Ana sayfa BT Gündem ADSL operatörünüzü değiştirmek çok kolay. Ama nereye taşıyacaksınız?

ADSL operatörünüzü değiştirmek çok kolay. Ama nereye taşıyacaksınız?

116
0

BTK’nın kararı doğrultusunda kasım ayından itibaren uygulanmaya başlanılan ADSL taşınabilirliği uygulamasının ardından ADSL kullanıcılarının arayışı da hızlandı. www.enuygun.com üzerinde geçtiğimiz ay günde ortalama 4.000 internet bağlantısı incelemesi yapılırken, BTK kararının ardından yüzde 100 artarak günlük ortalama 8.000’e yükseldi.ADSL servis sağlayıcısı değişikliği konusunda yeni uygulamaya konulan düzenlemelerin önümüzdeki günlerde abone hareketlerine sahne olacağını belirten Enuygun.com, tüketicilere avantajlı ADSL tarifesi ve servis sağlayıcısını seçmek konusunda bilinmesi gerekenleri özetliyor:

Artık dilediğiniz ADSL sağlayıcısına geçmek çok kolay!

Eski sistemde ADSL abonelerinin başka bir hizmet sağlayıcısına geçebilmesi için öncelikle mevcut aboneliğini bizzat iptal ettirmesi gerekiyordu. Hatta bu iptal ve yeni kayıt arasında tüketici birkaç günü geçebilen internetinin kesilmesi gibi dezavantajlarla da karşı karşıya kalıyordu. Yeni yürürlüğü konulan uygulama ile artık ADSL aboneleri istediği operatöre rahatlıkla geçebilecek. Bunun için tek yapılması gereken geçilmek istenen ADSL hizmet sağlayıcısına talebin iletilmesi. Gereken evraklar ise kimlik belgesi ve imzalı geçiş formu. Geriye kalan tüm prosedürler yeni sağlayıcı tarafından hallediliyor olacak. Üstelik bu geçiş sırasında oluşabilecek internet kesintisi sadece birkaç saat ile sınırlı.

ADSL servis sağlayıcılar arasında geçiş sistemi kolaylaşırken, tüketicilerin de sonradan pişman olmaması için bazı konulara dikkat etmesi gerekiyor. Zira ADSL’ini taşımak isteyen tüketici bu işlemi yılda en fazla 4 kez, 90 gün içinde de en fazla 1 kez yapabilecek. Çok sayıda servis sağlayıcı ve onlarca tarifenin bulunduğu ADSL pazarında tüketicinin en doğru kararı alabilmesi ise hiç de o kadar kolay değil.

Her iki ADSL abonesinden biri interneti yavaş, dolayısıyla pahalı kullanıyor!

BTK verileri ile derlenmiş Enuygun.com’un analizine göre, Türkiye’de 6,5 milyona yakın ADSL abonesinin yüzde 44’ü 1 Mbit ve altında veri indirme hızına sahip. 8 Mbit’in altındaki aboneliklerin oranı ise yüzde 48. Oysa ADSL pazarında şu an en avantajlı fiyatların 8 Mbit kotalı ve kotasız tarifelerde bulunduğunu belirten Enuygun.com Başanalisti Betül Sungurlu, tüketicilerin paradan ve zamandan tasarruf etmesi için öncelikle bu konudaki farkındalığın artırılması gerektiğine dikkat çekiyor.

ADSL servis sağlayıcılarının en çok sunduğu tarife seçenekleri konusunda özet bir değerlendirme yapan Betül Sungurlu “Enuygun.com olarak biz tüketicilerin toplam maliyetlerini tek bir parametre üzerinde hesaplayarak daha sağlıklı karşılaştırma yapılabilmesini istiyoruz. Aktivasyon ücretini de dahil ederek tarifelerin aylık ortalamalarını incelediğimizde 1 Mbit limitsiz tarifelerde aylık ortalama maliyet servis sağlayıcılar arasında 36 TL ile 44 TL arasında değişirken 8 Mbit ve limitsiz tarifelerde bu rakamlar 38 ile 42 TL arasında değişiyor. Keza limitli tarifelerde de buna benzer bir tablo sözkonusu. Bu sebeple limitli ya da limitsiz 1 Mbit veri indirme hızına sahip abonelerin tarifelerini değiştirmekte tereddüt etmemesi ve beklememesi gerekir” dedi.

Hız/Limit
Aylık ortalama maliyet (Hediyesiz)
1 Mbit/ 4GB 20-23 TL
8 Mbit/ 4GB 20-25 TL
1 Mbit/ Limitsiz 36-44 TL
8 Mbit/Limitsiz 38-42 TL
4 Mbit/Limitsiz 64-76 TL

Operatörlerin çoğu çıplak tarifelerinin yanında bazı hediyeler sunarak çeşitli kampanyalar yapıyor. Ücretsiz modem, bedava konuşma dakikaları bunlar arasında sayılabilir. ADSL taşıma uygulaması ile birlikte daha farklı promosyonlar da gündeme gelebilir. ADSL taşımadan önce fiyat karşılaştırmaya bunları da dahil etmekte fayda var.