AMD çift çekirdekli işlemcisini duyurdu

AMD, x86 tabanlı çift çekirdeğe sahip yeni işlemcisini tanıttı. AMD’nin 90 nanometer silicon-on-insulator işleme teknolojisiyle ürettiğiişlemciler 2005 yılında pazara sunulmaya başlanacak. IBM’in ilk defa eServer serisi sunucuarında kullandığı silicon-on-insulator teknolojisi işlemcinin çok daha hızlı işlem yapabilmesine olanak tanıyor. AMD’nin mevcut sistem altyapısına ve endüstri standardı mimarisine dayanarak daha verimli bilgisayar kullanımına kolayca geçiş yapan kurumsal müşteriler, artan güç tüketimi ve ısınma gibi sorunlarla karşılaşmadan işlemci gücünden daha iyi yararlanabilecekler. AMD, sunucular ve iş istasyonları için tasarlanan çift çekirdekli AMD Opteron işlemciyi 2005 ortalarında piyasaya sunduğunda, bu işlemcinin piyasadaki watt başına en iyi performansa sahip olmasını bekliyor.

Ürünün lansmanında HP’nin dört adet çift çekirdekli AMD Opteron işlemciyle güçlendirilmiş ProLiant DL585 sunuculara gösterilirken işlemci konusunda Intel karşısında yer alan Sun Microsystems yetkilileri de AMD’nin stratejik bir ortağı olarak, AMD64 çift çekirdek teknolojisini donanım ve yazılım ürünlerimizle destekleyebilecek özel bir konumda olduklarını dile getirdiler.

AMD, mevcut 940 altyapısına dayanan çift çekirdekli AMD Opteron işlemcinin, iki işlem çekirdeğini tek bir kalıpta birleştirerek sunucu ve iş istasyonlarındaki iş yüklerinin büyük bir çoğunluğunda daha iyi performans sağlamasını bekliyor. Günümüz bilgisayar tasarımlarının formu, enerji tüketimi ve performans gereksinimleri nedeniyle, endüstride yeniliklere ihtiyaç duyuluyor. Çift çekirdekli işlemci teknolojisi, müşterilere endüstri standardı sistem mimarisine dayalı daha dengeli bir performans sunacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.