Ana sayfa BT Gündem ADSL taşınabilirliği de BTK iş planı içinde

ADSL taşınabilirliği de BTK iş planı içinde

129
0

Türkiye’de belirli aralıklarla gündeme gelen, çeşitli mahkeme kararlarının alındığı Yalın ADSL uygulaması, 2010 yılında Türkiye’de de uygulanmaya başlanacak.Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, 2010 yılı iş planı taslağına Yalın ADSL uygulamasının hayata geçirilmesini de aldı. AB ile ulusal mevzuat paralelinde ve ülke ihtiyaçlarına cevap verecek biçimde rekabeti teşvik edecek düzenlemelerin uygulanması ve genişbant abone sayısının arttırılması stratejileri çerçevesinde gerçekleştirilecek olan düzenlemenin Haziran 2010’a kadar tamamlanması bekleniyor.

Yapılacak çalışmalarda, Yalın DSL hizmetinin sunumuna ilişkin hüküm, koşul ve ücretlerin belirlenmesi ve ilgili düzenlemelerin yapılması suretiyle sabit telefon aboneliği zorunluluğu olmadan DSL aboneliğinin gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Halen ADSL hizmeti satın almak için evinizde sabit telefon hattı ve sabit telefon hizmeti satın alıyor olmanız gerekiyor. Yeni uygulama ile telefon hattınız aktif olmadan da ADSL hizmeti alabileceksiniz. Ancak evlere ve işyerlerine ulaşan, ADSL ve telefon hatlarının sunulduğu bakır hatların da bir işletim ve bakım maliyeti bulunuyor.

Sabit telefon hizmetlerinde alınan sabit ücretler bu maliyetleri karşılarken Yalın ADSL abonelerine de hattın maliyeti rücu edilebiliyor. Hat üzerinden hem ADSL, hem telefon hizmetinin sunulması maliyetlerin ADSL ve sabit telefon hizmetlerine paylaştırılmasını sağladığı için daha ekonomik olabiliyor.

ADSL’i taşıyacağız
Cep telefonlarındaki numara taşınabilirliği uygulaması gibi ADSL taşınabilirliği de BTK’nın iş planında yer alan diğer bir madde. Bu maddeye ilişkin düzenlemelerin de Aralık 2010’a kadar gerçekleştirilmesi bekleniyor. Tüketicilerin işletmecilerini sorunsuz değiştirebilmelerinin sağlanması strajejik hedefi ile ilişkilendirilen plan ADSL toptancılarına yönelik tarifelerin de yeniden planlanmasını hedefliyor.

Mevcut işleyişte bir ADSL abonesi başka bir İnternet Servis Sağlayıcı’dan hizmet almaya niyetlendiği zaman öncelikli olarak mevcut hattını iptal ettirmek zorunda. Bu süreç iki ile 10 gün arasında gerçekleşebiliyor. Hattınız boşa çıktıktan sonra başka bir ISS’ya başvuruda bulunuyorsunuz ve o kuruluşun size hizmet vermeye başlaması da en az iki günü buluyor. Kaba bir hesapla en iyi ihtimalle ADSL servis sağlayacıyı değiştirmek abonenin dört veya beş iş günü internetsiz kalmasına sebep oluyor.

ADSL taşınabilirliği uygulaması ile cep telefonlarında olduğu gibi abonenin kesinti yaşamadan hizmet sağlayıcıyı değiştirmesi öngörülüyor.