AKK, AKN dertlerimiz üstüne bir de KAOS eklendi

Hayretle izliyorum. Bir AKK, AKN furyası aldı başını gidiyor sosyal ağlarda. Öncelikle, Türkiye bir hukuk devleti. Kazanılmış hak, kaybedilmez. Bunu bilin, herkes mevcut paketi ile eski sistem internete bağlanacak. Bunu bilin de… Gerisini anlatayım size. Adil Kullanım Kotası. AKK. Adil Kullanım Noktası. AKN.Türkiye’ye internetin gelişinin 24’üncü yılında, bu kavramlar yüzünden tüketici-medya-BTK-operatör dörtlüsü arasında bir kavga peydahlandı.
Şimdi durduk yere medyaya, operatöre, BTK’ya küfür edeceğinize!… Bu kavramı Türkiye internet kullanıcısının literatürüne kim sokmuş? Önce ona bakın. Hedef gösteriyormuş konumuna düşmek istemem ama bu kavramlar ilk kimin ağzından çıkmış? Kim bu işi normalleştirmiş? bir ona bakın. Sonra okumaya devam.
1 Mayıs interneti
Öncelikle, AKN ve/veya AKK ile sabit internet kullanan tüketicilere bir bilgilendirme geçeyim. Zaten 12-24 ay taahhütlü olarak abonelik yapıyorsunuz İnternet Servis Sağlayıcı ile. Birçoğunuzun, birçoğumuzun benim de dahil taahhütlerimiz limitsiz internet üzerine. Ancak AKN’si, AKK’sı var.
Mevcut taahhüdü olan kullanıcıların, taahhüdü dolana kadar, süre bitimine kadar imzalamış oldukları taahhüd ile hizmet almaya devam edeceklerini bildirelim. İlaveten 1 Mayıs 2017’de , BTK’nın kurul kararı işlemeye başladı.
1- Gece 02:00-08:00 arasında yapmış olduğunuz internet kullanımları, taahhüdünüzdeki kotalardan düşmeyecek. (Hoş. Bununla ilgili olarak bazı teknik iyileştirmeler yapılmış olması gerekiyor operatör nezdinde. Bazı operatörler, bazı bölgeler bu iyileştirmeden mahrum kaldılar 1 Mayıs 2017 itibarıyla. Ama rayına oturacak)
2- 4 Mbps hızda da internet satın almış olsanız, 100 Mbps hızda da internet almış olsanız, AKN dolduğu noktadan itibaren, hızınız 1 Mbps’e düşüyordu. Şimdi bu KISITLAMA en düşük hızdaki paket için 3 Mbps, 100 Mbps hız için 24 Mbps olarak güncellendi. Yani kotanız dolduğunda kağnı hızında internete mahkum olmayacaksınız.
Kotasız internet
Şimdi buraya kadar okuyarak, üzerinizdeki boğa kızgınlığını attıysanız!… Detaylara gelelim.
Dedim ya.. Zamanında, iki deli kuyuya bir taş attı. Şimdi 85 milyon akıllı bu taşı çıkartmaya çalışmıyoruz da… Kendimizi yıpratıyoruz. Kimler olduğunu ben yazmayacağım. Araştırın, bulun.
Pizzacıya gidiyorsunuz. Yiyebildiğin kadar pizza şu kadar para diye ilanları var.
Herşey dahil otele gidiyorsunuz. Yediğiniz, içtiğinize para ödemiyorsunuz.
Bazı oteller 24 saat, envai çeşit içki, içecek ve yiyecek için para talep etmiyor.  Üstüne 5 çayları, pastalar, börekler, gece çorbaları. Fiyatları malum.
Bazı oteller var. Gece 11:00’e kadar herşey dahil. Ancak, 11:00 sonrası yediğinin, içitiğinin parasını talep ederim diyor. Fiyatı daha makul.
Bazı oteller var. Yabancı içki servis etmeyiz, diyor. Onun fiyatları da ona göre.
Mevcut durumda da yani 30 Nisan 2017 gece yarısına kadar, internet kullanımında bu tür seçenekler mevcuttu.
Limitsiz, hızı düşürülmeyen internet vardı.
