Ana sayfa BT Gündem Adobe, Creative Suite 5.5 Ürün Ailesini duyurdu

Adobe, Creative Suite 5.5 Ürün Ailesini duyurdu

110
0

Adobe Systems yeni Adobe Creative Suite 5.5 ürün ailesini pazara sunduğunu açıkladı. Mobil iletişimde devrim niteliğindeki yenilikler, içeriklerin dağıtılma ve kullanılma yöntemlerini temelden değiştirdiğinden, yeni versiyon, tasarımcıların ve uygulama geliştiricilerin popüler ve hızla büyüyen akıllı cep telefonlarını ve tablet platformlarını hedef almalarına olanak sağlıyor. Bugünkü duyuru, Adobe’nin, yazılı, görsel, mobil ve çevrimiçi ortamların neredeyse tüm yaratıcı iş süreçlerine yönelik sektörün lider tasarım ve geliştirme yazılımı olan Creative Suite ürünlerini pazara sunma stratejisinde de önemli bir değişikliği simgeliyor. Adobe bundan böyle Creative Suite 5.5 ile başlayarak her 24 ayda bir önemli bir Creative Suite ürününü pazara sunmayı planlıyor. Bu şekilde dünyanın dört bir yanındaki yaratıcı camiası içerik oluşturmaya yönelik en son yenilikler alanında daima bir adım önde olabilecek. Adobe Başkanı ve CEO’su Shantanu Narayen yeni ürün serisi ile ilgili yaptığı açıklamada, “Creative Suite 5.5, sektörde en popüler akıllı cep telefonları ile tabletler de dahil olmak üzere cihazlar arası yeni dijital deneyimlerin geliştirilmesini teşvik edecek. Yayıncılar, medya şirketleri, reklamcılar ve işletmeler içerikleri geliştirme ve dağıtma yöntemlerini değiştiriyor; Adobe bu noktada onları içerik yaratma, yönetme, ölçümleme ve dağıtım konusundaki teknolojik yenilikleri ile destekleyecek.” dedi. Yeni Creative Suite 5.5 Web Premium Suite, HTML5 ve Adobe Flash® içerik oluşturma araçlarına yönelik yeniliklerle dolu. Bu yenilikler müşterilerin neredeyse tüm ekranlar için zengin içerik ve uygulama yaratmaları, sunmaları ve bu içerik ve uygulamaları paraya dönüştürmelerine olanak sağlayacak. Bu sürüm, tasarımcı ve uygulama geliştirmecilerin Android™, BlackBerry® Tablet OS, iOS ve diğer platformlar üzerinde çalışacak mobil uygulamalar sunmalarına; HTML5 kullanarak ekranlar üzerinde zengin, tarayıcı tabanlı içerikler oluşturmalarına ve üstün kalitede video içeriği, günlük oyunlar ve zengin Internet uygulamaları sunmak için Flash Player’dan yararlanmalarına yardımcı oluyor.  
Bugünkü duyuru ile Adobe, tablet cihazları yaratıcı iş sürecine entegre etmeye yardımcı olarak, tasarım süreçlerini masaüstünün çok ötesine taşıyor.  Adobe Photoshop içerisinde yer alan yeni betik motoru ile gelişmiş Photoshop Yazılım Geliştirme Kiti, uygulama geliştiricilerinin Android, Blackberry ve iOS cihazlarındaki Photoshop yazılımı ile etkileşime girebilen tablet uygulamaları yaratmalarına olanak sağlıyor. Adobe ayrıca, yaygın Photoshop iş süreçlerini yönlendirmede tablet kullanımının sunacağı yaratıcı olasılıkları ortaya koyan üç yeni iPad uygulamasını da duyurdu: Photoshop için Adobe Color Lava, Photoshop için Adobe Eazel ve Photoshop için Adobe Nav. ‡  
Ses ve görüntü uzmanları için Adobe Creative Suite 5.5 Production Premium Suite, olağanüstü performans, iş süreçlerinde gelişmeler, yaratıcı yenilikler ve Production Premium’un dünya çapında yayıncılar, film yapımcıları ve görüntü uzmanları ile edindiği deneyimlerin yarattığı ivme üzerine güçlü, yeni ses düzenleme özellikleri sunuyor. Yeniliklerden biri olan ve Adobe Premiere® Pro CS5 paketi içinde sunulan Adobe Mercury Playback Engine grafik işleme birimi (GPU), donanım desteğinin kapsamını genişleterek dizüstü bilgisayarları ve daha fazla desteklenen kartları da kapsıyor ve kullanıcıların projeleri daha hızlı açmalarına, gerçek zamanlı geri bildirimleri almalarına ve daha yüksek çözünürlükte sorunsuz çalışmalarına olanak tanıyor.
