Ana sayfa BT Gündem Alcatel-Lucent’tan dev AR-GE atağı

Alcatel-Lucent’tan dev AR-GE atağı

108
0

Alcatel-Lucent, dünya çapındaki en yeni Ar-Ge merkezini İstanbul’da açtı. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın onayı ve T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’nın (Başbakanlık Yatırım Ajansı) desteğiyle faaliyete geçen merkez, Alcatel-Lucent bünyesinde yeni teknolojilerle ilgili bazı çalışmaların Türkiye’den yürütülmesini sağlayacak. Alcatel-Lucent Teletaş, bu projeyle teknoloji ihracını artırmayı hedefliyor.

Alcatel-Lucent ve Başbakanlık Yatırım Ajansı tarafından bugün yapılan ortak yazılı açıklamada, 3 aylık proje çalışmasını takiben hayata geçirilen Alcatel-Lucent Türkiye Ar-Ge Merkezi’nde ilk etapta 62 Türk mühendisin görev alacağı, bu sayının bir yıl içinde yaklaşık olarak 100’e ulaşacağı bildirildi.

Alcatel-Lucent’in Orta ve Doğu Avrupa, BDT ülkeleri Bölge Başkanı Luis Martinez-Amago,Alcatel-Lucent bünyesindeki en son Ar-Ge Merkezi’yle ilgili olarak yaptığı açıklamada, kaliteli insan kaynağı açısından Türkiye’nin son derece yüksek üretim ve tüketim potansiyeline sahip bir ülke olduğunu vurgulayarak, “Türkiye, teknik bilgi birikimi ve kalifiye iş gücü anlamında çok büyük bir potansiyele sahip bulunuyor. Türk mühendisler, dünyanın dört bir yanında başarılı projelerde görev alıyorlar. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından onaylanan 61. Ar-Ge merkezinin açılışıyla, Alcatel-Lucent olarak, Türkiye’nin ileri teknoloji ve mühendislik kaynakları bakımından sunduğu fırsatları her zamankinden daha fazla değerlendirmeye başladık. Kendi bünyemizde, ilgili mevzuata uyumlu, aktif bir operasyon merkezi kurduk. Bu merkezle, Türkiye’nin Alcatel-Lucent’in global başarısına olan katkılarını artırmayı hedefliyoruz.” dedi.

Başbakanlık Yatırım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları belirtti; “Alcatel-Lucent Ar-Ge Merkezi’nin açılışı, Türkiye’nin uluslararası doğrudan yatırımları çekmedeki dinamizmini kanıtlıyor. Bir kez daha, Ajansımızın stratejik ve yüksek katma değerli yatırımların önünün açılmasına yardımcı olmasından ve Alcatel-Lucent’in girişimine birikimi ve deneyimimizle katkıda bulunmaktan mutluluk duyuyoruz. Potansiyel yatırımcıların ihtiyaçları doğrultusunda ve uluslar arası rekabeti göz önünde bulundurarak, teknoloji ve mühendislik merkezlerine dair desteklerin en iyi biçimde sunulması amacıyla Sanayi ve Ticaret, Ulaştırma ve Maliye Bakanlık’larıyla birlikte çalışarak katkımızı daha da artırmayı hedefliyoruz.”