ADSL’de limitsiz haksızlık!…

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın ADSL’de yüzde 100 indirim yapıyoruz müjdesine!.. karşılık limitsiz ADSL talipleri 49 YTL yerine 99 YTL ödemeye mahkum ediliyor. Tekel konumunu kullanarak kullanıcılarına istediği fiyattan hizmet satma lüksüne sahip olan Türk Telekom ADSL hizmetlerinde “Minimum Hızı 512KB Yaptık” müjdesi ile limitsiz ADSL kullanmak için yeni başvurularda kullanıcıları minimum 99 YTL ödemek zorunda bırakılıyor. Telekom’un yeni tarifelerinde limitsiz 256KB bağlantı hızında yeni abone kaydı alınmayacağı belirtiliyor.

256 KB hızında bağlanan Limitli ADSL kullanıcılarının hızlarını aynı fiyat karşılığında 512 KB’a çıkartan Türk Telekom’un yeni tarifeleri Anayasal eşitlik haklarını da ihlal ediyor. Hatta ADSL kullanıcılarını tek bir Internet hattını kapalı devre ortak kullanıma zorlayarak yasa dışı yollara sevkediyor.

Ayrıca Türk Telekom ADSL çağrı merkezinde tüm kotasız ADSL aboneliği seçenekleri telefonla yaplıbalirken, 256KB limitsiz abonelikten 512KB yeni limitsiz tarifelere telefonla rahatlikla geçilebilirken, 512KB limitsiz abonelikten limitli aboneliğe geçiş işlemleri için ise Türk Telekom ofislerine gitme şartı aranıyor.

Avrupa’dan 25 Kat Pahalıya Erişiyoruz

Türk Telekom’un sunduğu ADSL fiyatları Avrupa standartlarına göre hem daha düşük kapasite hem de daha yüksek ücrete sunuluyor. Avrupa ülkelerinde 6 Megabit ADSL internet erişim ücretinin fiyatı yaklaşık 25 Euro yani Türk Telekom’un limitsiz ADSL tarifelerinde 1 Kasım’dan itibaren yeni abone kaydı yapılmayan 256 KB’lıhattın ücretine eşit. Türkiye’de Türk Telekom ADSL hizmetlerini AB ortalamasından yaklaşık 25 kat pahalıya sunuyor.

Türkiye Internet Kullanımında Geride, Vergilendirmesinde İleride

Türk Telekom’un verdiği ADSL internet erişiminde ödediğimiz 49 YTL ücret içinden 6,63 YTL Katma Değer Vergisi ve 5,53 YTL Özel İletişim Vergisi olmak üzere toplam 12,16 YTL yani toplam ücretin yüzde 24.8’i ya da asıl bağlantı için ödediğimiz 36,84 YTL’nin yüzde 33’ü Türkiye’ye özel vergilere gidiyor.

Çeşitli raporlarda, Bilgi Toplumu endekslerinde, Internet kullanımı raporlarında, Internet Hizmetleri’nde geride kaldığı belirtilen ülkemiz Internet Vergilendirmesi’nde ise başa güreşiyor. Dünyanın hiçbir ülkesi Internet üzerinden vergi almazken Türkiye’de hem Katma Değer Vergisi hem de Özel İletişim Vergisi adı altında asıl ücretin üçte birlik kesimi vergi olarak tahsil ediliyor.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan bu ayın 16’sı ile 18’i arasında Tunus’da düzenlenecek Bilgi Toplumu Zirvesi hakkında bilgi verirken altını çizdiği Internet’in geri kalmış ülkelerde sosyal ve ekonomik gelişmeyi sağlayacak bir araç olduğu tezinde tabi ki Türkiye’deki gibi Internet Bağlantı ücretlerinden alınacak vergilerle sağlanacak ekonomik ve sosyal gelişmeyi tarif etmiyor.

ADSL’deki LİMİTSİZ Haksızlık için duygu ve düşüncelerinizi

Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Erkan AKDEMİR’e

Türk Telekom Genel Müdürü Sayın Mehmet Ekinalan Mehmet EKİNALAN’a

veya
Türk Telekom Pazarlama Dairesi Başkanı Sayın
Ercan ÇELİK’e e-posta yoluyla iletebilir veya (0312) 555 12 00 nolu telefondan Türk Telekom Pazarlama Dairesi’ne ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.