Alcatel Teletaş, Slovakya’yı yeni nesile taşıdı

Alcatel, geçtiğimiz aylarda, çoğunluk hissesi Deutsche Telekom’a ait olan Slovakya’nın lider telekomünikasyon şirketi Slovak Telekom ile yeni nesil multimedia/VoIP şebeke çözümü için bir anlaşma imzaladı. Anlaşma uyarınca, yeni nesil şebeke, araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin yürütüldüğü önemli merkezlerinden biri olan İstanbul’daki Alcatel Teletaş Uluslararası NGN Müşteri Destek Gurubu bünyesinde çalışan “Competence Center” ekibinin çalışmalarıyla gerçekleştirildi. Slovak hükümeti, 2001 yılında Slovak Telekom’un çoğunluk hissesinin Deutsche Telekom tarafından satın alınmasını tüm şebekenin 2004 yılı sonuna kadar sayısallaştırılması şartıyla onayladı. Bu şart 309 lokasyonda konuşlandırılmış küçük analog santrallerin ve 211,000 abone hattının değiştirilmesini öngörüyordu.

Alcatel’in IP tabanlı NGN çözümü, gelecekte Slovak Telekom’a Class 5 ses şebekesi altyapısını tamamen değiştirebilmesine ve biran önce IP üstünden ses (VoIP), multimedya konferans servisi, “Unified messaging” servisi, oyun ve müzik servisi, gelişmiş internet servisi ve tümleşik PC telefon uygulamaları gibi yenilikçi yeni genişband servisleri verebilmesine olanak sağlıyor. Ayrıca, Slovak Telekom’a tüm bu uygulamaları tamamıyle bütünleştirilmiş bir platform üzerinden vermek suretiyle, servislerin çeşitlenmesine ve müşteri tabanının genişlemesine de katkıda bulunuyor.

Slovak Telekom’a sunulan Alcatel NGN çözümü şebekenin çağrı kontrol elemanı olarak Alcatel 5020 Softswitch; ses ve data şebekeleri arasındaki köprüyü sağlayan 7505 Media Gateway; operatör veya abone kontrollu çağrı servislerini sağlayan Alcatel 8605 MMAS (Multi Media Application Server); telefon ve DSL (digital subscriber line) erişimi birleştiren Alcatel 1540 LiteSpan; Alcatel 7670 Routing Switch Platform tabanlı IP/MPLS data şebekesi teçhizatı ve Alcatel şebeke yönetim ürünlerini içeriyor.

Alcatel çözümleri, operasyon ve bakım maliyetlerini azaltıyor

Slovak Telekom Operasyon Yöneticisi Herbert Müller proje ile ilgili şunları söylüyor: “Alcatel’in çözümünü seçtik. Çünkü NGN altyapısının operasyon ve bakım maliyetlerini azaltma konusunda verimliliğimize liderlik edeceğine inanıyoruz. Dijitalleşme sürecini başarıyla aşmamızın yanında, yüksek değerli genişband multimedya servislerini sunmaya umduğumuzdan daha önce başlayabileceğiz. İşimizi sürekli büyütme hedefimize, en yenilikçi ürünler ve servisler ile en üst seviyede müşteri memnuniyeti oluşturarak ulaşabiliriz.”

Alcatel Sabit Şebekeler Grubu Başkanı Michael Rahier ise projeyi şöyle tanımlıyor: “Slovak Telekom, şebeke altyapısını geliştirerek ve ses ve data şebekesini birleştirerek avantaj sağlama öncülüğü ile Doğu Avrupa’da bir örnek teşkil ediyor. Bu bütünleştirilmiş NGN altyapısının işletmesi ve bakımı daha kolay olmakla birlikte çeşitli yeni servisler sunulmasına olanak tanıyor. Slovak Telekom ve ortakları ile geniş müşteri tabanı bu başarılı multimedya/VoIP uygulamasından kazançlı çıkacaktır.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.