Alman yazılım şirketi SAP’ye Hintli Yönetim Kurulu Başkanı.

Alman SAP'nin kurucularından ve Eski CEO'su, Hasso Plattner Mayıs 2024’te Yönetim Kurulu başkanlığını bırakacak, yerine Punit Renjen gelecek.

Alman SAP’nin kurucularından ve Eski CEO’su, Hasso Plattner Mayıs 2024’te Yönetim Kurulu başkanlığını bırakacak, yerine Punit Renjen gelecek. 15 ay öncesinden görev değişikliğini duyurmak ise ilginç.

Reuters haber ajansının bildirdiğine göre Plattner’dan sonra şirketin Yönetim Kurulu Başkanı olarak eski Deloitte CEO’su Punit Renjen görev yapacak. Her ne kadar uluslararası bir şirket olsa da Alman geleneklerine bağlı olarak yönetilen SAP’ye 45 yıl sonra ilk kez bir Amerikalı Bill McDermott 2016 yılında CEO olarak atanmıştı. Üçüncü yılın sonunda McDermott görevinden ayrılırken CEO görevi birisi Amerikalı (Jennifer Morgan) ve birisi Alman (Christian Klein) olmak üzere iki kişiye bırakılmıştı. Daha sonra Jennifer Morgan’ın da görevinden ayrılması ile SAP, yeniden Alman yönetimine giren bir Alman şirketi haline gelmişti.

1972’de IBM’den ayrılan 4 arkadaşı ile birlikte SAP’yi kuran Hasso Plattner, 1997’den 2003 yılına kadar şirketin CEO’luğunu yapmış o tarihten itibaren ise operasyondaki görevlerini bırakarak Yönetim Kurulu’nda yer almıştı.
Plattner’ın, şirkette hala %6.16 hissesi var ve bu hisseleri yatırımcı olarak muhafaza edecek.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu