içeriğimizi görüntüleyemiyorsunuz. Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. İçeriğimizi görüntülemek ve reklam gelirlerimizi artırmamıza yardımcı olmak için reklam engelleyici uygulamanızı kapatarak yeniden deneyin.