Alcatel Başkanı Tunus’ta bilgi toplumunu tartıştı

Gelişmekte olan ülkelerin pazarlarında Alcatel’in stratejisini anlatmak üzere Tunus’ta düzenlenen Bilgi Toplumu Dünya Zirvesi’ne katılan Alcatel Yönetim Kurulu Başkanı Serge Tchuruk zirve öncesinde, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan ile özel bir görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşmede müzakerelerin ilk günün sonunda varılan internet hakimiyeti ve Birleşmiş Milletler başkanlığında yürütülen İnternet Hakimiyeti Forumu’nun yeniden yapılandırılması konusunun sonuçları değerlendirildi. Güney Afrika Cumhurbaşkanı Thabo Mbeki ile de görüşen Tchuruk ve Alcatel Başkan Yardımcısı Jacques Dunoque, BM Batı Asya Ekonomik ve Sosyal Komisyonu’nun ve BM Sermaye Geliştirme Fonu (UNCDF)’nin yetkilileri ve Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) Genel Sekreteri Yoshiou Utsumi ile bir araya gelerek toplantı yaptı.

Utsumi başkanlığında yürütülen, organizasyonunun uluslararası kurucu ortakları, hükümet ve özel sektör yetkilileri ile sivil toplum örgütlerinin yer aldığı “Dünyayı Bağlama” konulu yuvarlak masa toplantısına da katılan Tchuruk, 2015 yılına kadar en az 800.000 topluluğun iletişim bağlantısının yapılmasını öngören MB Milenyum Gelişim Hedefleri‘ne (MDG) destek verdiğini açıkladı.

Tchuruk toplantıda ayrıca, Alcatel’in gerçekleştirdiği Sayısal köprü girişiminin en önemlileri arasında yer alan Manobi’de çiftçi ve balıkçılar için yapılan bilişim teknolojilerinin kullanımı ile sağlanan pilot projeleri, Hindistan’da CDOT/Alcatel Araştırma Merkezi’nde uygulanan WIMAX çözümleri ile Tunus ve Kahire Ortaklık Merkezi’nde yapılan yerel bilişim teknolojisi yeniliklerinden de örnekler sundu.

Bir basın toplantısı da düzenleyen Tchuruk; Hindistan ve Rusya gibi gelişmekte olan pazarların Alcatel’in toplam gelirlerinin %40’ını ve grubun toplam mobil satışlarını %75’ini oluşturduğunu belirtti. Aynı zamanda InfoDev ile birlikte hazırladıkları raporda, özel sektör yatırımlarını ve yeniliklerini teşvik ederek, Afrika’nın Sahra bölgelerinde bilgi ve iletişim ihtiyaçlarının karşılanması gerekliliğinin altını çizdi.

Tüm bu görüşmelerin ardından Bilgi Toplumu Dünya Zirvesi‘ne katılan Alcatel Yönetim Kurulu Başkanı Serge Tchuruk konuşmasında şunları söyledi: “Günümüz itibariyle, tüm dünyada iki milyar veya son iki seneye göre bir milyardan daha fazla kişi artık mobil telefonlar üzerinden telefon hizmetlerine erişmektedir. Bu büyüme, özellikle gelişmekte olan ülkelere katkı sağlamıştır. Ancak, hızlı internet erişimini sağlayan genişband alanında son iki yıl içerisinde sanayi ülkeleri ile gelişmekte olan ülkeler arasındaki uçurum genişlemiştir. Sanayi ülkelerinde genişband abonelikleri, toplam telefon hatlarının yaklaşık %20’sini oluşturmaktadır. Gelişmekte olan ülkelerde ise genişband oranı, Latin Amerika ve Çin’de olduğu gibi, dünyanın bazı ülkelerinde fark edilen ilerlemeye rağmen, yüzde beşi geçmemektedir. Her şeye rağmen genişband, ekonomiler için son derece önemlidir. Küçük, orta, büyük işletmeler ve eğitim için hayati önem taşımaktadır.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.