Dijital Yayıncılıkta En Son Yeniliklere Erişin
Creative Suite 5.5 Design Premium Suite, Adobe’nin dünyanın öncü dergileri ve ekonomi medyası tarafından tablet cihazlar için çarpıcı dijital içerikler oluşturmak için halihazırda kullanılmaya başlanılmış olan dijital yayıncılıktaki en son ürün yeniliklerini içeriyor. InDesign® CS5.5 ile entegre Folio Producer araç takımını birlikte kullanarak, tasarımcılar artık tablet cihazlara yönelik sayfa tasarımlarına yeni etkileşim seviyeleri ekleyebiliyor. Belgeler video, ses, panoramik görüntüler, 360 derece nesne döndürme, görüntülerin yana kaydırılması ve zumlanması, HTML ve HTML5 içeriklerinin entegrasyonu ve diğer interaktif tasarımları içerebiliyor. Çok daha etkili ve cazip bir okuma deneyimi sunan Creative Suite 5.5 yayınları, tablet cihazlar üzerindeki içeriklerin analizlerini ve satışlarını desteklemek için Adobe Digital Publishing Suite ile sıkı bir şekilde entegre edildi.
Android, Blackberry ve iOS Cihazlar için Mobil Uygulamalar Oluşturun
Creative Suite 5.5’in duyurusu mobil cihazların satış ve özellik açısından patlama yaptığı bir döneme denk geliyor. Bu da içeriklerin ve uygulamaların geliştirilme ve kullanılma yöntemlerinde radikal değişikliklere neden olacak. Adobe Flash® Builder™ 4.5’in (Creative Suite 5.5 Web Premium ile birlikte sunuluyor) ve Flex® 4.5 çatısının pazara sunulması ile uygulama geliştiriciler 2011 yılı sonunda 200 milyon adedi aşması beklenen Android, Blackberry Playbook ve iOS cihazlarına yönelik mobil uygulamaları kolaylıkla geliştirebilecek ve sistemlere yerleştirebilecek.
Flash Player’i Destekleyen Cihazlar Revaçta
Yıl sonuna kadar 131 milyondan fazla akıllı cep telefonuna Flash Player yüklenmesi bekleniyor. Bu da Adobe’nin zengin içerikleri masaüstü cihazlara ve tarayıcı içindeki cihazlara sunmasını mümkün kılıyor. Flash Player bugün Android, HP webOS ve Google TV’de destekleniyor. BlackBerry Tablet OS, yakın gelecekte piyasaya sürülecek olan Windows Phone, Samsung SmartTV’ler ve diğer cihazların da yakın gelecekte Flash Player’i desteklemesi bekleniyor. Adobe Flash Platformu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için: http://www.adobe.com/flashplatform/.
Yaratıcı İş Süreçlerini Hızlandırın ve En Verimli Hale Getirin
Yeni versiyon Creative Suite ürün serisi Adobe Creative Suite 5.5 Master Collection başlığı altında toplanıyor. Adobe Creative Suite 5.5 Master Collection tek bir paket içinde Adobe’nin Photoshop, Illustrator®, InDesign, Acrobat®, Flash Builder, Flash Catalyst®, Flash Professional, Dreamweaver®, Adobe Premiere Pro ve After Effects® gibi tüm sektör öncüsü yaratıcılık araçlarını kapsıyor. Bu ürünler ayrı ayrı satın alınabileceği gibi, beş Creative Suite sürümünün bir ya da birden fazlasıyla da alınabiliyor. Komple Creative Suite 5 ürün serisinde, Creative Suite 5.5 Master Collection, Creative Suite 5.5 Design Premium, Creative Suite 5.5 Web Premium, Creative Suite 5.5 Production Premium ve Creative Suite 5.5 Design Standard yer alıyor.