Ana sayfa BT Gündem ADSL taşınabilirliği istiyoruz!…

ADSL taşınabilirliği istiyoruz!…

124
0

14.06.2009 Tarihli Taraf Gazetesi’ndeki QTUBE köşesinde yayımlanmıştır****************************
Türkiye’de genişbant internet erişimi denilince akla gelen ilk teknoloji. DSL.
A’sı var, V’si var, X’i var, S’i var.
Onun rakibi olarak KabloNet diğer bir adıyla UyduNet var.
UyduNet, Türkiye çapında bir altyapıya sahip olmadığı için herkese hizmet veremiyor. Örneğin benim evim için bu genişbant alternatifi “UYMADI”NET. Çünkü kablo altyapısı yok bizim buralarda.

Türk Telekom’un da DSL konusunda bazı açmazları vardı. Özellikle kırsal kesim santrallerinde. Ancak bu sorunu aşma başarısı gösterdiler. Türkiye’de sabit telefon bağlanabilen tüm yerleşim yerlerinde ADSL hizmeti sunulabiliyor artık.

Bu hizmeti sunan Internet Servis Sağlayıcısı şirketleri de tüm kullanıcılar öğrendiler neredeyse. Türk Telekom’un perakende ADSL satıcılarını.

Herhangi bir ISS’ten ADSL hizmeti satın aldığınızda bunu isterseniz iptal ettirip herhangi bir başkasından yine hizmet almaya başlayabiliyorsunuz.

Türk Telekom’un tamamen sahip olduğu TTNET isimli kuruluş pazarda yüzde 94 pazar payına sahip. ADSL’i satmaya başlayan ilk kuruluş onlar olduğu için pazarda en büyük pay sahibi kuruluş oldular.

6 milyon ADSL kullanıcısının 5.5 milyonu TTNET abonesi olunca, başka bir ISS’e geçmek isteyenler öncelikle TTNET aboneliğini iptal ettirmek zorundalar. Daha sonra istedikleri operatöre geçebiliyorlar. İptal ve yeniden abonelik süreci abonenin ortalama 5-6 gün internetsiz günler geçirmesi anlamına geliyor. Bunun için de çok fazla kullanıcı TTNET’i terk etmiyor.

Yok mudur TTNET hizmetinden memnun olmayan abonelerin çok daha kolay şekilde, internet bağlantısını kesinteye uğratmadan, hizmet sağlayıcısını değiştirmenin yöntemi?

Var elbette.

Bugün, hangi cep telefonu operatöründen hizmet alırsanız alın, dakikalar içinde bir başvuru formu doldurup, eski operatörden aboneliğinizi iptal ettirip yeni şirketle sözleşme imzalayabiliyorsunuz. Sadece 15 dakikalık bir kesinti ile operatörü zahmetsizce değiştiriyorsunuz.

Aynı sistemi ADSL’de uygulamak mümkün değil mi? Mümkün. Neden yapılmıyor? Bunun cevabını Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndaki yetkililer biliyor.
İnşallah birgün bize de anlatacaklar ve biz de öğreneceğiz neden ADSL hizmet sağlayıcımızı hizmet kesintisi olmadan değiştiremediğimizi.

Umarım bu açıklamayı yapmakta fazla gecikmezler. Açıklamadan ziyade sorunu çözmekte.

Kafanızı daha fazla bulandırmadan ADSL’in daha da hızlısı, ADSL2+’dan da hızlısı olan VDSL’den bahsetmek istiyorum biraz.

Türk Telekom yenilediği altyapısı sayesinde Tüm Türkiye’de 8 Mbit’e kadar ADSL hizmeti sunmaya başladı. Bunu satın alabiliyorsunuz her ISS’ten.

Geçtiğimiz yıl 16 ve 32 Mbit hızlarda VDSL hizmeti sunmaya da başlamıştı. Temmuz ayından itibaren Türk Telekom bu hizmeti sunabiliyor. ISS’ler ise satışa yılın sonunda başladı. Bugüne kadar toplam abone sayısı ise 1.500 (yazıyla binbeşyüz). 6 Milyon ADSL abonesine karşılık 1.500 VDSL kullanıcısı.
Türkiye’de daha hızlı internet bağlantısına ihtiyacı olan yok mu? Var elbette.

Ancak VDSL ücretleri, ADSL ile kıyaslayınca, Fiber İnternet ile kıyaslayınca hala yukarıda kalıyor.
Onun dışında VDSL hizmeti sunulabilecek müşteri sayısı da kısıtlı. Teknolojinin kendisinden kaynaklanan eksiklikten. Telefon numaranızı herhangi bir bayiye söylediğinizde size bu hizmeti alıp alamayacağınızı söyleyebiliyor.

Ama internet çağında kim gider ki abone merkezine? Basit bir bilgi öğrenmek için.

Umarım Türk Telekom en kısa sürede VDSL hizmetlerinde de fiyat düzenlemesi gerçekleştirir ve internet üzerinden sizin bu hizmeti alıp alamayacağınız bilgisini sunmaya başlar.

Yoksa daha hızlı internet bağlantısına ihtiyaç duyanlar ya Fiber Internet’e yönelirler ya da ADSL’e mahkum bir hayat sürerler. Türk Telekom’un IPTV hizmeti kullanıcı sayısı da VDSL gibi sadece binlerde kalır.