Ana sayfa BT Gündem ADSL’den sonra sırada Hosting indirimleri var

ADSL’den sonra sırada Hosting indirimleri var

115
0

Türk Telekom Pazarlama ve İletişim Daire Başkanı Erem Demircan geçtiğimiz hafta içerisinde Türkiye’nin önde gelen teknoloji yayınlarının temsilcileri ile öğle yemeğinde biraraya geldi.Türk Telekom’un yeni ADSL tarifelerinin konuşulduğu toplantıda Erem Demircan, Türk Telekom’un bölgesel bir lider olmak yolunda çalışmalar yürüttüğünün altını çizerek “Avrupa ve ABD’de bulunan oyun sunucularının Türkiye’de barrındırılması konusunda çaba harcıyoruz” dedi.Türkiye’de bant genişliği, sunucu barındırma ve kiralık sunucu hizmetlerinin dünya ölçeğinde aşırı derecede pahalı olduğunun kendisine hatırlatılması üzerine Demircan “Bu konuda acilen bir hareket planına geçeceğiz. Dünya ve Türkiye rakamlarını karşılaştırarak yapabileceğimiz birşeyler varsa muhakkak yapacağız. Yurtdışında barındırılan sunucuları Türkiye’ye taşımak bizim de işimize gelir” dedi.
Türkiye’de en çok kullanılan internet servisleri YouTube, MSN, Google, Gmail ve Facebook sunucularını Türkiye dışında barındırdığı için zaman zaman Türkiye’nin yurtdışı internet çıkışlarında yavaşlamalara sebep veriyor. Bunun yanında Türkçe hizmet veren binlerce sunucu da maliyet avantajından dolayı sitelerini yurtdışında barındırıyor. Ağırlıklı olarak video ve resim galerileri Avrupa’nın çeşitli yerlerindeki sunucularda tutuluyor.
Yurtdışında sınırsız bantgenişliğine sahip bir sunucunun barındırılması 100 ile 200 dolar arasında değişirken Türk Telekom veri merkezinde 20 Mbit bağlantıya sahip bir sunucunun barındırılması ise yaklaşık 2 bin dolar seviyesinde.