Ana sayfa BT Gündem ADSL’de mağduriyet devam ediyor

ADSL’de mağduriyet devam ediyor

141
0

Cep telefonundaki numara taşımanın bir benzeri olan, ADSL abonelerinin istedikleri servis sağlayıcıya kesintisiz olarak geçerek o servis sağlayıcıdan hizmet almaya başlaması olarak ifade edilen, “internet taşıma” uygulamasında ciddi aksaklıklar yaşanıyor. Bu süreç düzgün bir şekilde hayata geçirilmiş olsaydı tüketicilerin istedikleri işletmeciden bir diğerine hizmette hiçbir kesinti yaşamadan geçebiliyor olmaları gerekiyordu. Ancak bugün Türk Telekom’dan kaynaklanan sorunlar nedeniyle internet taşıma işlemlerinin birçoğu yapılamıyor.

Türk Telekom’dan kaynaklanan sorunlara verilebilecek en belirgin örnek şöyle; tüketici başvurusunu yapıyor, ancak Türk Telekom hiçbir gerekçe göstermeden iki gün boyunca taşıma işlemine onay vermediği için tüketicinin başvurusu otomatik olarak geçersiz hale geliyor.

Bakanlık, Kurum, gerekli düzenlemeler mevcut olmasına rağmen uygulamada yaşanan aksaklıklar son dönemde neredeyse tüm telekomünikasyon hizmetlerinde sürekli olarak yaşanan bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Uygulamalardaki aksaklıkların artık genel kural haline gelmesi ise telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren işletmecilerin rekabet etmesini engelliyor ve ciddi rekabet ihlallerine neden oluyor. Bu aksaklıkların en temel ve öncelikli çözümü bildiğiniz gibi sektörü rekabete açmak ve tüketici çıkarlarını korumak olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun bağımsız bir kuruluş olmasından kaynaklanan yetkisini kullanarak yaptırımlar uygulamasıdır. Aksi halde hem yeni nesil işletmecilerin hem de tüketicilerin mağduriyetine neden olan uygulamalar devam edecektir.