Altyapıda fiber mutabakat

Sabit Elektronik Haberleşme Altyapısının Kiralanması Başbakan Binali Yıldırım ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın katılımıyla Türksat, Vodafone, Türk Telekom, Türkcell ve Telkoder tarafından imzalandı.Anlaşma ile operatörler Türk Telekom ve Türksat’ın altyapısını kiralama yoluyla kullanabilecek. Hizmet alan firmalara sözleşme süresine göre indirim uygulanacak. İnternet kullanıcıları da daha hızlı internete daha az para ödeyecek. İmza töreninde konuşan Başbakan Yıldırım, altyapının tek elden gitmesinde maliyette 5 kat bir avantaj sağladığını, kabaca 20 milyarlık bir işte birlikte altyapı yapılması hâlinde bu rakamın 4 milyara kadar inmesinin söz konusu olduğunu vurguladı. Ülkenin kaynaklarını en iyi şekilde kullanmanın sadece kamunun değil herkesin, özel sektörün de vazifesi olduğuna dikkati çeken Yıldırım “Ortak altyapı sayesinde gereksiz kazılar ve standart altı işler ortadan kalkacak” dedi.Sırada bazistasyonları var
Başbakan Yıldırım fiberin ardından şimdi sıranın, kulelerde ortak kullanıma geçmek olduğunu dile getirdi. Başbakan Yıldırım, şunları kaydetti: Yolların üzerine bakıyorsunuz üç kule yan yana. Yazık günah değil mi, üçü de aynı işi görüyor. İki tanesini al, 10 kilometre öteye birini 20 kilometre öteye bir diğerini koy. Her taraf aynı şekilde güzelce kapsansın. Bizim arazimiz dümdüz değil, dağlar, vadiler… İşimiz her bakımdan zor. Jeopolitik olarak savaşların, karışıklıkların olduğu bir bölgedeyiz. İletişim, ulaşım altyapısı açısından zorluklarımız var. Ama bu zorluklar bizim azmimizi artırıyor. Zoru başarmak, ayakta kalmak için çok önemli bir meziyettir. Bunun için de çalışıyoruz.
Hedef 10 milyon abone
Mobil geniş bant abone yoğunluğunu iki yıl içerisinde yüzde 80’e taşımayı amaçladıklarına dikkati çeken Başbakan Yıldırım, 2030’a kadar da yüzde yüzün üzerine çıkılması gerektiğini vurguladı. Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: 2017’nin sonuna itibarıyla 4,5 G’de 65 milyon aboneye ulaştık. İnternet kullanım oranı, biz yola çıkarken çok düşüktü. Şimdi gelişmiş ülkeler ortalamasını yakalamış durumdayız. 2020’de yüzde 70’i aşacağımızı düşünüyoruz, 2030’da yüzde 85’lere ulaşacağız. Fiber yani kablo internet de bir başka alan. Bunun da geliştirilmesi lazım. Burada da 5 milyon hedefimiz var. Uzun vadede 10 yıllık süre içerisinde 10 milyon aboneye ulaşmak. Yüzde 15 olan sabit geniş bant abone yoğunluğunu da  2020’de yüzde 20’ye, 2030’da ise yüzde 30’a çıkarmayı hedefliyoruz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici kullandığınız için, içeriğimizi görüntüleyemiyorsunuz. Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. İçeriğimizi görüntülemek ve reklam gelirlerimizi artırmamıza yardımcı olmak için reklam engelleyici uygulamanızı kapatarak yeniden deneyin.