Ana sayfa BT Gündem “Aklı” olan şirketler bu etkinlikte buluştu

“Aklı” olan şirketler bu etkinlikte buluştu

137
0

Küresel rekabet ortamında büyümeye odaklanan şirketlere iş uygulamalarıyla destek olan IFS, endüstrinin önde gelen markalarından IBM ile birlikte düzenlediği Akıllı Şirket Günleri’nin ikincisini bu kez İstanbul’da gerçekleştirdi. Çeşitli sektörlerden üst düzey yöneticilerin katılımıyla 16 Mart 2010 tarihinde Swissotel’de düzenlenen etkinlikte “Akıllı Şirketler”in DNA’sını belirleyen temel özellikler tartışıldı.İstanbul’daki Akıllı Şirket Günü etkinliği kapsamında başta üretim yapan işletmeler olmak üzere endüstrinin önde gelen firmaları, “Akıllı Şirketler”in iş yapış yöntemlerini ve rekabet karşısında temel yaklaşımlarını paylaşma fırsatı buldular. IFS Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Ergin Öztürk’ün açılışını yaptığı “Akıllı Şirketler Günü’nde”, IFS ve IBM yetkilileri ve uzmanları, gerçekleştirdikleri sunum ve konuşmalarda başarılı şirketlerin stratejilerini ve çalışanlardan yönetime yenilikçiliğin kurum genelindeki rolünü değerlendirdiler. Öte yandan, kişisel gelişim ve sosyal yaşam başarı konularında birçok popüler kitabın yazarı Mümin Sekman da “Her Şey Seninle Başlar” konulu bir seminerle etkinliğe katkıda bulundu.
Mümin Sekman seminerde, başarının tanımından yola çıkarak bireysel başarı döngüsü hakkındaki görüşlerini dile getirirken, buna bağlı olarak kurumların düşünce tarzlarına yönelik değerlendirmelerini izleyicilerle paylaştı.
Deneyimler paylaşıldı.
IFS Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Ergin Öztürk, etkinliğe damgasını vuran “Akıllı Şirketler” hakkında şunları söyledi:
“IFS 54 ülkede 3 bine yakın firma ile yakın çalıştığı için bazı gözlemler yapma fırsatımız oluyor. Aynı şartlara rağmen bazı işletmelerin diğer işletmelerden daha başarılı olmasının arka planında bazı temel gerçekler olduğunu fark ettik. Bu firmaların davranış şekillerini incelediğimizde iş süreçleri, insan ve sistem yaklaşımları, veriye dayalı karar verme, yalınlık, fikirlerin hayata geçirilmesi gibi konularda benzersiz yaklaşımları olduğunu gördük. Bu yaklaşım farklılıkları, rekabet ortamında firmalara çok önemli avantajlar sağlıyor. Bu alandaki gözlemlerimizi ve deneyimlerimizi Akıllı Şirketler Günü etkinliğimizde çeşitli sektörlere yön veren şirketlerimiz ile paylaşmayı ve bir ölçüde onların gerçek potansiyellerini ortaya koymalarına katkıda bulunmayı amaçlıyoruz”.
İstanbul’da gerçekleştirilen etkinliğin, önümüzdeki dönemde diğer kentlerde Anadolu’daki akıllı şirketlerin katılımıyla tekrarlanması planlanıyor.
Mümin Sekman Hakkında:
Mümin Sekman kişisel gelişim ve sosyal yaşam başarı konularında çalışan bir araştırmacıdır. “Ya bir yol bul, ya bir yol aç ya da yoldan çekil”, “Türk Usulü Başarı”, “Limit Sizsiniz” ve “Kişisel Ataleti Yenmek” gibi kitapların yazarıdır.
“Her şey Seninle Başlar” adlı kitabı 5 yılda 700.000 baskı yaparak, türünde Türkiye rekoru kırmıştır.   Kitabın içinde yerel ve evrensel örneklerle, başarısızlığın nasıl öğrenildiği ve başarılı olmak için ne yapmak gerektiği anlatılıyor. Kitabın temelinde “Neden başarısız oluyoruz, nasıl daha başarılı olabiliriz?” konusu ayrıntılarıyla irdeleniyor.
“Başarılı olmak öğrenilebilir” düşüncesini savunan Sekman, bugüne kadar Türkiye’de 40’dan fazla şehirde 80.000’i aşkın kişiye seminer vermiştir.