Ana sayfa BT Gündem Alışveriş yaparken işyerinizi tehlikeye atmayın

Alışveriş yaparken işyerinizi tehlikeye atmayın

112
0

Her ne kadar çalışanların çoğu Web tehlikelerine karşı özen gösterseler de, hangi linklere girmemeleri gerektiği ve hangi sitelere işyerinden değil de evden giriş yapmaları gerektiği konusunda bilinçli olsalar da; konu yılbaşı alışverişi olunca, vakit bulamayan çalışanlar web üzerinden hediye satın alarak farkında olmadan iş yerlerinin güvenliğini riske atmış oluyor.

BitDefender; özellikle yeniyıl hazırlıklarının hızlandığı ve hediye alışverişlerinin yoğunlaştığı bu dönemde; bilgi hırsızlarının da kollarını sıvadığını hatırlatıyor. Özellikle iş yerinden yapılan online alışverişlerde alışverişi gerçekleştiren personelin kimlik bilgilerini rahatlıkla ele geçiren üçüncü şahıslar, tüm networke de rahatlıkla giriş yapabiliyor.

BitDefender Antispam Araştırma Ekibi Başkanı Catalin Cosoi: “Çalışanlar hediye seçiminde ziyaret ettikleri sitelere, girdikleri linklere ve açtıkları maillere dikkat etmeliler. Çoğu çalışanın göz ardı ettiği nokta şu ki; her ne kadar networkleri güvende olsa da ziyaret edilen yerler büyük risk taşıyor. Dolayısıyla yasal siteleri ziyaret etmeliler”, diyor.

Korunmak için İpuçları

BitDefender çalışanlara; söz konusu tehlikelerden korunabilmeleri için bazı ipuçları sunuyor:

· Sadece bilinen ve güvenilir siteleri ziyaret edin.

· “Büyük Hediye” ya da “Ismarla” gibi başlıklarla, tanınmayan bir adresten gelen mailleri kesinlikle açmayın.

· Debit kartlar yerine kredi kartı kullanın; çünkü Debit kartların güvenliği çok daha zordur.

· Tüm alış veriş sitelerinin sağ alt bölümünde güvenlik mührü olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

· Web sitesinin bağlantısının “http” olduğundan emin olun. Her ne kadar tek başına bu bağlantı sitenin güvenli olduğunu garanti etmese de büyük oranda korunmanızı sağlar.

· Nakit ya da teslimat sırasında elden ödeme gibi alternatif ödeme koşullarını tercih edin.