Limitsiz, AKN’ye sahip, AKN aşımında hızı 1 Mbps’a düşen paketler vardı. Mevcut hızınızı kullanmak için, ilave AKN satın alabildiğiniz.
AKN ile limitli, AKN paketini bitirdiğinizde, internet kullanmak için ekstra ücret ödediğiniz paket vardı.
BTK, bu noktada tüketiciyi korumak adı altında bir karar verdi.
AKN, kafa karıştırıyor. Bu AKN safsatasına bir son vereceğiz, diye. 2018 sonunda, tarifelerde “Limitsiz internet ama AKN” saçmalığı son bulacak. Operatörler  razı gelirse!.. Bana sorarsanız, razı gelmezler. Ben de razı gelmezdim.
Ortaya, şimdi yaşadığımız, kafa karıştıran durum çıktı.
Operatörler, Limitsiz, AKN’siz ay başından ay sonuna kadar alacağın hızın hiçbir zaman düşmeyeceği,  fiyatı belli, sınırsız kullanım içeren paketlerini duyurmaya başladı. Fiyatları, otel örneğinde olduğu gibi. 24 saat hizmet esası ve dilediğini yiyip içme özgürlüğünde olduğun gibi biraz yüksek.
Ancak, yine hak vermek gerekir ki… Duyurulan fiyat tarifelere, mevcut durumda bu hizmet için ödenen ücretlerin bir hayli altında.
Yanlış beklenti yaratmanın sonu hüsran!…
Ben şimdiye kadar bu AKK konusunda ne bir kelam ettim, ne söze girdim. Sizin, çok güvendiğiniz, herkesin okuduğu mecralar var ya… İşte orada yazılan, yaratılan yanlış beklentilere inandınız durdunuz. Sesimi çıkartmadım. Ben ve/veya BTDUNYASI.net en çok konuşulanı, en çok rağbet göreni değil!… EN DOĞRUSUNU yazarız. Şimdiye kadar böyle oldu. Şimdiden sonra da böyle olacak. Kafanıza birşey takıldığı zaman en çok konuşulanı değil, en doğru yazılanı okuyun. Konuyla ilgili olmayan toplantılarda bile, çok konuşuluyor, google’da daha çok aranıyor diye SEO mantığı ile her konuyu, en çok tartışılan konulara bağlayan yayınlara değil.
Dediğim gibi, öncelikle bu işi başımıza saran iki kişiyi bulun. Onlara çemkirin. Daha sonra da sosyal ağlardaki yalan-yanlış bilgi kirliliğine savaş açan, ancak bu konuda yanlış yönlendirmelere göz yuman denetleyici kurum, BTK’ya.
Ama size şunu söyleyeyim, yeni dönem, eskisinden kötü olmayacak. Limitsiz, AKN’siz olarak duyurulan yeni paketlerin fiyatları, mevcut fiyatların gerçekten çok ama çok altında. Limitsiz, AKN’li paket kullananlar için de taahhüd sonuna kadar fiyatlarda herhangi bir değişiklik olmayacak. Hukuk ile koruma altındasınız. İlaveten gece kulanımları kotadan düşmeyecek, hızınız düşürüldüğünde daha insani bir hızla internete bağlanmaya devam edeceksiniz falan. Belki, yakında cep telefonlarında olduğu gibi “hızı, kullanım limiti” önceden belli olan paketler de devreye girecek. Ama hiç kimse sizin kafanıza silah dayayarak, bu paketlere geçmeye sizi zorlayamaz. Buna karar verecek olan tüketici. Daha makul ücret, daha efektif kullanım fırsatı görüyorsa bu paketlere geçecek. 2018 sonunda karşılaşacağımız durum da bu.
Kısaca, panik yok.
Kimsenin elindeki imkan elinden alınmıyor.
Mevcut durumda da sunulan, limitsiz, kotasız internet paketleri çok daha avantajlı fiyatlarla kullanıcıya sunulmaya başlandı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici kullandığınız için, içeriğimizi görüntüleyemiyorsunuz. Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. İçeriğimizi görüntülemek ve reklam gelirlerimizi artırmamıza yardımcı olmak için reklam engelleyici uygulamanızı kapatarak yeniden deneyin.